Już za chwilkę święta wielkanocne – dla wielu Polaków to dwa dni spędzone w rodzinnym gronie przy stole pełnym smakołyków. Chcesz zaserwować coś pysznego, ale nie wiesz, jakie wino na Wielkanoc odpowiednio się sprawdzi? Zobacz nasze podpowiedzi.
Tradycyjnie przy doborze wina do świątecznego stołu liczy się jedna kwestia: jakie będzie menu? Zakładając, że wybierzesz klasyczne potrawy, takie jak żurek, wędliny, pieczenie czy jajka, i tak dostajesz szerokie pole do popisu. Bo wbrew pozorom do wielkanocnych potraw można dobrać doskonałe wina, które zdecydowanie podkreślą smak dań zamiast go przytłumić.
Nasze rekomendacje oparliśmy na konkretnych szczepach win. Chcemy bowiem wskazać kierunek, który warto obrać. Jeśli stoisz przed decyzją, jakie wino na Wielkanoc wybrać, przeczytaj nasz krótki poradnik i zainspiruj się – obiecujemy, że wybór będzie trafny!
Uniwersalne wina na Wielkanoc
Musiak, np. szampan, prosecco lub cava
Te wytrawne wina o wyższej kwasowości dobrze dopasują się do klasyki wielkanocnego stołu, czyli jajek, ostrego chrzanu, majonezu czy białej kiełbasy. Nie mówiąc o eleganckim początku wspólnego posiłku. Aperitif idealny! Musiaki mają jeszcze jedną zaletę: dzięki łańcuszkom bąbelków pomagają zbalansować oleiste smaki i oczyścić podniebienie, pozwalając nam na dokładkę. I jeszcze jedną, i jeszcze jedną…
Riesling
Tutaj też szukamy kwasowości. Riesling ożywi tradycyjne dania wielkanocne, do których nie serwuje się sosów, jak pieczony schab serwowany na zimno. Najlepiej podawać je nieco schłodzone. Jeśli jednak preferujesz rieslingi z późniejszego zbioru, typu spätlese, dopasuj do nich desery. Sernik na zimno z pewnością polubi to połączenie.
Pinot noir
To wino powinni wybrać wszyscy miłośnicy wielkanocnych wędlin: szynek, kiełbasy, boczku. Pinot noir sparowane z mięsem, odwdzięczy się nutami czerwonych owoców, m.in. truskawkami, czereśniami, malinami i nutką pieprzu. Oj, jakie to dobre połączenie!
Mniej znane, ale dopasowane wina na Wielkanoc
Sauvignon blanc
Aromaty kwaśnego agrestu i posmak owoców tropikalnych świetnie będą pasowały np. do żurku. Pamiętaj tylko, aby wybrane wino miało równie wysoką lub wyższą kwasowość niż ugotowany żurek. W ten sposób danie zostanie odpowiednio wyróżnione.
Chianti
Parafrazując znane powiedzenie, to klasyka czyni mistrza. Chianti lubi charakterne potrawy, np. pieczone mięsa z sosem. Na Twoim stole zagości królik? Zdecydowanie postaw na chianti. Owocowe aromaty czerwonych owoców, delikatnych kwiatów i ziół, a także delikatna kwasowość i wyraźne taniny z pewnością Cię zaskoczą.