Składniki:
- 80 dag sandacza
- 20 dag kurek
- 2 cebule
- 4 łyżki masła
- ½ szklanki śmietany
- 5 dag sera żółtego
- szczypta majeranku
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Oczyszczoną i umytą rybę podzielić na filety. Posolić, ułożyć w żaroodpornym naczyniu, polać dwiema łyżkami rozpuszczonego masła, wstawić na 15 minut do rozgrzanego piekarnika. Na pozostałym maśle usmażyć cebulę pokrojoną w piórka, dodać pokrojone na mniejsze kawałki grzyby i dusić razem, doprawiając lekko solą, pieprzem i majerankiem. Podpieczoną rybę wyjąć, ułożyć na niej warstwę kurek z cebulą, polać lekko posoloną śmietaną, posypać tartym serem i ponownie wstawić do rozgrzanego piekarnika na 15 minut, aż ser się zarumieni.
Sandacza można również zapiekać z listkami laurowymi i otartą z wyparzonej cytryny skórką, z koperkiem i białym wytrawnym winem, natką, płatkami migdałów czy beszamelem z zielonym pieprzem.
Jakie wino do obiadu?
Sandacz kojarzy mi się zawsze z okresem końca roku, gdy mój tata wychodził „na łowy” i przez długie godziny, stojąc nierzadko w strugach deszczu i jesiennym chłodzie, wykonywał po kilkaset charakterystycznych rzutów z kawałkiem gumy na haczyku. Sandacz to ryba drapieżna z delikatnym mięsem o charakterystycznym aromacie i smaku. Można go przyrządzać na wiele sposobów.
W proponowanym przepisie dominują produkty nabiałowe (masło, śmietana, ser) odrobina ziół w postaci majeranku oraz kurki. Mimo, iż jest to potrawa rybna, to waga tego dania nie należy do najlżejszych.
Proponowałbym zatem białe wino, ale z dość wyrazistym charakterem i ciałem. Chardonnay, to dobry kierunek. Najlepiej gdy jest mocno beczkowe z dużą dawką nut śmietanowych.
Jednak wersja bez ewidentnej beczki z chłodniejszego klimatu np. z Górnej Adygi w północnej części Włoch będzie równie interesującym połączeniem (Cantina Tramin Chardonnay).
Najbardziej klasyczne chardonnay, to oczywiście Burgundia. Do sandacza w sosach śmietanowych polecam często potężne, beczkowe Burgundy z apelacji Mersault, Montrachet, czy Corton Charlemagne. Jednak ich cena często przyprawia o zawrót głowy, więc dziś polecam apelację z południowej części – Pouilly Fuisse, która mimo wciąż wysokiej ceny jest bardziej w zasięgu przeciętnego portfela (Pouilly Fuisse La Joue du Roy Jean Louis Quinson).
Warto wybrać również coś z nowego świata. Wydaje się, że kupaż chardonnay z viognier (Botalcura El Delirio Reserva Chardonnay Viognier) może okazać się trafionym połączeniem. Duża dawka intensywnych dojrzałych aromatów, wyraziste ciało oraz rys beczki sprawiają , że składniki prezentowanej potrawy dobrze wkomponują się w styl proponowanego wina.