Wino i nie tylko

Różnice między wódką i okowitą – poznaj wszystkie tajemnice

Okowita czy wódka? Oto jest pytanie! Przecież nie każdy mocny, bezbarwny alkohol zamknięty w przezroczystej butelce to wódka… W dzisiejszym artykule odpowiadamy, czym się charakteryzuje okowita, jakie smaki można w niej wyczuć i przede wszystkim jakie są różnice między wódką a okowitą.

Wódka jest w Polsce zdecydowanie najpopularniejszym mocnym alkoholem. Pija się ją z wielu okazji, najczęściej w wersji mocno schłodzonej, niestety dość rzadko delektując się jej smakiem. Co jeśli jednak nie chcemy, aby procenty uderzyły nam do głowy, a wolimy raczyć się wódką podobnie jak winem – powoli, analizując jej bukiet zapachowy i smakowy? Tutaj właśnie pojawia się okowita.

Wódka i okowita na pierwszy rzut oka mogą wyglądać podobnie. Obie są bezbarwne, powstają z rozcieńczonego destylatu, do tego zwykle z żyta lub ziemniaków. Gdzie więc te różnice? Jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach.

Różnice między wódką a okowitą – o wódce

Zacznijmy od wódki – to alkohol o mocy ok. 40% (nie mniej niż 37,5%), który powstaje ze spirytusu. Ten bazowy destylat jest tworzony najczęściej ze zbóż, np. kukurydzy, żyta lub ziemniaków. Rzadko zdarza się jednak, aby surowiec był jednego pochodzenia. Wódka może być miksem zbóż, a dokładniej – różnych destylatów. Czyli może być zrobiona zarówno z pszenicy, kukurydzy czy ziemniaków.

Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, producenci wódek nie mają obowiązku informowania o tym, z czego powstaje spirytus. Po drugie, zgodnie z prawem wódka powstaje z rozcieńczonego wodą spirytusu, który posiadał wyjściową moc 96-98%. W takiej sytuacji wielu producentów nie decyduje się na produkcję destylatu z droższych i bardziej wyrafinowanych składników. A skoro zaledwie 2-4% spirytusu może zawierać nadające smak składniki aromatyczne, to wódka jest zwykle bezzapachowa, pozbawiona aromatu i smaku.

Różnice między wódką a okowitą – o okowicie

Okowita zaś jest naprawdę wyjątkowym trunkiem. Powstaje wyłącznie na bazie jednego surowca, np. pszenicy, żyta albo jednego owocu. Okowitę trudniej jest wyprodukować, ponieważ proces jej tworzenia przebiega w niższej temperaturze i trwa dość długo. Nie jest więc to trunek masowy.

Porównując okowitę do wódki, trzeba zwrócić uwagę właśnie na procenty. W okowicie aż ok. 14% zostaje na walory smakowe. To zdecydowanie szlachetniejszy trunek niż wódka. Można w nim wyczuć rozmaite nuty zapachowe – w zależności od rocznika. Nie ma możliwości, aby producent dodał do okowity cukier lub inny słodzik. I w tym właśnie tkwi kunszt produkcji okowity: jej smak i aromat jest bardziej wyczuwalny.

Podole Wielkie jakościową okowitą i wódką stoi

Tę filozofię tworzenia okowity doskonale rozumie Podole Wielkie – nowa marka w Fine Wine. To jeden z bardziej uznanych polskich producentów zarówno gatunkowych wódek, jak i okowit właśnie. Co unikalne na rynku alkoholi kraftowych, Podole Wielkie posiada własne pola ziemniaków i zbóż, dzięki czemu dokładnie pilnuje jakości swoich produktów „od pola do butelki”. Ziemniaki wykorzystane do produkcji wódki i okowity zostały specjalnie wyselekcjowane pod kątem lepszych, bardziej energetycznych odmian.

Okowita z Podola Wielkiego, którą znajdziesz na półkach Salonów Fine Wine, pochodzi w 100% z jednego składnika: żyta, pszenicy, jęczmienia czy ziemniaka. Producent stawia na prosty skład, który wzbogaca esencja smaku zebranych surowców. W okowitach i wódkach marki Podole Wielkie nie znajdziesz żadnych dodatków. Gotowe butelki są ręcznie etykietowane. To limitowane edycje, które różnią się z roku na rok.

Okowita czy wódka – jak pić?

Wróćmy na chwilę do różnic między okowitą a wódką. Czy można je również znaleźć w samej degustacji? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta: nie. Zarówno wódkę, jak i okowitę pije się schłodzone lub w temperaturze pokojowej, w małych kieliszkach degustacyjnych lub tradycyjnych zaokrąglonych. Na pewno nie polecamy pić okowity na raz. Warto delektować się małymi łykami!

Wybraliśmy dla Ciebie: