Akademia sommeliera

Lekcja II – Wina czerwone | Akademia Sommeliera

NAJPOPULARNIEJSZE ODMIANY – CZERWONE

CABERNET SAUVIGNON – odmiana, z której produkuje się najwięcej win jakościowych. Pochodzi z Bordeaux, a dokładnie z tzw. Prawego Brzegu gdzie wchodzi w skład kupaży (mieszanek win z różnych szczepów) z winami z odmian merlot i cabernet franc dając eleganckie, nadające się do dłuższego starzenia wina czerwone. Wiodącym aromatem win na bazie cabernet sauvignon jest cassis, czyli czarna porzeczka. Poza Bordeaux odmianę spotkać można prawie w każdym winiarskim kraju, z USA, Argentyną, Chile, Australią i RPA na czele.

PROFIL WINA

 

FORMA PODANIA

 

DOMINUJĄCE AROMATY

 


MERLOT – druga obok cabernet sauvignon najważniejsza czerwona odmiana z Bordeaux. Skoncentrowana przede wszystkim na Lewym Brzegu, gdzie, głównie z cabernet franc i dodatkiem cabernet sauvignon, daje wyraziste, ale bardzo jedwabiste i eleganckie wina czerwone. Dobrze integruje się z dębową beczką. Maliny, ciemne śliwki i ciemna czekolada to wyróżniki dobrych jakościowo win z odmiany merlot. Poza Francją merlot występuje w wielu winiarskich regionach świata. Główne kierunki to Chile, USA, RPA i Australia.

PROFIL WINA

FORMA PODANIA

DOMINUJĄCE AROMATY


PINOT NOIR – jedna z najtrudniejszych do uprawy i winifikacji odmian, a z drugiej strony jedna z najlepszych do produkcji win wybitnych. Szczep znany głównie z produkcji wysokiej klasy czerwonych win z Burgundii. Jest również ważnym składnikiem szampanów i innych musujących win jakościowych. Ciekawe propozycje w większych ilościach powstają w Niemczech (głównie pod nazwą spätburgunder), we Włoszech (pod nazwą pinot nero), Nowej Zelandii i amerykańskim Oregonie. Aromaty ma bardzo zróżnicowane od świeżych czerwonych owoców (maliny), przez aromaty świeżego mięsa, do bardzo trudnych aromatów „stajennych” .

PROFIL WINA

 

FORMA PODANIA

 

DOMINUJĄCE AROMATY


SYRAH – czerwona odmiana występująca w krajach Nowego Świata również pod nazwą shiraz. Pochodzi z Doliny Rodanu w południowej Francji, gdzie w jego północnej części daje wysokiej jakości wina odmianowe. Natomiast na południu jest ważnym elementem kupaży. Innym równie znanym i cenionym miejscem do produkcji wysokiej jakości win na bazie shiraz jest Australia, głównie w słynnej Dolinie Barossy. Borówka amerykańska, ciemne śliwki, tytoń oraz świeżo mielony pieprz, to znaki rozpoznawcze win z tej odmiany. Ciekawe propozycje możemy znaleźć również w Chile, RPA i Argentynie.

PROFIL WINA

FORMA PODANIA

DOMINUJĄCE AROMATY

 

Wybraliśmy dla Ciebie:

Bądź pierwszy! Napisz swój komentarz...

Napisz komentarz

Age Verification

By clicking enter, I certify that I am over the age of 18 and will comply with the above statement.

Enter

lub

Exit