Wino i nie tylko

Wina hiszpańskie

Wina hiszpańskie, czyli z kraju winem płynącego. Największy obszarowo kraj winiarski na świecie (jeszcze, bo na plecach czuje już oddech azjatyckiej konkurencji). Hiszpania wciąż numerem jeden.

Winiarska kraina obfitości

Czegokolwiek nie zapragniesz, odwdzięczy się w kieliszku. Od ascetycznych form po barok a nawet rokoko w butelce. Od zwiewności po atletycznych mocarzy w szkle. A to wszystko na dodatek w miażdżącej przewadze odmian endemicznych, o długiej, nieraz sięgającej czasów antycznych historii upraw.

Wina Fine Wine Oferta

Królestwo różnorodności

Hiszpania mimo iż królestwo to przecież jednak pojęcie bardziej geograficzne. Dobrze widać to w hiszpańskich komediach: Jak zostać Baskiem czy Jak zostać Katalonką. Różnice kulturowe, językowe czy dziejowe widać także na przykładzie wina. Odmienne podejście do procesu twórczego, różne winogrona, a jeśli te same to pod różnymi nazwami.

Wina hiszpańskie w kieliszku

Na co mamy ochotę? Biel, czerwień, róż? A może na początek bąbelki? Jeśli tak, to od razu stykamy się z tymi tworzonymi najszlachetniejszą z metod, wtórnej fermentacji w butelce i starzonych w głębokich piwnicach nad osadem drożdżowym przez co najmniej 9 miesięcy.

Cava bezkofeinowa za to z bąbelkami

Cava to musujące wino hiszpańskie głównie niepokornej Katalonii, ale jest też jedyną apelacją (czy też synonimicznie denominacją) rozproszoną po kraju. To uhonorowanie XIX wiecznej tradycji, gdy w wielu miejscach poszukiwano receptury na ujarzmienie w szkle perlistości. Dziś to wspaniałe, mocno zróżnicowane wina w większości tworzone na odmianach rodzimych, podkreślających wyjątkowy charakter bąbelków. Uniwersalne, przenikliwe, rześkie, złożone a przede wszystkim uniwersalne, występujące zarówno w wariantach wytrawnych jak i półsłodkich czy lekko wytrawnych. W bieli ale i w różowej barwie. Odnajdzie się zarówno w czystej przyjemności jak i w konfrontacji z najróżnorodniejszymi daniami. E viva cava!!!

Cava Galda Brut
Cava Galda Brut

pochodzenie: Hiszpania
szczepy: macabeo, xarel-lo, parellada
producent: Fermi Bohigas

Wino Cava Galda Brut to doskonałe, wytrawne wino musujące produkowane w Katalonii. W ustach rześkie, pełno delikatnych, drobnych bąbelków. Wyraźne aromaty owoców cytrusowych oraz wysoki poziom kwasowości dodają świeżości. Wino świetnie sprawdza się jako aperitif, ale równie dobrze może towarzyszyć nam w trakcie całego wieczoru.

>> Zobacz <<

Biel o dwóch imionach

Jeśli nasze upodobania to biel, znajdziemy jej w Hiszpanii bez liku. Lecz gdy nie znamy producenta, który gwarantowałby sobą niezbędną jakość, to krainy bieli będące en masse stabilne, ciekawe i po prostu zachwycające w szkle, będą dwie. Na Północy w Galicji, chłodna, dżdżysta, kojarząca się bardziej z żeglarstwem, szlakiem św. Jakuba niż wylegiwaniem w słońcu na plaży to denominacja Rias Baixas. To tu, w tej „zielonej Hiszpanii” panuje niepodzielnie albarino. Odmiana, w której gdy się z nią zetknie zakochuje się zmysłowo i chce się do niej nieustannie wracać, zwłaszcza gdy na stole kuchnia orientalna lub owoce morza. Morza, które czuć w kieliszku.

wino albarino - O Filla da Condesa
 
O Filla da Condesa

pochodzenie: Hiszpania
szczepy: albarino
producent: Gil Family Estates

Wino z topowego dla bieli regionu Hiszpanii. Jasno złoty kolor o wspaniałym połysku. Obficie obdarzone aromatami owoców zwłaszcza gruszek, jabłek i cytryn z kropla miodu w tle. Wyraźnie wyczuwalna mineralność. Wino jest gęste, o doskonale wpisanej
kwasowości i niezwykle długim finiszu z cytrusową końcówką. Winogrona ręcznie zbierane, poddane starannej selekcji.

>> Zobacz <<

 

Znamienitą alternatywą będą wina z regionu Rueda, gdzie na przekór sąsiadom którzy wierni czerwieni od pokoleń tworzy się biel. To pachnący rześkością, przenikliwy pewniak ukazujący majestat odmiany verdejo, często w akompaniamencie kruchego i aromatycznego sauvignon blanc.

wina hiszpańskie Verdejo
Honoro Vera Verdejo

pochodzenie: Hiszpania
szczepy: verdejo
producent: Gil Family Estates

Lekkie, kruche, delikatne w swej kwasowości, a przede wszystkim odświeżające owocowymi aromatami wydanie odmiany verdejo. Pochodzi z rejonu, który jest hiszpańskim pewniakiem w białych winach. Doskonała równowaga nadaje uniwersalnego charakteru. Na podniebieniu miękkie, niemal aksamitne.

>> Zobacz <<

Ocean czerwieni

Pragniemy aksamitnej, dojrzałej koncentracji, która nie męczy a jest przepełniona elegancją, świadomej swej mocy lecz nie nadużywającej jej? Możemy przebierać w ambitnych butelkach niczym w ulęgałkach. Można pójść w światową legendę w postaci win z regionu Rioja. Tu uwaga, jest ich sporo, ale to rodzinne winiarnie ukazują charakter i wyjątkowość win, więc wyboru dokonywać należy świadomie.

Można też cieszyć się nalewając do kieliszka kultowe wina z mniejszych apelacji, będących czerwonymi pewniakami, jak Ribera del Duero, Toro czy Priorat. We wszystkich nich doświadczyć można niebywałej ekspresji topowej hiszpańskiej winorośli jaką jest tempranillo, występującej pod różnymi imionami, w zależności od, że się tak wyrazimy zameldowania.

Warto sięgnąć po butelki, które zostały poddane procesowi dojrzewania w beczkach (zawsze w całej objętości, zawsze w co najmniej minimalnym, narzuconym przez regulację czasie i maksymalnej pojemności). To na przykładzie tych win można przekonać się jaką rolę odgrywa dębina, jej pochodzenie, a także ręka winiarza adaptująca odmianę w jej terroir.

wino hiszpańskie - tempranillo
Ramirez de la Piscina Crianza

pochodzenie: Hiszpania
szczepy: tempranillo
producent: Bodegas Ramirez de la Piscina

Pełen artyzmu klasyk znad Ebro. Wino wytworzone z ręcznie zbieranych niemal trzydziestoletnich krzewów. Głęboki, rubinowy kolor. Bardzo złożony, sekwencyjnie uwalniany w szkle aromat ciemnych, dojrzałych owoców z jagodami na czele, fantastycznie współgrający z wanilią i odrobiną coli. Tło kwiatowe ze szczyptą lukrecji. Usta aksamitne, giętkie o gładkich taninach, Nuty dymu i drewna podkreślają szlachetny charakter trunku. Wino zostało poddane procesowi dojrzewania w beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego przez 15 miesięcy.

>> Zobacz <<

Szukaj a znajdziesz

Gdy zapragniemy czegoś innego niż tempranillo warto sięgnąć po mniej znane miejsca tworzenia win. Choćby region Jumilla, gdzie bogactwem są wiekowe krzewy, niezwykle bogatej w tak zbawienny dla naszego organizmu resweratrol odmiany monastrell. W ekstremalnie trudnych warunkach, na jałowej, kamienistej glebie, w nieustannym stresie hydrologicznym rodzą się owoce, które zbierane ręcznie dają wręcz pomnikowe, kontemplacyjne wina.

Zatem do wyboru do koloru. Wina hiszpańskie rządzą.

 

Wybraliśmy dla Ciebie: