Wino i nie tylko

Verdejo – biała gwiazda Północnej Hiszpanii

Verdejo to prawdziwa perła wśród białych odmian Półwyspu Iberyjskiego. W upalne dni przynosi orzeźwienie dzięki sprężystej świeżości i żywej, wspaniale odnajdującej się na podniebieniu kwasowości. Verdejo to jednak nie tylko rześkie oblicze wina, ale i rasowy bywalec suto zastawionych stołów.

Wina Fine Wine Oferta

Orzeźwienie verdejo i kurdesz przy stole

Masz ochotę na owoce morza sięgaj po verdejo. Gustujesz w rybach, drobiu, sałatach, masz ochotę na kuchnię wegetariańską carpe vinum verdejo. Co więcej, jeśli jesteś w gronie wegan, bez trudu znajdziesz wegańską butelkę tego szczepu z odpowiednim oznaczeniem. Hiszpania jest liderem nie tylko wina organicznego, ale i win wegańskich. Verdejo w tej roli sprawdza się świetnie. To zacna odmiana o długim rodowodzie.

Odległa metryka verdejo

Choć ślady na piśmie obecności tej odmianie w dzisiejszym regionie Kastylia i Leon pochodzą z wieku XVI. To prawdopodobnie verdejo sięga o wiele dalej w przeszłość. Hiszpańscy badacze dowodzą, że w popularyzację tej białej odmiany zaangażowani byli mozarabowie. Ta ważna zwłaszcza w sferze kultury chrześcijan, którzy po podboju Półwyspu przez Maurów pozostali zakładając winnice zwłaszcza w okolicach Kadyksu. Później wypędzeni ze swych ziem udali się w region Kastylii oczywiście wraz ze znanymi sobie odmianami. Są i tacy, którzy pijąc wspaniałe wino lubią dodać pierwiastek na wpół legendarny, który doda splendoru i klimatu opowieści snutej z kieliszka. Jest teoria wywodząca tą winorośl z czasów panowania na morzach Fenicjan czy też dominacji Kartaginy w Północnej Afryce. Być może, pamiętając o tym, że w każdej bajce jest ziarno prawdy, verdejo przybyło na ziemie dzisiejszej Hiszpanii już w tak zamierzchłych czasach. Ta myśl bynajmniej nam nie przeszkadza.

Nie tylko Rueda

Etymologia verdejo wskazuje na zieleń, czyli właśnie tą świeżość i młodość wspomnianą na początku. Dziś ta odmiana kojarzona głównie z regionem Rueda, która odpowiada za ponad 60% nasadzeń, uprawiana jest też z powodzeniem w kilku innych jak chociażby Estremadura czy Kastylia-La Mancha. Współczesny sukces Rueda i verdejo zawdzięczają stuleciom pracy cystersów, którzy z pietyzmem podchodzili do pracy w winnicy dokonując na przestrzeni dekad jej właściwej selekcji. Ten sukces sprawia, że nasadzenia wciąż powiększają się przekroczywszy już w Hiszpanii 11,000 ha.

Honoro Vera Rueda - szczep verdejo - Fine Wine  
Honoro Vera Rueda

pochodzenie: Hiszpania
szczepy: verdejo
producent: Gil Family Estate

Lekkie, kruche, delikatne w swej kwasowości, a przede wszystkim odświeżające owocowymi aromatami wydanie tej odmiany. Pochodzi z rejonu, który jest hiszpańskim pewniakiem w białych winach. Doskonała równowaga nadaje uniwersalnego charakteru. Na podniebieniu miękkie, niemal aksamitne.

>> Zobacz <<

Nowoczesne wina

Współczesna technologia, zwłaszcza fermentacja w kontrolowanej temperaturze, kadzie ze stali nierdzewnej, a także z powodzeniem stosowane w celu ochrony termicznej nocne zbiory, sprawiają że verdejo ma coraz szersze grono fanów na całym świecie. Niektórzy miłośnicy wina sugerują, iz ten szczep jest wspaniałym połączeniem cech, które niosą ze sobą takie kosmopolityczne odmiany jak sauvignon blanc, pinot grigio i riesling. Co ciekawe szczep ten bynajmniej nie spoczywa na laurach i producenci wina angażują je w projekty win półsłodkich, słodkich czy musujących.

Różne style

Spotkacie też butelki bezalkoholowych verdejo, gdzie potencjał aromatyczny odmiany sprawia, że nadal czujemy w tym wino. Podsumowując – widzisz butelkę tej odmiany, śmiało, będzie ciekawie. A w czerwcu, 12 dnia tego miesiąca nie zapomnij o świętowaniu międzynarodowego dnia tego szczepu.

wino Shaya verdejo - Fine Wine
Shaya

pochodzenie: Hiszpania
szczepy: verdejo
producent: Gil Family Estate

Wino posiada jasno-żółty kolor z delikatnymi zielonymi refleksami. Nos przedstawia aromaty prażonych przypraw do pieczenia, gałki muszkatołowej, odrobinę wiosennych kwiatów, marcepanu i owoców cytrusowych. Wino o średniej budowie, przyjaznej orzeźwiającej kwasowości i długim owocowym finiszu.

>> Zobacz <<

wino Sanz verdejo - Fine Wine
Honoro Vera Rueda

pochodzenie: Hiszpania
szczepy: verdejo
producent: Gil Family Estate

Młode, pełne wigoru i świeżości wino o doskonałej równowadze kwasowości i alkoholu. Szczególnie zaznacza się w swej długości na podniebieniu. Szlachetność w aromatach i smaku zawdzięcza małej wydajności i średniej wieku dla winnic przekraczającej cztery dekady.

>> Zobacz <<

Wybraliśmy dla Ciebie: