Akademia sommeliera

Cava a szampan, cava a prosecco… Jak cava wypada w porównaniu do najpopularniejszych win musujących?

Hiszpańska cava zdecydowanie należy do grona najciekawszych win musujących na świecie. Ma szerokie spektrum aromatów i znakomitą relację jakości do ceny. Czym jednak różni się od znanego wszystkim szampana i szalenie popularnego prosecco? Sprawdź!

Wina musujące powstają w wielu miejscach na świecie, jednak pierwsze miejsce na podium tych najpopularniejszych niezmiennie należy do szampanów, drugie – do prosecco. Co z trzecim? Proponujemy kandydaturę hiszpańskiej cavy. To niesamowicie interesujące wino, o czym pisaliśmy w tekście „Wino cava i wszystkie jego sekrety. Czym może Cię zaskoczyć cava z Hiszpanii?”.

Dzisiaj jednak skupiamy się na porównaniach. Zastanawiasz się, jakie różnice można wynaleźć między cavą a szampanem i cavą a prosecco? Zobacz nasze odpowiedzi na te pytania.

Cava a szampan – podobieństwa i różnice

W przypadku porównania „cava a szampan” jest sporo podobieństw. Szampan wytwarzany jest metodą klasyczną (método tradicional), jest chroniony własną apelacją i ma wyraziste łańcuszki bąbelków – tak samo jak cava. Zatem czy cava to szampan? Zdecydowanie nie! Różnice tkwią jak zawsze w szczegółach.

Szampan produkowany jest wyłącznie we francuskiej Szampanii, w której panują świetne warunki klimatyczne i bardzo żyzne ziemie (i właśnie te zmienne wpływają powszechną opinię, że szampan jest najlepszym winem musującym na świecie). Cava zaś powstaje w hiszpańskim regionie Penedès.

Do produkcji szampana używa się trzech szczepów winogron: chardonnay, pinot noir i pinot meunier. W przypadku cavy zgodnie z prawem dopuszcza się dodawanie winogron odmian chardonnay i pinot noir, jednak to tylko dodatki. W tych tradycyjnych cavach wykorzystuje się głównie szczepy macabeo, parellada i xarel-lo.

Cava a prosecco – podobieństwa i różnice

W tej parze musujących win znacznie łatwiej dostrzec różnice niż podobieństwa. Najważniejsza różnicująca je cecha tkwi w metodzie produkcji win.

Wspomnianą przy szampanie metodę klasyczną reprezentuje cava, a prosecco – metodę Charmata. W tym przypadku druga fermentacja zachodzi w kadziach fermentacyjnych (dużych, stalowych zbiornikach), a nie w butelkach. Ta metoda z pewnością jest wydajniejsza i o wiele prostsza. To jest też jednak powód, dla którego prosecco nie może pochwalić się też dużą ilością bąbelków.

Drugą różnicą jest pochodzenie win. We włoskim regionie Veneto i częściowo w sąsiadującym Friuli powstaje prosecco, a cava w hiszpańskim Penedès. Co za tym idzie, wina różnią się również szczepami, z których są wytwarzane. Do produkcji prosecco najczęściej wykorzystuje się szczep glera, zaś cavy – macabeo, parellada i xarel-lo.

Co łączy wino cava a prosecco? Nuty owocowe. Prosecco jest znane ze swoich gruszkowych i jabłkowych aromatów – podobnie jak młoda cava. Jednak co ważne, cava o owocowym aromacie nie jest wcale regułą. Starsze wina cava będą zawierać nuty drożdżowe i chlebowe.

Jak wybrać – cava, prosecco czy szampan?

Ciągle nie wiesz, które wino – cava a szampan czy cava a prosecco – wybrać? Zapraszamy do Salonów Fine Wine! Nasi doradcy pomogą nie tylko w dobraniu odpowiedniego wina do okazji, ale także uraczą się swoją ogromną wiedzą. Co tydzień organizujemy również testy wina, a w wybrane dni – degustacje komentowane. O wszystkim, co dzieje się w Salonach Fine Wine, dowiesz się na bieżąco, zaglądając na nasze strony na Facebooku lub zapisując się do naszego newslettera. Zrób to jeszcze dziś, a nie umknie Ci żadna wiedza z zakresu winiarstwa.

Wybraliśmy dla Ciebie: