Wino i nie tylko

Wina z Nowej Zelandii

Wina z Nowej Zelandii są jeszcze dla wielu nieznane. Jest to wyspiarski kraj położony na dwóch głównych wyspach (północnej i południowej). Obejmuje on obszar ponad 280 tys. km2, na południowy wschód od Australii. Obszar ten zamieszkiwany jest przez 4,5 mln mieszkańców. Kojarzony głównie z niewielkich rozmiarów ptaszkiem kiwi oraz zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, które oglądać mogliśmy w ekranizacjach kolejnych części „Władcy pierścieni”, czy „Hobbita”.

Wina Fine Wine Oferta

Jednak jest to również bardzo ważny element świata winiarskiego, mimo, że nie należy do największych (14 miejsce jeśli chodzi o produkcję wina na świecie). Stanowi niecały 1 % światowej produkcji. Jakość i styl wina, który wychodzi spod rąk tamtejszych winiarzy wymaga, aby ten kraj traktować poważnie w kwestii wina.

Niemrawe początki i zdecydowany rozkwit

Historia winiarstwa w Nowej Zelandii nie należy do szczególnie rozbudowanych i usłanych ciekawymi historiami, które miały wpływ na rozwój globalnego winiarstwa. Początki sięgają zaledwie początku XIX wieku, gdy Samuel Marsden (lokalny misjonarz) posadził pierwsze winorośla dla swoich celów misyjnych. Dopiero pod koniec lat trzydziestych owego wieku pojawili się pierwsi komercyjni producenci. Wówczas Nowa Zelandia uzyskała bardzo pozytywne opinie w raporcie opisującym potencjał winiarski. Mimo to, dopiero 100 lat później (w latach 80-tych) została zauważona jako kraj winiarski z bardzo ciekawą ofertą win.

Sauvignon blanc klucz do sukcesu

Niewątpliwie najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym winogronem uprawianym na terenach Nowej Zelandii jest odmiana sauvignon blanc stanowiąca ponad 2/3 całej produkcji. Idealne warunki do wzrostu oraz wysokie umiejętności lokalnych winiarzy sprawiają, że wino jest tak aromatyczne. Charakteryzuje się trawiasto-ziołowymi nutami wspartymi odświeżającymi nutami cytrusów co sprawia, że konsumenci chętnie sięgają po te wina. Co więcej, dzięki stabilnej wysokiej jakości nowozelandzkie sauvignon blanc zapewniło sobie wysokie miejsce na kartach podręczników. Tuż obok Sancerre, czy Pouilly-Fume z francuskiej Doliny Loary, która jest kolebką tej odmiany.

Two Peaks - Sauvignon Blanc -Nowa Zelandia
Two Peaks Sauvignon Blanc

pochodzenie: Nowa Zelandia
szczepy: sauvignon blanc
producent: Zimmerman-Graeff&Muller

Klasyk z Nowej Zelandii, ziemi obiecanej dla Sauvignon Blanc, do której peregrynują winemakerzy z wiekowych siedlisk tej odmiany. Jasnożółta połyskliwa barwa z zielonymi refleksami. Wdzięczne wino o intensywnych aromatach owocowych z wizytówką szczepową w postaci agrestu, melona, grapefruita czy marakui. W ustach miękkie i zwiewne, o pełnym odżywczej świeżości finiszu. Doskonałe do sałatek, drobiu czy też do zastosowania jako aperitif.

>> Zobacz <<

Wina z Nowej Zelandii to nie tylko sauvignon blanc

To właśnie sauvignon blanc umieściło Nową Zelandię na mapie win. Jednak różnorodność i wyrafinowane portfolio stylów win z obu wysp zapewniło romans z nowozelandzkimi winami na całym świecie. Rozległa linia brzegowa Nowej Zelandii umożliwiła przemysłowi wina odniesienie sukcesu dzięki wielu różnorodnym odmianom i stylom. Od cieplejszych win klimatycznych, takich jak mieszanki w stylu Bordeaux i syrah, uprawianych w Hawke’s Bay i dalej na północ. Po wina ze znacznie chłodniejszych klimatów, takie jak pinot noir i riesling uprawiane w regionach południowych. Odmiany winogron uprawiane w Nowej Zelandii obejmują: sauvignon blanc, pinot noir, chardonnay, pinot gris, cabernet sauvignon, merlot, syrah, riesling, gewurztraminer, viognier, malbec, tempranillo, marzemino , semillon.

Waimea Classic Riesling

pochodzenie: Nowa Zelandia
szczepy: riesling
producent: Waimea

Riesling w nowozelandzkiej interpretacji, w której mineralność przeplata się z mocnymi cytrusowymi akcentami. Całość dopełnia zapach dojrzałych mandarynek. W ustach bogata struktura o krystalicznej czystości z przyjemną nutą miodu i polnych kwiatów.

>> Zobacz <<

Awatere River Anna’s Way Pinot Gris

pochodzenie: Nowa Zelandia
szczepy: pinot gris
producent: Awatere River

Miękkie, zaokrąglone wino wykonane w soczystym stylu z ujmującymi aromatami i smakami moreli skąpanej w nucie przypraw.

>> Zobacz <<

Regiony winiarskie wtopione w piękne krajobrazy

Podobnie jak w przypadku odmiany, gdzie większość z konsumentów kojarzy wino nowozlendzkie z sauvignon blanc, tak jeśli chodzi o region, to większości pierwsze co przychodzi na myśl to Marlborough. Ma to związek oczywiście z dużymi obszarami uprawy sauvignon blanc. Wielu specjalistów uważa, że właśnie ten region jest idealnym miejscem do wzrostu i uprawy sauvignon blanc.

Jednak Nowa Zelandia, to nie tylko Marlborugh, które znajduje się w północnej części południowej wyspy. To również mocno wysunięte na północ region Northland. To właśnie tu zostały posadzone pierwsze winorośla. W regionach Auckland, czy Waikato i Bay of Plenty uprawia się wina z odmian lubiących więcej słońca i wyższe temperatury. Drugi co do wielkości region to w środkowej części północnej wyspy znajduje się Gisborne i Hawkes Bay. Charakteryzują się zróżnicowanymi stylami wina. Głównie chardonnay i sauvignon blanc jeśli chodzi o wina białe oraz duża różnorodność win czerwonych. Głównie z bardzo interesującym merlot, czy choćby syrah.

Na południowych krańcach wyspy jest Wairarapa ze słynnym obszarem Martinborough. Jest on znany i ceniony za wysokiej jakości również sauvignon blanc i pinot noir. Na południowej wyspie obok wspomnianego Marlborugh znajduje się niewielki obszar Nelson, gdzie uprawia się głównie sauvignon blanc. Jest to równie dobre miejsce do uprawy między innym odmian pochodzenia germańskiego takich jak riesling, gewurztraminer, czy gruner veltliner. Warto wspomnieć również o znajdującym się na południu południowej wyspy Central Otago, w którym znajdziemy bardzo ciekawe propozycje lubiącego chłodniejszy klimat pinot noir.

Podsumowując wina z Nowej Zelandii

Pewnie wina z Nowej Zelandii jeszcze przez wiele lat kojarzyć nam się będą głównie z sauvignon blanc, co nie jest niczym złym. To jednak warto pamiętać, że oferta winiarska Nowej Zelandii jest zdecydowanie bardziej rozbudowana. Powinna zachęcać każdego ciekawego doznań winopijca do explorowania kolejnych etykiet równie interesujących z różnych regionów Nowej Zelandii.

 

Wybraliśmy dla Ciebie: