Wino i nie tylko

Wino Chianti: Carpe vinum lub dolce vita

Północne Włochy to arystokracja przejawiająca się na każdym kroku. Pałace, zamki, rezydencje w wielkim stylu, czasem nadgryzione zębem czasu, lecz nadal dostojne i łączące przeszłość z teraźniejszością. Przede wszystkim historia i sztuka wyziera z każdego miejsca, prostota i elegancja nigdzie indziej nie łączą się w tak dobrane pary jak tutaj. Niemal z każdego miejsca widoczne są winnice. Winorośl wciska się w każde wolne miejsce, każdy taras, pomiędzy zabudowaniami, na skwerach willi. Właśnie tam, wśród włoskich krajobrazów, rodzi się napój niezwykły” wino Chianti.

Wino Chianti – niecodzienna codzienność w szkle.

Wino to codzienność, to już nie rytuał, lecz przyzwyczajenie, niezbędne jak oddech, substytut innych napojów towarzyszący każdemu mieszkańcowi niemal przez całe życie. Toskania to także jeden z najbardziej produktywnych rejonów winiarskich Włoch. Tutaj powstaje nie tyle jezioro, co prawdziwe morze wina. Niestety wody tego morza bywają zwodnicze i często zdarza się, że w mnóstwie butelek jego charakter zupełnie się rozmywa. Bywa tak, iż urzeczeni podróżą, zachwyceni miejscem, atmosferą, ujęci klimatem gościnności, nie zwracamy uwagi na jakość wina, ba, często wydaje nam się trunkiem godnym samego Bachusa, a tymczasem po powrocie, chcąc uraczyć przyjaciół wspomnieniami w butelce następuje rozczarowanie. Jak go uniknąć?

„Wino to intelektualna część posiłku”

To słowa, które napisał Aleksander Dumas. Aby wybrać dobre wino będąc we Włoszech, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze wino Chianti dla mieszkańców półwyspu Apenińskiego jest tak nierozerwalnie związane z kuchnią, z codziennością, iż często zapominamy że dla niektórych butelek kieliszek miast szklanki to nobilitacja, a jego spożycie powinno być w myśl zasady przegryzam-popijam. Jeżeli butelki chcemy zachować w postaci souvenirów, powinniśmy wysupłać z naszych portfeli nieco więcej, a w gąszczu apelacji (zwanych we Włoszech denominacjami) wybierać te z dopiskiem classico. Nie jest to stuprocentowa gwarancja jakości, ale pomocny wskaźnik. 

Wino włoskie Chianti Chianti Classico Banfi

 

pochodzenie: Chianti Classico DOCG
szczepy: sangiovese
producent: DAC

Wino o rubinowej barwie. Nos intensywny z aromatami wiśni, śliwki oraz fiołków. W smaku bogate z wyczualnymi nutami wiśni oraz skóry. Zrównoważone o miękkich garbnikach. Doskonałe w trakcie całego posiłku. Idealnie pasuje do dań z makaronu, grillowanego mięsa i pieczeni.

 

Miej umiar w nieumiarze wina Chianti

W Toskanii rozlokowane są takie denominacje o światowym zasięgu, jak DOCG Chianti. Przede wszystkim produkowane są z autochtonicznych odmian winogron Sangiovese, których nazwa tak ściśle zespolona jest z antyczną historia. Nazwa wywodzi się z języka łacińskiego i prawdopodobnie ze względu na intensywną barwę tłumaczona jest jako krew boga Jowisza. W związku z tym, że te czerwone wina charakteryzuje soczysta owocowość, dobrze skrojony garbnik i niebagatelna kwasowość, która sprawia iż często są to trunki uniwersalne, odnajdujące się dobrze w różnych stylach kuchni i w różnorodnym doborze dań. Treściwe, wiśniowe o subtelnej nucie fiołków, są pomostem między różnymi daniami. Ze względu na ich natłok w różnych winotekach nie zawsze są to trunki na cześć których można piać peany, lecz odnajdują się doskonale w kuchni lokalnej. Niestety nie zawsze przydomek DOCG jest gwarantem jakości Chianti.

Chianti – podążaj za rozumem, słuchając serca

Rada na koniec jest prosta: by mieć pewność, że duch Chianti odczujemy w kieliszkach, które opróżniać będziemy czy to w zaciszu domowym czy restauracji. Z pewnością najlepiej przy wyborze wina sugerować się renomą producenta, jego sławą, stałą jakością czy długą tradycją.

Poznaj wino Chianti z naszej oferty:

Wino Chianti Classico Nunzi Conti Chianti Classico Riserva

 

pochodzenie: Włochy, Toskania
szczepy: sangiovese
producent: DAC

Ujmująca, ciemna rubinowo-purpurowa barwa. Absolutny klasyk i apoteoza odmiany sangiovese. Bogate w aromaty niczym Florencja w zabytki. Zapach czarnej porzeczki ale i skóry, drewna, śliwki. W ustach obfite, długie, soczyste z tanicznym finiszem. Eleganckie i czyste.

Chianti Riserva Chianti Rufina Riserva Nipozzano Frescobaldi

 

pochodzenie: Włochy, Toskania
szczepy: sangiovese, merlot, cabernet sauvignon, malvasia nera
producent: DAC

Historyczne wino od jednego z najstarszych producentów wina na świecie. Niezwykle utytułowana pozycja z parceli przy zamku Nipozzano, starzona przez dwa lata w beczkach dębowych. Ciemny kolor z wyraźnym połyskiem. Nos niezwykle intensywny z wyrazistymi aromatami ciemnych owoców, takich jak śliwka i czarna porzeczka. Delikatne taniny i długi finisz.

Wybraliśmy dla Ciebie: