Podróże z winem

Winiarnia Planeta – W poszukiwaniu sycylijskiego słońca

Winiarnia Planeta jest wielokrotnie nagradzanym producentem win. Jej założycielami są kuzyni – Allessi i Santi oraz ich wuj Diego. Mieli oni pewne marzenie. Chcieli pokazać, że Sycylia to nie tylko morze taniego wina, ale wyśmienite w smaku trunki doceniane przez koneserów z całego świata. Dlatego w 1990 roku otworzyli więc swoją winiarnię.

Rodzina Planeta z winem związana jest od wielu pokoleń.

Diego Planeta ma hiszpańskie korzenie, jednak na Sycylii jest obecna już od XVI stulecia. Diego wcześniej współpracował ze spółdzielnią winiarską Settesolii (ich wina możemy pić w Polsce od lat). Kiedy został prezesem, przekonywał udziałowców do zmiany polityki firmy – by zamiast ilości, liczyła się jakość produkowanych win.

Enolog Carlo Corini wzniósł jakość win Planety na światowy poziom, podbijając tym samym rynki międzynarodowe. Nic dziwnego, wcześniej współpracował z najstarszym producentem na świecie – Marchesim Frescobaldim, (którego wina również u nas znajdziecie). Zdecydowanie największym powodzeniem wśród win Planety cieszy się ekspresyjne wydanie chardonnay, które przez lata zdobyło mnóstwo nagród na światowych konkursach. Dziś winiarnia Planeta to 363 ha winnic w sześciu lokalizacjach.


Winnice Planety na Sycylii

winiarnia Planeta Sycylia Fine Wine

1a. Ulmo w Sambuca di Sicilia, miejscu, gdzie nie spojrzeć widać ślady przeszłości. Na wzgórzu nieopodal można odnaleźć pozostałości greckiej osady Adranon. W pobliżu widoczne ruiny arabskiej twierdzy Mazzallakar.

1b. Dispensa w Menfi – miejsce, gdzie rozpoczęła się inwazja Saracenów na Sycylię, zmieniając jej oblicze na wieki.

2. Dorilli w Vitoria, starożytnym mieście z długoletnią tradycją w produkcji win. W świecie antycznym było bardzo znane. W ruinach Pompei odnaleziono ślady naczyń winiarskich stamtąd pochodzących. Dziś winnice konkurują w walce o ziemię z… pomarańczami i pomidorami. Tylko wytrwali sadzą winorośl na czerwonej, piaszczystej glebie, gdzie korzenie walczą o cenne składniki odżywcze. To właśnie one sprawiają, że wina mają taki złożony smak.

3. Buonivini w Noto, jednym z najpiękniejszych miast włoskich, gdzie fasady budynków zachwycają barokowymi stiukami. To kraina moscato i nero d’avola.

4. Feudo di Mezzo w okolicach Etny w Castiglione di Sicilia – to projekt z 2014 roku (nasadzenia 2008). Winiarnia znajduje się u stóp wulkanu. Zbudowana jest z zastygłej lawy po wielkiej erupcji Etny (1566 rok) oraz z tufu (1614 rok). Czarna fasada architektury świetnie dopasowała się do okolicy. Otoczona niesamowitym, kamiennym ogrodem, robi naprawdę duże wrażenie. Wina spod wulkanu znane były w przeszłości, do dziś zachwycają smakiem na całym świecie.

Sycylia kojarzy nam się ze słońcem i ciepłą pogodą, jednak w okolicach Etny panuje surowy, górski klimat. Wyjątkowe warunki, stare krzewy i zapomniane okolice przyciągnęły wielu winiarzy. Oczywiście infrastrukturę trzeba było stworzyć na nowo. Dawniej nie było nawet piwnic w winiarniach. Ludzie sprzedawali wina luzem i nie eksperymentowali z ich starzeniem.

5. La Baronia w Capo Milazzo – to najnowszy projekt Planety. Pierwszy rocznik, który trafił do sprzedaży to 2015. To chęć pokazania, że na tym północnym cyplu mogą powstać wielkie wina czerwone z wizytówki Sycylii, czyli nero d’avola. To dążenie do odtworzenia jednego z ulubionych win Juliusza Cezara – marmentino, o którym wspominał grecki historyk Strabon. Okoliczne lobby winiarskie pracuje nad tym winem już niemal od ćwierćwiecza.


Czemu winiarnia Planeta zawdzięcza swój sukces?

Przede wszystkim dbałością o doskonałą jakość i smak. Kiedy Diego pracował jeszcze w Settesoli, testował ponad 60 odmian, by wybrać te najlepsze, wyróżniające się wśród innych smakiem, w których dostrzegał duży potencjał. Dzięki temu powstały takie odmiany jak chardonnay, syrah i merlot.

La Baronia w Capo Milazzo – to najnowszy projekt Planety. Pierwszy rocznik, który trafił do sprzedaży to 2015. To chęć pokazania, że na tym północnym cyplu mogą powstać wielkie wina czerwone z wizytówki Sycylii, czyli nero d’avola. To dążenie do odtworzenia jednego z ulubionych win Juliusza Cezara – marmentino, o którym wspominał grecki historyk Strabon. Okoliczne lobby winiarskie pracuje nad tym winem już niemal od ćwierćwiecza.

Winiarnia Planeta chce się wyróżniać na tle innych producentów z wyspy, dlatego kierujemy Państwa właśnie ku ich winom. Tutaj jakość jest najważniejsza, a trunki traktowane są z szacunkiem w restauracjach na całym świecie.

Zatem, na zdrowie!

Wybraliśmy dla Ciebie: