Podróże z winem

Argentyna – wino, stek i tango

Argentyna kojarzy się ze słońcem, tangiem i solidną porcją steka. W dziedzinie wina to skojarzenia najczęściej z mocną, wręcz muskularną czerwienią z regionu Mendoza, gdzie uprawia się większość wina.

Wina Fine Wine Oferta

Wysoko, coraz wyżej

To tam winorośl, ścigając się ze zbyt dużym wpływem słońca, sadzi się wysoko. Standardem jest winnica powyżej 1000 m. n.p.m., najczęściej na wysokości 1500 m.n.p.m., a i bywają takie, które są na wysokości naszych Tatr. Ba są już winnice, które przekroczyły barierę 3000 m.n.p.m. Czyżby za chwilę trzeba było wzywać na pomoc przy uprawie alpinistów lub Sherpów? Te zabiegi to poszukiwanie jak największej amplitudy pomiędzy dniem a nocą, by winogrona nie były przegrzane, a wino nie zabijało przyjemności doznań zbyt wysokim poziomem alkoholu.

Kraina surowego piękna

Lecz my proponujemy zupełnie inne miejsce. Z monumentalną przyrodą wpisaną w pejzaż, która tutaj niepodzielnie rządzi. Tym miejscem jest Patagonia. Kraina surowego piękna, lecz przede wszystkim kraina niebywale wymagająca. Na tyle, że nawet Indianie nie osiedlali się tutaj, nie dotarli tutaj też konkwistadorzy. Najmniej zaludniony obszar Ameryki Południowej. Daleko jest wszędzie. Do samego Buenos Aires ponad 1200km.

Koniec świata chciałoby się rzec. Co z resztą ładnie w nazwie swej winnicy Bodega del Fin Del Mundo uchwycił jeden z winiarzy. Winiarze dotarli tu w XIX wieku, zakładając pierwsze winogrady, lecz niestety wkrótce je porzucając. Brak infrastruktury, zwłaszcza transportowej, surowy rejon, czasy łudząco przypominające westernowy Kowboje w Argentynie, czyli gaucho. Wczoraj i dziś.

Dziki Zachód znany nam z literatury czy filmów. Niezbyt liczna klientela miejscowa, w zasadzie brak czegoś, co można byłoby nazwać ośrodkiem miejskim. Więc winnice przeminęły z wiatrem historii. Dziś w regionie Patagonii jest tylko kilkanaście winnic. Powrót, czasem właśnie do starych winorośli, jak chociażby w przypadku Familii Schroeder nastąpił w XXI wieku. Z newsów telewizyjnych Argentyna kojarzy nam się z wiecznym kryzysem, ale nie jest to do końca prawda. Lokalne władze potrafią myśleć perspektywicznie wykorzystując potencjał jaki drzemie w kraju.

Argentyna z księżniczki w Kopciuszka

Proszę pamiętać, że przed II wojną światową Argentyna była jednym z najbogatszych państw na świecie. Znacznie zamożniejszym od np. Francji. Nie bez kozery wśród obywateli argentyńskich tyle nazwisk włoskich, francuskich, niemieckich, hiszpańskich czy żydowskich. Przecież w Argentynie mamy ogromną, druga po Brazylii Polonię. Ludzie przybywali tu, bo mogli zacząć od nowa i się wzbogacić. Nowe otwarcie nastąpiło na podobnych do XIX wiecznych właśnie w Patagonii. Korzystając z pozyskanych jeszcze w połowie lat 90-tych, nadwyżek z dochodów naftowych z prowincji Neuquen. To właśnie tutaj, w tym wymagającym terenie rodzinna winiarnia postanowiła wkroczyć ze swym projektem.

Niemiecka solidność, argentyński temperament

Dla familii Schroeder od samego początku najważniejsza była jakość, która miała wyróżnić ich wina. Sam projekt oddanej do użytku w 2004 roku winiarni w Dolinie San Patricio del Chanar w pobliżu miasta Neuquen robi wrażenie. Zastosowano grawitacyjny system produkcji wina, który sprawia, że ingerencja człowieka, a zwłaszcza maszyn ograniczona jest do niezbędnego minimum.

Rodzina Schroeder brzmi z niemiecka, co ciekawe wywodzi się ze Szczecina, z którego nie uciekła w 45 roku, a wyemigrowała na przełomie wieków XIX i XX. Rodzina posiada obecnie 140 ha winnic w Patagonii. Tworzy wina mono-szczepowe, wykorzystując niezwykłe warunki, w jakich rośnie winorośl.

Środowisko w jakim dojrzewają winogrona charakteryzuje się dużymi amplitudami temperatur pomiędzy dniem a nocą. Silnymi, nieustannie wiejącymi wiatrami, które chronią przed przymrozkami, a z drugiej strony skutecznie obniżają wilgotność powietrza. Natura daje o sobie znać w postaci czystego powietrza, i krystalicznie czystej wody, która zasila system irygacyjny. Jest on konieczny przy bardzo niskich opadach często nie przekraczających 300 mm rocznie. Woda spływa z lodowców na sześciotysięcznikach w Andach, więc jej czystość jest bezdyskusyjna. Dbałość o stan winogron, daje wyjątkową jakość każdej butelki wywodzącej się z winiarni Familii Schroeder.

Argentyna – Kraina dinozaurów w wersji XXL

Znakiem rozpoznawczym winiarni jest dinozaur z rodziny tytanozaurów (mimo skali był roślinożerny) żyjący jakieś 75 mln lat temu… umieszczany na etykietach win, którego skamieniałości odkryte zostały podczas prac budowlanych.

Wszystkie winogrona zbierane są ręcznie, a producent dba o jakość, ale i środowisko stąd certyfikat ISO 22000, a także oznaczenie GAP, czyli globalnych dobrych praktyk rolniczych. Nie ma tu miejsca na opryski czy sztuczne nawożenie. Zbiory przeprowadzane są ręcznie. Wykorzystując stare krzewy realizowane są też nowe nasadzenia, zwłaszcza klonów pinot noir, sauvignon blanc i chardonnay sprowadzonych z Europy.

Od 2009 roku winiarnia współpracuje też z zewnętrznym konsultantem enologiem Paulem Hobbsem z Kalifornii (z Argentyną związany jest od 1989 roku. Na świecie współpracował z samymi ikonami. Współtworzył Opus One, pracując dla Rorschildów w Mendozie pracował dla Zapaty w USA dla Mondaviego). Natomiast od początku projektu nad winami czuwa na miejscu i miał też czynny udział w projektowaniu nowoczesnej winiarni enolog Leonardo Puppato.

Patagonia, co pokazują ludzie z tej winiarni to idealne miejsce do tworzenia poważnych win musujących. Zatem, kto wie, może przyszłość wina w Argentynie leży właśnie tam.

Sprawdź przykładowe wina z Argentyny:

Saurus Select Pinot Noir
Saurus Select Pinot Noir 

pochodzenie: Argentyna
szczepy: pinot noir
producent: Familia Schroeder

Czerwone wino ze szczepu pinot noir z chłodniejszej południowej części Argentyny z regionu Patagonia. Wino posiada głęboki, jak na pinot noir, wiśniowy kolor z purpurowymi refleksami. Nos bogaty w aromaty ciemnych kwiatów róże i fiołki w połączeniu z aromatami dojrzałych czerwonych owoców, takich jak czerwone porzeczki, maliny i truskawki. Usta dodatkowo ukazują smaki grzybów i nuty mineralne. W głębi odrobina wanilii i kakao. Średniej budowy tanina oraz orzeźwiająca kwasowość z długą owocową końcówką.

>> Zobacz <<

Malbec - wino argentyńskie
Uno Malbec

pochodzenie: Argentyna
szczepy: malbec
producent: Antigal

Intensywne czerwone wino z fioletowym połyskiem oferuje aromaty śliwek i truskawek oraz smaki jeżyn z kuszącymi nutami fiołków, wanilii i mlecznej czekolady. Naturalna kwasowość zapewnia winu świeżość. Delikatna tanina trzyma wino w ryzach a całość wieńczy długi owocowy finisz. Wino dojrzewało 8-10 miesięcy we francuskim i amerykańskim dębie.

>> Zobacz <<

Wybraliśmy dla Ciebie: