Akademia sommeliera

Wino malbec – argentyńskie grona, francuskie korzenie, unikalny aromat. Co musisz wiedzieć o winie malbec?

17 kwietnia obchodzimy światowy dzień malbeca. To wyjątkowe święto dla winiarzy argentyńskich – właśnie w Argentynie malbec zadomowił się najlepiej, stając się wręcz ikonicznym dla tego kraju szczepem. Co ciekawe w tej historii, malbec jest imigrantem z Francji. Poznaj bliżej wina malbec!

Argentyńskie złoto – tak wśród wielbicieli win z Nowego Świata mówi się o winach malbec. Nie bez przyczyny. Wysokiej jakości wina malbec opowiadają historię argentyńskiej ziemi, a dokładniej jego terroir. Wspaniale współgrają z czerwonym mięsem, dzieląc się nutami czerwonych owoców, wanilii, dymu czy dębu… Ale o tym za chwilę.

Krótko o szczepie malbec

Gdzie występuje: Argentyna, Francja, Chile, Włochy
Pochodzenie: Cahors – Francja
Poziom wytrawności: wytrawne
Kolor: ciemny fiolet

Pochodzenie wina malbec

Malbec oryginalnie pochodzi z Cahors we Francji, gdzie znany jest również jako côt. Zamieszkując Cahors, nie był szczepem zbyt popularnym, a winiarze sadzili go rzadko – był mocno podatny na szkodniki i choroby grzybowe. Winemakerzy używali go więc tylko w mieszankach.

Gdy w XIX wieku malbec został przesadzony do Argentyny, dostał drugie życie. Winorośl świetnie rosła na wysokich, suchych wzniesieniach. Grona zyskały grubszą skórkę i intensywność smaku. Dla winiarzy to był absolutny strzał w dziesiątkę. Malbec szybko stał się najważniejszym winogronem w kraju.

Co stało się z winogronami malbec w Cahors? Dzisiaj odzyskują swoją renomę. Zgodnie z prawem wina z apelacji Cahors muszą zawierać minimum 70% szczepu malbec, coraz częściej są łączone z takimi szczepami, jak merlot, tannat i cabernet sauvignon. Jest to jedno z sześciu win dozwolonych w mieszance Bordeaux.

Jak smakuje malbec?

Grona malbec rodzą pełne ciała, bogate wina o aromacie jeżyn, granatów, śliwek, borówek czy malin. Im chłodniejszy klimat, tym więcej czerwonych owoców, im cieplejszy – tym więcej czarnych. Wina malbec są średnio kwasowe i mają wyczuwalne taniny (mocniejsze niż merlot, winny kuzyn z Bordeaux). Na finiszu mogą mieć posmak dżemu, soku, wanilii, dymu, ciemnej czekolady czy dębu. Wśród innych nut, które pojawiają się w winie malbec, warto wymienić kakao, kawę, skórę i czarny pieprz.

Skąd wynikają takie różnice? Oczywiście z terroir. Argentyńskie wina malbec będą bardziej owocowe, dymne, zaś francuskie wina malbec – skórzane, pieprzne, pikantne. Argentyna oferuje malbecowi to, czego nie może Francja: wysokie wniesienia, gorące dni i chłodne noce. To wpływa na wyższą kwasowość gron, które odwdzięczają się wyraźnymi aromatami.

Z czym podawać wino malbec? Do jakiego jedzenia pasuje malbec?

Argentyński malbec uwielbia towarzystwo czerwonego mięsa – dobrze przyprawionego i/lub wędzonego. Dobrym przykładem jest stek medium rare, duszona wieprzowina lub kotlety jagnięce. Wolisz sery? Do wina malbec pasuje bogaty w smaku ser pleśniowy lub ser kozi. A jeśli stosujesz dietę wegańską, sparuj wino malbec z grillowanymi, dobrze przyprawionymi pieczarkami portobello, aby wydobyć z nich smak umami. Kumin, czarny pieprz, wędzona papryka i rozmaryn będą niezbędne! Planując kolację z winem malbec, warto pomyśleć także o zielonej i czerwonej papryce, rukoli i tempehu.

Jak podawać wino malbec?

Malbec jest czerwonym winem, więc podawaj je w odpowiednim kieliszku – do czerwonego wina. Wówczas wydobędzie wszystkie swoje niuanse smakowe. Przed podaniem dobrze je odrobinę schłodzić do temperatury ok. 18 stopni Celsjusza. Wystarczy włożyć butelkę do lodówki na 20-30 minut.

Ile kosztuje wino malbec?

Wina malbec kosztują zwykle od 39 zł do nawet 380 zł. W ofercie Fine Wine znajdziesz wina malbec z Argentyny, ale nie tylko – również z Włoch, Chile czy Francji. Zajrzyj na Fine-Wine.pl i wybierz się do najbliższego Salonu Fine Wine. Nasi doradcy pomogą wybrać dla Ciebie idealne wino malbec!

Wybraliśmy dla Ciebie: