Akademia sommeliera

Jak wybrać dobre wino?

Jak wybrać dobre wino? Niejednego z nas wybór właściwego wina w morzu dostępnych butelek doprowadzał do frustracji. Setki butelek wyłożonych na niekończących się półkach, uśmiechające się kolorowe etykiety, które rzadko pomagają w odpowiednim wyborze… Przytłoczyła Cię ilość terminów, znaków, opisów? Tłumaczymy, na co zwracać uwagę przy wyborze wina!

Wina Fine Wine Oferta

Jak wybrać dobre wino, to tylko w… salonach specjalistycznych

Jeśli masz dostęp do lokalnych sklepów z winami, zacznij od nich. W przeciwieństwie do supermarketów i masowych sprzedawców detalicznych, którzy prowadzą sprzedaż nie tylko wina, sklepy specjalistyczne mogą skupić się na jednej konkretnej gałęzi. Wino jest ich specjalnością, a kupujący zwracają szczególną uwagę na to, jak wybrać dobre wino. Najlepsze sklepy będą wybierać spośród win, które są ich pasją. Sklepy z winami i winiarnie często oferują degustacje ze specjalistą, producentem, które są świetnym punktem wyjścia. Lub, aby naprawdę poszerzyć swoją wiedzę na temat wina, możesz wziąć udział w zajęciach z edukacji o winie. W takich miejscach możesz pod profesjonalnym okiem rozwijać swoją świadomość winiarską. Wiedza z pewnością zaowocuje w przyszłości przy wyborze właściwych etykiet!

Jeśli jednak zdamy się na siebie i będziemy chcieli dokonać właściwego wyboru, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych elementów.

Czy kształt butelki wpływa na jakość wina?

Kształt butelki nie ma bezpośredniego wpływu na jakość wina. Ważny jest jednak wymiar psychologiczny i wizerunkowy. Droższe wina z uznaną jakością prezentowane są zazwyczaj w butelkach z grubszego szkła, indywidualnie dobranym kształcie z dodatkowymi elementami upiększającymi. Duża część z producentów jednak jest zmuszona do umieszczania swoich win w butelkach tradycyjnych, które wyróżniają dany, region apelację. Takie działanie zabiera im możliwość konkurowania z innymi producentami, choć jakość ich win jest na najwyższym poziomie.

Większe zagłębienie w podstawie butelki nie wpływa na jakość wina ani na trafność wyboru. Nie musisz się więc kierować tym elementem, jeśli zastanawiasz się, jak wybrać dobre wino. Chociaż zdarza się, że jego występowanie może mieć połączenie z klasą wina.

Wgłębienia zmniejszają prawdopodobieństwo przewrócenia się butelek, zwiększają wytrzymałość butelki (dlatego są szczególnie widoczne w winach musujących). Koncentrują osad w pierścieniu i zapobiegają w większym stopniu jego nalewaniu do kieliszka, niż gdyby podstawa butelki była płaska. Zapewniają także możliwość chwytu kciuka, co ułatwia nalewanie do kieliszków.

Prawdopodobnie jednak jednym z ich głównych celów jest „oszustwo psychologiczne”: przez duże wgłębienie butelka wydaje się cięższa, większa i ogólnie robi większe wrażenie. Konsumenci utożsamiają tę dodatkową wagę z „premią” i dlatego są bardziej skłonni do płacenia dodatkowej ceny. Drogie, wysokiej klasy wino w butelce o płaskim dnie wyglądałoby gorzej. W odpowiedzi na pytanie często znajdziemy głębokie, majestatyczne łódki w naprawdę doskonałych winach. Ale pamiętajmy też o pewnej manipulacji nami konsumentami. Wiele bowiem wybitnych win nie posiada szczególnie wyszukanych designersko butelek z dużymi wgłębieniami.

Jak wybrać dobre wino? - Butelki - Fine Wine

Korek, nakrętka, a może szklana zatyczka?

Zamknięcie butelki wina jest bardzo ważnym aspektem w produkcji wina. Jednak ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza przy winach długo dojrzewających i kolekcjonerskich. Przy winach codziennych ich wpływ jest bardzo ograniczony i często jest osobistym wyborem winiarza, który dokonuje go pomiędzy kwestią wizualną, kosztową i ewentualnego bezpieczeństwa wkładu. Zarówno korek naturalny, syntetyczny, jak i coraz częściej dostępna nakrętka i mniej powszechna szklana zatyczka są podobnie działającymi zamknięciami. Każde z nich ma swoje zalety i wady, jednak zastanawiając się, jak wybrać dobre wino, nie sugeruj się nimi specjalnie. Zamknięcie butelki wina nie powinno mieć większego znaczenia przy wyborze – szczególnie, gdy dotyczy to win powszechnych do natychmiastowej konsumpcji.

Zawsze czytaj tylną etykietę

Większość z nas postępuje bardzo podobnie: widzimy ładną etykietę i zanim rzuciliśmy okiem na resztę butelek na półce, wino jest już w wózku. Ładne, kolorowe zdjęcie krowy jadącej na rowerze lub etykieta jest wykonana z jakiegoś fantazyjnego materiału, nie oznacza, że wino będzie smakować dobrze. Zwolnij, odwróć butelkę i sprawdź opis na odwrocie. Zazwyczaj tylna etykieta oferuje bogactwo informacji, które pomogą Ci dopasować wina do lubianych profili smakowych – wykorzystaj to! Jest również źródłem informacji na temat pochodzenia oraz importera wina, który sprowadził tę butelkę do Polski. Większość dystrybutorów i importerów ma swój określony styl przy doborze asortymentu. Taki styl może nam podpasować, zapewnić łatwość i swobodę w późniejszym wyborze.

Etykiety – czy pomogą w decyzji, jak wybrać dobre wino?

Etykiety na butelkach od wina są bardzo różnorodne. Nie mają jednego wspólnego standardu, który by nam konsumentom ułatwiały życie. W zależności od kraju pochodzenia, regionu, stylu, jakości możemy na trafić na bardzo różne przykłady. Dla niektórych producentów etykieta jest najważniejszym elementem całej układanki, dla innych miejscem na wyrażenie swojego artystycznego ducha, a jeszcze dla innych nie ma większego znaczenia, bo najważniejsze jest to, co znajduje się wewnątrz. I pewnie ci ostatni mają najwięcej racji, bo finalnie najistotniejsze będzie dla nas, jak wino smakuje, a nie jak wygląda. Jednak schludnie i właściwie wybrana etykieta szybciej przykuje naszą uwagę niż mało wyrazista i nudna. Pamiętajmy, że po wstępnym wyborze najbardziej krzykliwych etykiet warto zwrócić uwagę, co znajduje się na tej etykiecie. Czy zawarte są na niej jakieś zwroty, opisy, dodatkowe nalepki, które mogą świadczyć o dodatkowych ważnych aspektach wina wpływających na jego jakość?

Etykieta wina_Fine Wine

Czy wino im starsze, tym lepsze?

Wbrew powszechnie znanemu powiedzeniu „im wino starsze, tym lepsze” większość win wyprodukowana jest do natychmiastowej konsumpcji. Zbiory w winnicach odbywają się raz do roku. Wielu producentom wina, a w szczególności winogrodnikom zależy na jak najszybszej konsumpcji wina z bieżącego rocznika, aby mogli spokojnie produkować w kolejnym. Dlatego wiele win przygotowywanych jest w stylu młodych, rześkich owocowych win. Dotyczy to zwłaszcza wina białych, ale również coraz większej ilości win czerwonych, które nie potrzebują długiego dojrzewania, aby można je było z radością wypijać.

Jak wybrać dobre wino – podsumowanie

Świat winiarski jest bardzo szeroki. Wachlarz dostępnych win ciągnie się bez końca. Możliwości wyboru są naprawdę olbrzymie, jednak możemy sobie w miarę łatwy sposób poradzić w tym – na pierwszy rzut oka – skomplikowanym świecie. Zwracajmy uwagę na etykiety, ale nie tylko pod względem wizualnym, czytajmy je. Pytajmy specjalistów, poszukujmy własnych preferencji i zwracajmy uwagę na szczegóły. Bazujmy na kluczowych, sprawdzonych informacjach, a nie zasłyszanych opowieściach.

 

Wybraliśmy dla Ciebie: