Wino i nie tylko

Amarone – oksymoron wśród win

Amarone – niebagatelne wino, które rozsiada się w kieliszku niczym przepełniony błękitną krwią absolutystyczny władca na swym tronie. Wino, które zamawiane w restauracji, od razu zwraca na siebie uwagę i błyszczy w świetle reflektorów. Potrafi zainteresować każdego miłośnika wina. Amarone to winiarska kwintesencja regionu Wenecji Euganejskiej lub też bardziej kosmopolitycznie regionu Veneto. Jako jedyni na świecie mamy przewodniki turystyczne, które na okładce w nazwie regionu cześć oddają antycznym ludom Euganejczyków i Wenetów.

Wina Fine Wine Oferta

Wino Amarone z miasta zakochanych

Endemiczne grona tworzące ów zacny trunek. Corvina, corvinone, rondinella, molinara czy sangiovese uprawiane są na lekko pofałdowanych wzgórzach obrośniętych niemal całkowicie winoroślą. Często także liczącymi stulecia domostwami nieopodal najbardziej romantycznego miasta na świecie jakim jest Werona. Skończywszy podziwiać antyczny amfiteatr, centralny punkt Werony, czy też Dom Julii by westchnąć pod szekspirowskim balkonem możesz sięgnąć po wino. Wino, które po tłumach na chodnikach przeniesie Cię w świat medytacji.

Wino Amarone
Amarone Della Valpolicella Cesari

pochodzenie: Włochy
szczepy: corvina, rondinella, molinara
producent: Cesari

Wino Amarone Della Valpolicella Cesari powstaje z ręcznie zbieranych i starannie wyselekcjonowanych gron w regionie Veneto, Amarone della Valpolicella Classico DOC. To wytrawne, czerwone wino określa się mianem wina kontemplacyjnego – jest mocno skoncentrowane, gęste, taninowe. W nosie dominują aromaty czerwonych owoców i wiśni z nutami wanilii oraz przypraw. W ustach aksamitne, eleganckie i ciepłe o długim, harmonijnym finiszu. Ma duży potencjał starzenia.

>> Zobacz <<

Bezkonkurencyjne w szkle

Amarone nie tyle nie lubi konkurencji, co po prostu konkurencję zagłusza. Lepiej by było pite solo lub na finiszu, by nie przyćmić swym ogromnym ego innych tytułów winiarskich. Skąd to się bierze, skoro zestaw szczepów winorośli jest tożsamy z tym, co znajdziemy w lekkim Bardolino czy poważniejszej acz wciąż soczystej i zwiewnej Valpolicelli? Otóż do tworzenia Amarone te same grona, zbierane w pełni dojrzałości, w stu procentach zdrowe, poddawane są antycznej, pamiętającej czasy Rzymian technice podsuszania, zwanej z włoska appassimento. Już stulecia temu stosując tą technikę koncentrowano w winogronach cukier co finalnie dawało większą moc winu.

Niech moc będzie z Amarone

Zatem niechaj nie dziwi, iż Amarone ma często 16 i więcej % zawartości alkoholu. Przy tym szlachetnym winie tak wysoki alkohol jest tak wspaniale wkomponowany, że absolutnie nie razi. Zebrane winogrona były i wciąż są suszone w przewiewnych pomieszczeniach ułożone na trzcinowych lub bambusowych matach lub w drewnianych skrzyniach. Dawniej proces wentylacji był naturalny, dziś coraz częściej słychać wentylatory wzbudzające ruch powietrza przy nieustannej kontroli jakości i kondycji winogron. Suszymy żeby wypić?

Appassimento to pracochłonna technika, która trwa przez co najmniej 120 dni, najczęściej do stycznia roku następnego po zbiorach. Zdarza się, że i do wiosny angażując winiarza, lecz odwdzięczając się materiałem z którego można stworzyć prawdziwe arcydzieło świata. Jest nim niewątpliwie wino Amarone. Arystokratycznej szlachetności Amarone nabiera jeszcze po dwuletnim przymusowym starzeniu w beczkach dębowych (jakiej pojemności i z jakiej dębiny zależy od winemakera). Zatem to co wydobywa się z kieliszka to prawdziwa feeria aromatów konfitur, powideł skąpanych w balsamicznych nutach i otulonych kakao, mokką, czy egzotycznymi przyprawami korzennymi.

Długowieczność Amarone i koncentracja

Amarone jest długowieczne, wspaniale zmienia się w szkle z wiekiem a po nalaniu do kieliszka długo snuje opowieść pełną urzekających zwrotów akcji. To wino obok, którego absolutnie nikt nie przejdzie obojętnie a ofiary zgniłych kompromisów spod znaku win półsłodkich czy półwytrawnych znajdą w nim przewodnią gwiazdę acz nieco kosztowną. Cóż wspomniana technika appassimento to kosztowny zabieg, podczas którego winogrona tracą znacznie ze swej objętości a co za tym idzie cennego wina jest mniej…Dodatkowo dwu letnie zamrożenie kapitału w piwnicy podczas dojrzewania w dębie generuje dodatkowe koszty. Zatem Amarone nie na co dzień, ale jeśli już święto to z nim.

Alternatywa dla oszczędnych

Dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą na początek przesadzać z wydatkami jest alternatywa. Szlachetny przedsmak Amarone, od dobrych producentów wino ciekawe, będące wspaniałym preludium. Mowa o Valpolicella Ripasso, do której produkcji wykorzystuje się wytłoki po Amarone, dodane do Valpolicelli, wzbudzają w niej druga fermentację, wzmacniając ją i przenosząc nas na poziom Amarone.

Valpolicella Ripasso - wino włoskie
Ripasso Valpolicella Mara Cesari

pochodzenie: Włochy
szczepy: corvina, rondinella
producent: Cesari

Mara to wino szczególne i interesujące. Tworzone metodą ripasso – refermentacji na wytłoczynach Amarone, co sprawia, że nabiera specyficznych cech oraz część charakterystycznych dla tego wina aromatów. Wyjątkowo intensywny bukiet z wyraźnymi nutami dojrzałych owoców i czereśni. W smaku pełne, ciepłe i niezwykle aksamitne. Doskonałe do dziczyzny i czerwonych mięs.

>> Zobacz <<

Przestrogi dla szukających okazji

Drogi winomaniaku na Amarone nie oszczędzaj, nie kupuj od anonimowych producentów – rozlewni, bo uczucie rozczarowania i niedosytu niemal pewne. Lepiej rzadziej a jednak z większą dozą autentyzmu, lub też sięgnij po Ripasso. I ostatnia uwaga. Technika appassimento tej dość nagminnie wykorzystywana marketingowo na etykietach win z supermarketów. To wina spoza apelacji, gdzie żadne regulacje nie są wprowadzone i miast wina mamy kota w worku, przepraszam w butelce. Zatem na zdrowie, najlepiej choć raz kieliszkiem Amarone. Co ciekawe to wino, które naprawdę nie wymaga jedzenia i jest samo dla siebie. Prawdziwa gwiazda, choć całkiem jak na świat wina młoda, bo druga połowa XX stulecia.

Wino Amarone
Amarone Della Valpolicella Classico Zenato

pochodzenie: Włochy
szczepy: corvina, rondinella, oseleta i croatina
producent: Cesari

Wino posiada głęboki, rubinowy kolor. W aromacie dominują dojrzałe ciemne owoce z przewagą śliwek i malin. Głębiej wyczuć można posmak figi i nutkę tytoniu. Usta podobnie pełne, bogate, doskonale zbalansowane. Wyrazista dojrzała tanina oraz długi owocowy finisz sprawiają, że wino jest kompleksowe z mocna strukturą.

>> Zobacz <<

Wino Amarone
Amarone Della Valpolicella Bosan Cesari

pochodzenie: Włochy
szczepy: corvina, rondinella, molinara
producent: Cesari

Wino powstaje ze starannie wyselekcjonowanych gron. Zebrane winogrona są podsuszane na drewnianych półkach przez cztery miesiące. W trakcie tego procesu tracą od 30% do 40% swojej początkowej wagi. Po procesie podsuszania tłoczone i poddane długiej maceracji (ok. 30 dni). Wino dojrzewa min 3 lata w dużych beczkach z dębu slawońskiego (80%) i mniejszych, barrique z dębu francuskiego (20%). Przed wypuszczeniem na rynek leżakuje od 12 do 15 miesięcy w butelkach.

>> Zobacz <<

Wybraliśmy dla Ciebie: