Akademia sommeliera

California, baby! Jakie są wina z USA?

Wyobraź sobie promienie rozgrzewające winnice, winiarzy dbających o każde winogrono i setki butelek ukrywających w sobie esencję kalifornijskiego słońca. To właśnie wina z USA zapraszają na winiarską podróż do serca Ameryki Północnej. Poznaj je bliżej – kto wie, może spełnisz swój american dream?

Stany Zjednoczone odbyły długą drogę ku doskonałości winiarskiej. Pierwsi winogrodnicy osiedlili na wybrzeżu Kalifornii, wzdłuż rzeki Sacramento, w XIX wieku. Już wtedy zrozumieli, że w tej żyznej ziemi kryje się potencjał nie tylko do uprawy winorośli, ale i do tworzenia niezwykłych win. Dziś w każdej butelce wina z USA kryje się kawałek amerykańskiego nieba.

Wina z USA, czyli welcome California

Kalifornia stała się prawdziwym rajem dla winiarzy z uwagi na wiele czynników: korzystny klimat, długi okres wegetacyjny, łagodne zimy oraz gorące i suche lata. Dodatkowo istnienie różnorodnych gleb i mikroklimatów pozwalało winiarzom na eksperymentowanie z wieloma odmianami winorośli.

Duży wpływ na rozwój winiarstwa w regionie miał tzw. kalifornijski złoty okres, będący częścią słynnej gorączki złota. Ludzie z całego świata, w tym także Francuzi, Włosi i Niemcy, przepływali przez Kalifornię w poszukiwaniu bogactwa. Wielu z nich przyniosło ze sobą swoją pasję do wina i winiarskie tradycje.

Prawdziwy przełom nastąpił w drugiej połowie XX wieku. Winiarze zaczęli importować francuskie szczepy winorośli i zastosowali nowe technologie produkcji. W efekcie Kalifornia zdobyła uznanie wśród miłośników wina, a dziś malownicze winnice zakładane są także w stanach Oregon czy Waszyngton.

Najbardziej znane regiony winiarskie w USA

W Kalifornii najsłynniejsza jest Dolina Napa (Napa Valley) oraz Sonoma County, gdzie winnice otaczają turystów z każdej strony. Napa Valley słynie z doskonałych czerwonych win, szczególnie z odmiany cabernet sauvignon. Sonoma County zaś znana jest z różnorodności winiarskiej – wytwarza się tutaj zarówno czerwone, jak i białe wina.

Oregon to kraina przytulnych miasteczek, rozległych lasów i wspaniałych winnic, których produkuje się przede wszystkim wina pinot noir. Doskonałymi warunkami klimatycznymi dla uprawy tej odmiany cieszą się w szczególności prowincje Willamette Valley i Rogue Valley.

Waszyngton zaskakuje nie tylko doskonałymi winami, ale także przepięknymi jeziorami i górami. Charakteryzuje się chłodnym klimatem na północnym zachodzie i cieplejszym klimatem na wschodzie, co umożliwia produkcję różnorodnych odmian winorośli. Za najlepsze wina ze stanu Waszyngton wielu miłośników uważa kupaże bordoskie, o aromacie malin, mięty czy jeżyn.

Chcąc zdecydować się na wino z USA, warto spojrzeć także na Finger Lakes w stanie Nowy Jork. Ten region znany jest z orzeźwiającego rieslinga – długie, wąskie jeziora wpływają na mikroklimat i zapewniają odpowiednie warunki dla uprawy tej odmiany winorośli.

Z jakich szczepów produkuje się wina z USA?

W Stanach Zjednoczonych rośnie wiele szczepów winorośli. Jedną z najciekawszych odmian, które znajdziesz wśród win z USA, jest zinfandel – znany zresztą jako „California’s own”. Zachwyci nutami dzikich owoców, jeżyn, truskawek, a także akcentami korzennymi i czekoladowymi. Wina zinfandel mają intensywny owocowy charakter, z wyraźnymi nutami przypraw, a także często wyższym poziomem alkoholu.

Popularny jest tutaj także cabernet sauvignon, zwłaszcza w regionach Napa Valley, Sonoma i Lake County, a także śródlądowych obszarach Santa Barbary i Paso Robles. Amerykańskie wina cabernet sauvignon zdobyły międzynarodową sławę dzięki swoim taninom i bogatemu smakowi czarnej porzeczki.

Wszechobecną w USA białą odmianą jest zdecydowanie chardonnay – można ją spotkać w nadbrzeżnym strefach regionów Napa Valley i Sonoma County, ale także w obszarze oregońskim. USA jest zresztą jednym z największych producentów tego wina na świecie. Amerykańskie wina chardonnay charakteryzują się bogatym smakiem owoców i świeżą kwasowością. W chardonnay z Willamette Valley można doszukać się aromatów żółtych jabłek, cytryn i ananasa.

Oczywiście to nie wszystkie szczepy winorośli. W USA sadzi się także wspomniane pinot noir, merlot, syrah, sauvignon blanc, riesling, cabernet franc czy petite sirah.

Nie zwlekaj – zaplanuj winną wyprawę do Stanów Zjednoczonych z Salonami Fine Wine. Tutaj czekają na Ciebie najlepsze wina z USA!

Wybraliśmy dla Ciebie: