Wino i nie tylko

Riesling – najbardziej niedocenianą odmianą winorośli premium na świecie?

Riesling, biała odmiana winogron kojarzona głównie z Niemcami. Wśród trochę bardziej świadomych winiarskich konsumentów z Alzacją w północnej Francji. Jest trochę zagadką; zwiewny, kwiatowy i czarujący. Riesling jest również jedną z „najtwardszych” odmian winogron na świecie. Posiada wysoką odporność na mróz, co oznacza, że kwitnie w niektórych bardzo interesujących regionach winiarskich. Ta aromatyczna odmiana winogron produkuje jedne z najlepszych na świecie białych win w szerokiej gamie stylów. Najlepsze z nich dojrzewają doskonale, przechodząc od kwiatowych, limonkowych aromatów i smaków do intrygujących rozwiniętych aromatów nafty.

Jednak Riesling od dawna ma inny problem ze swoim image’em. Jest to kwestia stylu wina, jakiego należy się spodziewać po każdej butelce. Mówiąc wprost, riesling od dawna ma kryzys tożsamości – choć, to prawdopodobnie najlepsza odmiana winogron na świecie.

Wina na bazie rieslinga nie oznaczają zawsze słodyczy.

Dla konsumentów riesling koncentruje się często na pozornej słodkości wina, chociaż owocowość jest często mylona ze słodyczą. Jednak równowaga między cukrem a kwasem sprawia, że jest to doskonałe wino. Oznacza to oczywiście, że temperatura odgrywa ważną rolę w uprawie winogron – im chłodniej, tym lepiej.

Niestety większość lat 80. i 90. riesling spędził na marginesie ze względu na niezbyt roztropne działania niemieckich producentów, którzy wtłoczyli na rynek olbrzymią ilość bardzo „prostego” wina – Liebfraumilch. Szereg niedoszłych rieslingów (olasz, welsch, laski) błędnie kojarzonych z odmianą riesling. Szeroki ich dostęp na rynku zepsuł jego reputację w oczach konsumentów, którzy przykleili mu łatkę taniego słodkiego wina. Brzemię to wciąż jest obecne w głowach potencjalnych konsumentów, którzy wciąż niechętnie sięgają po te wspaniałe wina.

Wachlarz stylów i poziomów wytrawności w żadnym innym winie nie jest tak szeroki jak w winach na bazie odmiany riesling. Od „kościstych”, wytrawnych, przez łagodniejsze, owocowe z nutą słodyczy, do słodszych niż miód nektarowych TBA. Riesling jest również odmianą, która świetnie sprawdza się w roli materiału na wspaniałe wina musujące produkowane choćby metodą szampańską.

Kabinet, BA, TBA co to oznacza?

Choć ogólne przeświadczenie na temat Niemiec jest, że to kraj konkretny i poukładany, to chaos i skomplikowanie panujące w lokalnym prawie winiarskim. Taki zamęt nie występuje chyba nigdzie indziej jak tu. Brak spójności pomiędzy regionami winiarskimi oraz niezbyt przyjazny styl języka nierzadko sprawia kłopot konsumentom. A jeśli do tego dodamy rozbudowane nazewnictwo różnych stylów, to otrzymujemy efekt pomieszania z poplątanym. Trudno jest w dwóch zdaniach wytłumaczyć cały system, który mocno upraszczając opiera się na zawartości cukru w dojrzewających winogronach.

Warto jednak wspomnieć o najważniejszych określeniach, które spotkać możemy na etykietkach niemieckich rieslingów. Trocken to określenie wina wytrawnego. Kabinett, to pierwszy krok w obszarze win „apelacyjnych (tzw. Prädikatswein). Może być na różnym poziomie wytrawności, najczęściej jednak towarzyszy mu określenie trocken sprawiając, że jest to wino wytrawne. Idąc dalej mamy wina spätlese (dosł. późny zbiór), które są najbardziej dojrzałymi gronami i najłagodniejszymi jeśli chodzi o późny zbiór. Mogą być wytrawne, wtedy również na etykiecie powinniśmy znaleźć określenie trocken lub z trochę bardziej zaakcentowaną słodyczą. Wina auslese zazwyczaj są z przedziału win z zauważalną słodyczą. Jednak nie powstają z gron okraszonych szlachetna pleśnią. 

To dotyczy win BA (beerenauslese) i TBA (trockenbeerenauslese). Ich słodycz jest bardzo wysoka, a wydajność produkcji sprawia, że wina te często osiągają zawrotne ceny (zwłaszcza TBA). Po drodze jest jeszcze kategoria win lodowych (Eiswein). Ich mikroskopijna produkcja sprawia, że wina te są bardzo trudne do kupienia na półkach sklepowych. Określenia halbtrocken, feinherb czy lieblich odnoszą się do poziomu wytrawności. Dwa pierwsze są w stylu win półwytrawnych, a kolejne w stylu wina słodkiego.

Gdzie uprawia się riesling?

Biorąc pod uwagę znaczenie temperatury, nie możemy oczekiwać, że riesling będzie uprawiany wszędzie, nawet w tradycyjnych regionach uprawy winogron. Niektórzy specjaliści twierdzą na temat rieslinga, że to „prawdziwe lustro gleby, które świetnie wyraża terroir. W Alzacji i wszystkich regionach Niemiec na pewno jest tyle rieslingów, ile wiosek!”.

Zarejestrowanych jest 50 000 hektarów winnic rieslinga na świecie. Daje mu to miejsce w drugiej dziesiątce na liście najczęściej uprawianych szlachetnych odmian na świecie. Prawie dokładnie połowa światowych winnic rieslinga znajduje się w zachodniej części Niemiec, nad Renem i Mozelą, a także w sąsiedniej części Francji w regionie Alzacja.

USA to drugi co do wielkości producent rieslinga. Choć wina z tej odmiany nie są tak popularne jak wielkie kalifornijskie chardonnay, czy cabernet. Niewiele ponad 50% powierzchni uprawy znajduje się w stanie Waszyngton, gdzie nacisk kładziony jest bardziej na syrah i chardonnay, co oczywiście szkodzi winom riesling.

Australia jest trzecim co do wielkości producentem, chociaż większość wina pochodzi tylko z dwóch regionów: Clare Valley i Eden Valley. Wspomnieć również warto o Tasmanii, która staje się najlepszym miejscem do produkcji „chłodnych” odmian.

Poza wspomnianymi miejscami upraw dodać można jeszcze oczywiście Austrię, Górną Adygę w północnych Włoszech, czy choćby Polskę, gdzie również możemy znaleźć przykłady ciekawych propozycji tej niecodziennej, zróżnicowanej odmiany.

Świetny kompan do wielu potraw

To wysoce aromatyczne wino jest uważane za jednego z najlepszych towarzyszy jedzenia, który doskonale komponuje się z różnorodnymi potrawami, w zależności od jego słodyczy i kwasowości. Często łączy się z pikantnymi tajskimi i innymi orientalnymi potrawami, które w innym przypadku mogą być trudne do dopasowania odpowiedniego wina. I jest to jeden z powodów, dla których curry tak często są popijane piwem, a nie kieliszkiem dobrego wina. A dla tych, którzy próbują ograniczyć spożycie alkoholu, dobrą wiadomością jest to, że riesling ma tendencję do lżejszego uderzenia, gdyż zwykle zawiera 11-12%, a w wielu przypadkach nawet mniej.

Analizując powyższe cechy win na bazie odmiany riesling nasuwa się jedno stwierdzenie jeżeli riesling nie jest najszlachetniejszą odmianą do produkcji win, to na pewno najbardziej zróżnicowaną i dającą nie małą frajdę zarówno produkującym z niego wina winiarzom jak i nam finalnym konsumentom. Każdy najbardziej wyrafinowany degustator powinien znaleźć chodź jedną kroplę rieslinga, która zaburzy jego przeświadczenie na temat tego wspaniałego szczepu.

Poznaj rieslingi z naszej oferty:

Riesling feinherb Fine Wine
Edition Abtei Himmerod Riesling feinherb

pochodzenie: Niemcy
szczepy: riesling
producent: LES Grands Petersbach

Klasyczny niemiecki riesling z Doliny Mozeli w wersji półwytrawnej. Duża ilość cukru resztkowego dobrze „ukryta” została przez naturalną kwasowość, która utrzymuje wino w odpowiednim balansie i dostarcza orzeźwienia. Dominują aromaty cytrusowe z elementami nut mineralnych. Długa końcówka oraz niska zawartość alkoholu zachęcają do kolejnego łyka.

>> Zobacz <<

Edition Abtei Himmerod Riesling Spätlese lieblich

pochodzenie: Niemcy
szczepy: riesling
producent: LES Grands Petersbach

Winnica położona na stromych stokach regionu Dolina Mozeli. Jasno-słomkowy kolor ze złotymi refleksami. Na nosie dominują delikatne aromaty żółtych jabłek, limonki z odrobiną nut brzoskwiniowych. Na podniebieniu podobnie jak na nosie prym wiodą charakterystyczne aromaty jabłek i brzoskwiń oraz odrobina cytrusów. Struktura harmonijna. Odświeżająca kwasowość balansuje intensywną słodycz.

Spätlese oznacza, że jest to późniejszy zbiór, czyli winogrona są bardziej dojrzałe i na pewno słodsze. Lieblich znaczy, że wino ma sporo cukru i na pewno jest słodkie. Mosel – region w Niemczech słynący z najlepszych Rieslingów.

>> Zobacz <<

 
Kloster Rauenthaler Baiken Riesling Spätlese 2017

pochodzenie: Niemcy
szczepy: riesling
producent: Kloster Eberbach

Najlepszy riesling na konkursie szczepowym Meininger. Szlachetna słodycz z feerią doznań zarówno zapachowych jak i smakowych, gdzie wszystko jest niezwykle złożone i pojawiające się sekwencyjnie. Połączenie sprzeczności czyli słodyczy z żywą kwasowością z dodatkiem szczypty pikantnych nut. Winogrona tworzące to niezwykłe wino pochodzą z jednych z najbardziej stromych zboczy o 60% nachyleniu a co za tym idzie optymalnym nasłonecznieniu.

>> Zobacz <<

 

Wybraliśmy dla Ciebie: