Wino w kuchni

Przepisy na Wielkanoc

Wielkanoc kojarzy Wam się z rodziną licznie gromadzącą się przy suto zastawionym stole? Te święta niewątpliwie będą się różnić od poprzednich… Jednak w obecnej sytuacji tym bardziej nie chcemy o nich zapominać! 

Przygotowaliśmy dla Was kilka przepisów na Wielkanoc, które uzupełniliśmy o odpowiednie wina. Zachęcamy Was do skorzystania z tych sprawdzonych przepisów. A może narodzi się nowa tradycja warta powtórzenia w przyszłym roku?


Jaja faszerowane z tuńczykiem

Faszerowane jajka na wielkanoc

SKŁADNIKI:

Jaja 10 szt.
Chrzan 1 łyżka
Tuńczyk w sosie własnym 250 g
Pesto 1 łyżka
Majonez 2 łyżki
Pomidorki cherry 5 szt.
Koperek 1 gałązka


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Jajka ugotuj we wrzątku (przez ok. 10 min.) i wystudź w zimnej wodzie. Obierz, przekrój wzdłuż na pół. Wydrąż żółtka, następnie przełóż do miski, dodaj chrzan, tuńczyka, pesto i majonez. Całość dokładnie wymieszaj, a następnie napełnij farszem połówki wydrążonych jajek. Udekoruj pokrojonymi w ćwiartki pomidorkami cherry i koperkiem.

Produkty znajdziesz online na sklep.efarutex.pl

Wbrew obiegowym opiniom nie każde wino polegnie w konfrontacji z jajkami. My polecamy dwie pozycje, które zachwycą, a przede wszystkim nie pozostawią dania samemu sobie.

Cava Bohigas Brut Nature Gran Reserva
Cava Bohigas Brut Nature Gran Reserva 

pochodzenie: Hiszpania
szczepy: chardonnay, macabeo, xarel-lo, parellada
producent: TERRANOSTRA

Zacna, długo starzona nad osadem drożdżowym , katalońska cava od rodzinnego, niewielkiego winiarza bazującego na starych krzewach i mającego wręcz obsesję na punkcie świeżości. Jej mocna struktura i orzechowość będzie wspaniale korespondować z proponowanym daniem.

SB Riesling Kabinett Baden feinherb 2017

pochodzenie: Niemcy
szczepy: riesling
producent: LES Grands Petersbach

Przełamany subtelnie zaznaczoną słodyczą cesarz wśród bieli w postaci rieslinga. I to z najcieplejszego, najbardziej słonecznego regionu Niemiec.

 

 

Pasztet domowy ze śliwkami

SKŁADNIKI:

Łopatka wieprzowa 1 kg
Podgardle 250 g
Cebula 2 szt.
Liść laurowy 2 szt.
Wątróbka drobiowa 400 g
Bułka czerstwa 1 szt.
Jajka 4 szt.
Gałka muszkatołowa 1 mała łyżeczka
Sól, pieprz – do smaku
Śliwki suszone 250 g
Smalec 40 g
Bułka tarta 20 g


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Łopatkę, podgardle, cebulę, liście laurowe zalej trzema szklankami wrzątku. Przykryj i gotuj do miękkości na wolnym ogniu. Wątróbkę oczyść, przemyj pod bieżącą wodą i dołóż do mięsa na 10 min. przed końcem gotowania. Miękkie mięso przełóż do miski i odstaw do wystygnięcia. Do pozostałego płynu dodaj bułkę. Wystudzone mięso i bułkę zmiel w maszynce dwa razy. Do zmielonej masy dodaj jajka, dokładnie wymieszaj i dopraw do smaku. Dodaj pokrojone w małe kawałki suszone śliwki. Foremkę przesmaruj smalcem i oprósz bułką tartą, przełóż masę do foremki. Piecz w temp. 160°C przez ok. 50 min. Pasztet podaj z żurawiną i marynowanymi grzybami.

Produkty znajdziesz online na sklep.efarutex.pl

Mamy dwie propozycje. Dla admiratorów bieli klasyk nad klasyki, którego obecność na świątecznym stole na pewno będzie nobilitować, a podniebienia będą zachwycone. 

Chablis - Burgundia - Fine Wine
Chartron Et Trebuchet Chablis

pochodzenie: Francja
szczepy: chardonnay
producent: LES Grands Petersbach

Chablis – arystokratyczna Francja od niewielkiego, historycznego producenta, posiadającego plantacje w prestiżowych lokalizacje.

Pedrera Monastrell Shiraz 

pochodzenie: Hiszpania
szczepy: shiraz, monastrell
producent: Gil Family Estates

Dla miłośników czerwieni wino od sprawdzonego producenta, bazującego na tradycji i starych krzewach, gwarantujących wysoką jakość. Czerwień, która dobrze odznaczy się przy stole, podkreślając złożoność pasztetu i zapewniając wspaniały finisz na podniebieniu.

Mazzetti Gin
Gin Mazzetti

Nie zapominajmy też o mocnych alkoholach. W duecie z pasztetem wyśmienicie sprawdza się gin. Nie byle jaki gin od masowego dostawcy, lecz dzieło rzemieślnicze, oparte na wiedzy i doświadczeniu pokoleń oraz na bogactwie lokalnych ziół. Proponujemy gin z Piemontu z najstarszej gorzelni na terenie Włoch.

 

Sałatka ziemniaczana

SKŁADNIKI:

Ziemniaki sałatkowe 1 kg
Szalotka 2 szt.
Kapary 50 g
Koperek 40 g
Olej porowy 2 łyżeczki
Ocet biały winny 2 łyżeczki
Sól, pieprz – do smaku
Twaróg biały wędzony 1 opakowanie
Rzodkiewka 1 pęczek


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Ziemniaki ugotuj w mundurkach, wystudź i pokrój w małe kawałki. Przełóż do miski, dodaj posiekaną w drobną kostkę szalotkę, kapary i posiekany koperek. Dodaj olej i ocet, dopraw solą i pieprzem. Dokładnie wymieszaj. Na wierzch posyp pokruszonym serem, udekoruj rzodkiewkami pokrojonymi w ćwiartki.

Produkty znajdziesz online na sklep.efarutex.pl

W zestawieniu z sałatką proponujemy pełne cytrusowej świeżości wino od jednego z najstarszych producentów w Południowej Afryce.

Boschendal The Pavillon Chenin Blanc

pochodzenie: RPA
szczepy: chenin blanc
producent: LES Grands DGB

Lekkość i sprężystość wspaniale odnajdzie się z ziemniakami dokładając niezbędnego nerwu i wzmacniając doznania smakowe.

 

Kremowy żurek na wędzonce

SKŁADNIKI:

Wędzone kości 1,5 kg
Włoszczyzna 500 g
Cebula 3 szt.
Liście laurowe, ziele angielskie,
pieprz w ziarnach po 4 szt.
Majeranek 1 łyżeczka
Czosnek 5 ząbków
Grzyby suszone 20 g
Woda 3 l
Boczek wędzony parzony 400 g
Kiełbasa biała 800 g
Chrzan 2 łyżki
Śmietana 36% 100 ml
Zakwas na żur 1 l


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Wędzone kości, włoszczyznę, 1 cebulę, przyprawy, czosnek, suszone grzyby umieść w garnku. Zalej zimną wodą wstaw na palnik. Zagotuj, następnie zmniejsz ogień i na wolnym ogniu gotuj przez ok. 2 godz. Po tym czasie wywar odcedź. Pozostałą cebulę i boczek pokrój w drobną kostkę, następnie przesmaż i dodaj do odcedzonego wywaru. Kiełbasę sparz, następnie pokrój w kostkę, dodaj do wywaru. Całość zagotuj, dodaj chrzan, śmietanę, a następnie zakwas. Dopraw do smaku. Całość jeszcze raz zagotuj.

Produkty znajdziesz online na sklep.efarutex.pl

To nieco ekwilibrystyczne w doborze win danie proponujemy zestawić z winem zaskakującym pod każdym względem. Swą intensywnością w nosie poradzi sobie z aromatami zupy, a pełną orzeźwiającego charakteru strukturą na podniebieniu poradzi sobie bez problemu podczas biesiady z tą nieodzowną potrawą na świątecznym stole. 

Juan Gil Moscatel
Juan Gil Moscatel

pochodzenie: Hiszpania
szczepy: moscat
producent: Gil Family Estates

Stworzone w ciepłym klimacie zaskakuje sprężystością i absolutnie nie czaruje żadną spodziewaną po nazwie słodyczą, poza słodyczą zapachu.

 

Wybraliśmy dla Ciebie: