Podróże z winem

Polski riesling, polski solaris… Czyli gdzie spędzić winiarskie lato w Polsce?

Polskie winiarstwo przeżywa renesans, a szczególną popularnością cieszą się białe wina. W klimacie Polski riesling i solaris odnajdują się doskonale, wydobywając z gron najpełniejsze aromaty. Oto przewodnik po siedmiu winnicach w Polsce, które produkują wyśmienite solarisy i rieslingi, a ich malownicze położenie zachęca do letnich odwiedzin.

W ostatnich latach w Polsce rozwój winiarstwa znacznie przyspieszył. Zdecydowanymi liderami wśród szczepów są polski riesling i solaris – głównie dzięki swojej adaptacyjności. Solaris, znany z wytrzymałości na chłód i choroby, oferuje wina o świeżych, owocowych aromatach. Riesling natomiast, z charakterystyczną kwasowością i mineralnością, zyskał uznanie na całym świecie.

Oba te szczepy znalazły swoje miejsce w sercach winiarzy z Polski. Co ważne, polskie winnice nie tylko produkują wyśmienite wina, ale również stanowią atrakcyjne cele turystyczne. Są malowniczo położone, często oferują więcej niż tylko degustacje.

Oto siedem wyjątkowych winnic, które warto odwiedzić tego lata. I następnego, i kolejnego…

Winnica Adoria – polski riesling w amerykańskim stylu

Winnica Adoria mieści się na Dolnym Śląsku, w okolicach Wrocławia. Jej twórca, Mike Whitney, jest Amerykaninem, który postanowił założyć w Polsce winnicę o standardach europejskich. Co to znaczy? Degustacja win to tylko początek. Na miejscu można jeszcze wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem czy warsztatach winiarskich.

Położona w otoczeniu malowniczych krajobrazów winnica Adoria jest idealnym miejscem na letnią wycieczkę. – To amerykański sen na polskiej ziemi, chciałoby się rzec po spotkaniu z właścicielem. Winnica już wpisana we współczesną historię wina w Polsce o ugruntowanej pozycji i pozytywnym odbiorze. A pobliska Dolina Bystrzycy, zwana czasem wcale nie na wyrost polską Doliną Loary, zachwyci niejednego – opowiada Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Wśród oferowanych win szczególnie warto zwrócić uwagę na dwa rodzaje rieslinga: klasyczne Winnica Adoria Riesling, ale także Winnica Adoria Riesling Późny Zbiór.

Piwnice Półtorak – ekologiczne uprawy winorośli

Piwnice Półtorak to, jak opisuje Krzysztof Sułek, jedno z najciekawszych winiarskich miejsc na mapie Polski. – Co prawda ta winnica nie ma w ofercie goszczenia na co dzień enoturystów, niemniej miejsce warte grzechu. Wspaniałe zabudowania, kryjące nowoczesną winiarnię. Dla lubiących góry bliskość Bieszczad czy nawet kameralnego, cichego Pogórza Dynowskiego będzie dodatkową atrakcją, nie wspominając już o Sanoku czy kolejkach wąskotorowych lub drezynach rowerowych – wylicza Sułek.

Jednym z najważniejszych celów właścicieli Piwnic Półtorak jest ekologiczna uprawa winorośli i produkcja naturalnych win. Na liście zasadzonych szczepów są zarówno solaris, jak i riesling. Solarisa można znaleźć m.in. w wyjątkowym winie Piwnice Półtorak Somm’s Selection, którego autorami są czołowi polscy sommelierzy.

Dom Charbielin – z widokiem na turystyczne szlaki Pogórza Opawskiego

Winnice Dom Charbielin mieści się na Opolszczyźnie. To okolica, która prosi się o skrupulatne zwiedzanie. Krzysiek Sułek wymienia na jednym wdechu: urok wiekowych uzdrowisk (Głuchołazy), pograniczne pasmo górskie, które nota bene jest logotypem winnicy, mnóstwo małych miejscowości z ciekawą historią i namacalna kameralność przyrody…

– Dom Charbielin to młode metrykalnie przedsięwzięcie, ale z długoletnim doświadczeniem agrarnym. Jadąc tam, macie możliwość zobaczenia na żywo profesjonalnej winiarni z ambicjami. Załogi, w której praktyka łączy się z pasją, sercem i pokorą. Pięknie zagospodarowane budynki użytkowe o długiej metryce zostały zamienione w światowej klasy winiarnię – opisuje.

Rieslingi z tej winnicy zachwycają mineralnością i elegancją. Równie ciekawe jest wino Dom Charbielin Solaris – długie i aromatyczne. Oprócz degustacji wina Dom Charbielin oferuje możliwość zwiedzania winnicy, winiarni i ścieżki edukacyjnej.

Winnica Turnau – muzyką inspirowany polski riesling

Winnica Turnau, zlokalizowana w województwie zachodniopomorskim, to jedno z najbardziej innowacyjnych miejsc na polskiej mapie winiarskiej. Nie dość, że jest największą winnicą w Polsce, to jeszcze swoje centrum ma w historycznym, pieczołowicie odnowionym budynku folwarcznym z XIX wieku.

Winnica oferuje zwiedzanie oraz degustacje w nowoczesnym centrum enoturystycznym, a także koncerty i wydarzenia kulturalne. Sommelier Fine Wine podsumowuje krótko: wspaniali ludzie na miejscu, żyjący pasją do wina, zawsze znajdą czas, by opowiedzieć o tym zacnym przedsięwzięciu.

Tutejsze wina zdobyły liczne nagrody podczas konkursów w całej Polsce – również rieslingi i solarisy. Na szczególną uwagę zasługuje Winnica Turnau Szlachetny Zbiór, czyli solaris dotknięty szlachetną pleśnią. Aromaty polnych kwiatów przeplatają się tu z pomarańczową owocowością.

Folwark Pszczew – odpoczynek z polskim rieslingiem w kieliszku

Folwark Pszczew, położony w Lubuskiem, specjalizuje się w uprawie odmian, które rosły w okolicach już 170 lat temu. Na liście są regent, cabernet, souvignier, johanniter, a także solaris i riesling. Wśród tutejszych win warto wyróżnić blend johannitera z solarisem.

To idealne miejsce na relaks i odpoczynek z dala od zgiełku miasta. Dlaczego? Odpowiada Krzysiek Sułek: – Tutaj enoturysta zostanie obsłużony kompleksowo. Prócz nowoczesnej winiarni i zacnych win dostanie jeszcze oprawę historycznych budynków, w których zje i spędzi noc. Dla kochających naturę w pobliżu mieści się urokliwy Sierakowski Park Krajobrazowy, a dla miłośników militariów Międzyrzecki Rejon Umocniony.

Winnica Milsko – do cichej kontemplacji

Jak sami mówią o sobie założyciele Winnicy Milsko, w tutejszych butelkach „kryje się różnorodność porywającego solarisa czy majestatycznego rieslinga”. Winnica Milsko, położona w województwie lubuskim, nieopodal Zielonej Góry, zdobywa coraz większe uznanie. – Lokalizacja w regionie mocno kojarzonym z winem już od wieków, bliskość atrakcji Zielonej Góry, a z drugiej strony cisza i kameralność samej miejscowości zadowolą i tych, co lubią gwar, i tych, co preferują kontemplacje – kwituje Sułek.

Winnica oferuje zwiedzanie oraz degustacje wina w urokliwej winiarni, a także spacery po malowniczej winnicy. To doskonałe miejsce na weekendowy wypad za miasto. Wśród winnych hitów warto sięgnąć po Winnica Milsko Riesling – jest połączeniem świeżości cytrusów i zielonych jabłek z subtelnym zapachem kwiatów.

Winnica Equus – polski riesling w wersji musującej

Ostatnia na naszej liście, ale równie wyjątkowa – zadowoli najbardziej wybrednych enoturystów. Winnica Equus znajduje się w Lubuskiem. Winiarnia została założona w zabytkowej, poniemieckiej szkole, więc bezsprzecznie robi wrażenie już po przyjeździe. Equus oferuje degustacje win w klimatycznej piwnicy, co sprawia, że jest to wyjątkowe miejsce na letnią wycieczkę. W programie znajdują się także opowieści o winie i historii polskiego winiarstwa czy krótkie szkolenie sommelierskie. W okolicy warto przetestować spływy kajakowe, szlaki wodne dla żeglarzy, przejechać się ścieżką rowerową i zwiedzić dawne klasztory.

Co warto jeszcze wiedzieć o winnicy Equus? To jedna z najstarszych i najbardziej utytułowanych winnic w Polsce. Rieslingi, takie jak Winnica Equus Sekt Riesling Extra Dry w wersji musującej, są cenione za wyraźną kwasowość i aromaty cytrusowe.

Wybraliśmy dla Ciebie: