Podróże z winem

Wakacyjne nostalgie – pejzaż malowany winem

Dolina Loary pełna jest zapierających dech widoków – zamków, urokliwych pałaców i rzek, w których możemy oglądać pejzaże natury. Ponad 300 obiektów znajduje się na liście UNESCO, co świadczy o zabytkowym charakterze regionu. Skoro zamki, arystokraci, bale, przyjęcia, polowania, to i wino, które na tych ziemiach pojawiło się już w czasach galijskich. Jednym z najbardziej szlachetnych, jest wytworzone w 100% z sauvignon blanc – wino Sancerre. Oczywiście są jeszcze wersje różowe i czerwone z pinot noir, ale o nich innym razem. Sancerre to dla wielu crème de la crème odmiany sauvignon. To tutaj, na kamienistej glebie, powstają wina o wyraźnie zaznaczonym akcencie mineralnym. Naszą propozycją jest wino z niewielkiej, rodzinnej posiadłości Domaine La Gemiere. Starannie wyselekcjonowane grona pochodzą z krzewów o średniej wieku przekraczającej dwadzieścia lat. Wino przyjemne, pełne szlachetnego uroku.

Wspaniałe widoki oraz doskonałe wino może również zapewnić francuska Langwedocja. Naszą propozycją jest wino Calvet Picpoul de Pinet ze szczepu picpoulu – u nas mało znanego, a coraz popularniejszego zagranicą. Ta aromatyczna odmiana, niepozbawiona cech zwiewności w mineralnym duchu, daje wina przyjazne i wyśmienite w smaku. Winorośl uprawiana jest nad brzegami Morza Śródziemnego i jeziora Etang de Thau. Już w czasach antycznych krzewy sadzone były po obu stronach Via Domittiene, a wina trafiały do Rzymu..

Kolejna propozycja pochodząca z samego serca Langwedocji to Domaine de La Baume Chardonnay Elitte d’Or. To tutaj pośród malowniczych gór, kamiennych wiosek, w pobliżu starożytnego miasta Pezenas, rozciągają się winnice należące do Domaine de la Baume. Kojarzone są z nazwiskiem Jeana Prata, który po klęsce filoksery, czyli niemal zagładzie winnic na całym świecie, odnawia je i czyni z nich wizytówkę regionu. Jego inicjały widnieją na głównej bramie prowadzącej do pałacu. Dziś to winiarnia należąca do czołówki winnic. W tym wydaniu prezentujemy chardonnay – wino o dużej koncentracji i sile uwodzenia. Wyróżnia się stylem dzięki fermentacji w nowych beczkach oraz dojrzewaniu nad osadem przez niemal rok.

W poszukiwaniu wakacyjnych nostalgii przekraczamy granicę i znajdujemy się pośród urokliwych miasteczek północnych Włoch, a konkretnie arystokratycznego Piemontu, gdzie króluje elegancja oraz dbałość o szczegóły. Powstają tu idealne wina na jesień. Jak na przykład odmiana barbera, który stanowi dobry akompaniament przy jedzeniu. Wina piemonckie to trunki dla osób niecierpliwych, oczekujących win mocnych, zdecydowanych, o dobrze wpisanej kwasowości. Takim winem jest Barbera d’Asti UVA. Wytworzona z winogron rosnących na wzgórzach malowniczego miasteczka Asti. Założone przez Rzymian miasto, dziś stanowi serce regionu i kojarzone jest głównie ze słodkimi winami musującymi.

Kierując się na południe docieramy do Apulli, regionu położonego na malowniczym włoskim wybrzeżu. Tradycyjne piwnice o orientalnych kształtach trulli, dodają tutejszym winnicom starożytnego uroku. W tych rejonach króluje primitivo w różnych wariantach. Wina słyną z ogromnej koncentracji, zawiesistości i sporej dawki alkoholu. To region wielu sprzeczności i niestety też nadużyć w świecie winiarskim, dlatego pomagamy w wyborze najlepszych trunków. Naszą propozycją jest solidna butelka Primitivo di Manduria Feudi di San Gregorio – idealna na chłodne, jesienne wieczory.

Wreszcie na południu największy region winiarski Włoch – Sycylia. Piękne pejzaże, z wszechobecnym winem na pierwszym planie lub co najmniej w widocznym tle. Endemiczna odmiana nero d’avola tworzy wina dla miłośników kosmopolitycznych odmian w stylu caberneta czy syrah, doprawionych lekką, rustykalną nutą. Mocne aromaty ciemnych owoców i akcent tytoniu to typowe cechy dla „czerni z Avoli”.

Na koniec proponujemy popularne i lubiane prosecco. Victoria Prosecco Spumante lub Frizzante to niesamowicie plastyczne wina, idealne na poprawę nastroju w jesienne wieczory. Zatem na zdrowie!

Wybraliśmy dla Ciebie: