Akademia sommeliera

Sawanotsuru: odkryj tajemnice ekskluzywnej marki sake z Japonii

Sake odgrywa kluczową rolę w japońskiej kulturze i tradycji. W morzu różnych marek i odmian jedna nazwa wyróżnia się ekskluzywnością i doskonałą jakością – Sawanotsuru. W tym artykule zagłębimy się w historię tej wyjątkowej marki sake, aby odkryć jej tajemnice i wyjątkowy smak.

Historia Sawanotsuru rozpoczyna się w dalekiej przeszłości, a dokładniej w XVII wieku, w okresie Edo w Japonii. Ta niezwykła wytwórnia sake powstała w 1717 roku w dzielnicy Nada w Kobe. Początkowo była zwykłym sklepem z ryżem.

Nazwę „Sawanotsuru” tłumaczy się jako „żuraw w stawie”, co ma swoje korzenie w japońskiej mitologii. Biały żuraw Sawa zapewniał bowiem błogosławieństwo – wszak picie sake było związane z ważnymi ceremoniami i obrzędami.

Tradycyjne rzemiosło Sawanotsuru

Jednym z kluczowych elementów sukcesu marki Sawanotsuru jest jej silne przywiązanie do tradycyjnego rzemiosła. Jak mówią sami przedstawiciele destylarni, „sake nie jest czymś, co się produkuje – tylko pielęgnuje”. Dlatego do wytwarzania sake Sawanotsuru wykorzystuje bardzo stare techniki, które przez lata były ulepszane i dopasowywane do współczesnych standardów.

Proces fermentacji odbywa się przy użyciu koji, który pomaga w rozkładzie skrobi ryżu na cukry. Po fermentacji następuje proces filtracji i leżakowania. Co ważne, za jeden z najważniejszych elementów całego procesu uważa się staranny wybór najlepszych składników.

Składniki do produkcji sake Sawanotsuru

Sawanotsuru przywiązuje ogromną wagę do uprawy ryżu – w końcu współpracuje z rolnikami od 1889 roku. Destylarnia wykorzystuje ryż Yamada Nishiki, uprawiany w prefekturze Hyōgo na wyspie Honsiu.

Ludzie, którzy uprawiają ryż do warzenia sake, są mieszkańcami mieszkańcy miasta Miki, a dokładniej dzielnicy o nazwie Jitsuraku w Yokawa-cho. Dzielnica Jitsuraku znajduje się w dolinie po północnej stronie góry Rokkō, skąd pobierana jest woda do produkcji sake. Bogata gleba, czysta woda i wyjątkowy rodzaj ryżu nadają sake Sawanotsuru subtelny smak i delikatną, gładką teksturę.

Bogactwo odmian sake Sawanotsuru

Sawanotsuru oferuje szeroki wybór różnych odmian sake, a każda charakteryzuje się unikalnym profilem smakowym i aromatycznym. Oto kilka z najbardziej znanych:

  • Junmaishu: absolutnie kultowe sake. Delikatne, pełne smaku, wytwarzane wyłącznie z ryżu, wody i drożdży.
  • Ginjo: lekkie i owocowe, z charakterystycznym aromatem kwiatów, idealne do picia jako aperitif.
  • Daiginjo: najbardziej ekskluzywna odmiana, wytwarzana z najczystszych składników. Charakteryzuje się wyjątkową gładkością i elegancją.

Sake a teraźniejszość

Sawanotsuru stale ewoluuje, poszukując nowych sposobów na dostarczenie jeszcze lepszych doznań. Inwestuje w badania i rozwój, eksperymentuje z nowymi technologiami i procesami produkcji, aby stale podnosić jakość swoich sake. Jednocześnie Sawanotsuru utrzymuje niskie wolumeny produkcji, by zachować tradycyjne metody wytwarzania i autentyczny smak.

Dziś Sawanotsuru może poszczycić się 300-letnią tradycją. Destylarnia swoją historię zapisała nie tylko w księgach – w 1978 roku uruchomiła specjalne muzeum. Instytucja mieści się w starej destylarni sake, która została zbudowana pod koniec okresu Edo. Budynek ma ponad 170 lat i skrywa cenne narzędzia do produkcji sake Sawanotsuru.

Sake Sawanotsuru jako doskonały wybór do sushi

Sake Sawanotsuru będzie doskonałym wyborem dla miłośników sushi. Jego delikatność i elegancja doskonale komponują się z różnorodnymi smakami i teksturami sushi. Junmaishu podkreśli naturalną świeżość sashimi z tuńczykiem. Ginjo, o wyraźnych aromatach i lekkim, owocowym smaku, doskonale sparuje się z nigiri z łososiem. Za to wyrafinowany smak Daiginjo zrównoważy intensywność chrupiących krewetek w tempurze.

Chcesz spróbować wyjątkowego sake? Sięgnij po Sawanotsuru – znajdziesz je w Salonach Fine Wine!

Wybraliśmy dla Ciebie: