Podróże z winem

Winnica Ramirez de la Piscina

Rodzinna bodega Ramirez de la Piscina, której nazwisko sięga w swych korzeniach do czasów pierwszej krucjaty. Swoją winnice od pokoleń prowadzą w podregionie Alta w kultowej denominacji Rioja. Potomkowie królów Nawarry zajmują się profesjonalnie i komercyjnie wytwarzaniem win wysokiej jakości od początku ubiegłego wieku. Współczesna winiarnia nawiązująca do dumnej przeszłości została ukończona na przełomie XX i XXI wieku.

Trójka rodzeństwa gospodaruje na 17 ha łącząc tradycyjne metody produkcji z najnowszą winiarską technologią. Skala produkcji przekracza możliwości siedliska stąd winiarnia ma umowy na skupowanie wysokiej jakości gron od sąsiadów, kontrolując ich winnice przez cały rok. W piwnicach rodziny Ramirez jest przeszło tysiąc beczek dębowych w których starzone są wina.

Bodega Ramirez jest wysoko oceniana przez krytyków winiarskich a jej wina znajdują miejsce w sklepach specjalistycznych i restauracjach na całym świecie, choć głównym rynkiem eksportowym są Stany Zjednoczone. W członie nazwy winiarni de la Piscina pobrzmiewa dumne echo przeszłości i odwołanie się do pierwszego krzyżowca, który w wotum dziękczynnym miał ufundować pod wezwaniem sadzawki św. Jana kościół w Jerozolimie.

 

Dzisiaj rozmawiamy z Sonią Ramirez de la Piscina. Dziedziczką winnicy, która odpowiada za kontakty międzynarodowe i sprzedaż wina.

Czy zawsze wiedziałaś, że będziesz pracować w branży winiarskiej?

Cóż, może nie byłam do końca świadoma, ale moja mama i reszta rodziny wiedzieli, że kiedyś obejmę rodzinny interes. Może dlatego wspierali mnie w moich młodzieńczych decyzjach, gdy próbowałam różnych prac. Mieli świadomość, że wcześniej czy później wrócę do naszej winnicy. I tak się stało.Jak wygląda Twój typowy dzień pracy?

Każdy sezon, a nawet dzień jest inny. Odpowiadam za wiele spraw. Jednego dnia mogę przechadzać się z moim tatą po winnicy, kontrolując proces dojrzewania winorośli, a drugiego już być w podróży do Londynu by zrobić prezentację. Odpowiadam za wybór winogron, które wchodzą do ręcznych zbiorów, a także biorę udział w tworzeniu strategii działania winnicy w przyszłości.Co najbardziej lubisz w swojej pracy?

Podróżowanie. Kiedy widzę możliwość zaprezentowania naszych win, z małej wioski w regionie Rioja, za granicą, nie mogę odmówić, żeby tego nie zrobić.

Każdy region jest inny, każdy winiarz jest inny i każda rodzina jest inna, więc dzielenie się moją wiedzą i doświadczeniem z innymi sprawia mi ogromną frajdę.Jakie jest Twoje ulubione wino?

Naprawdę kocham tempranillo. W szczególności, gdy wina zostały właściwie dobrane. Intensywny czerwony kolor z jagodowym aromatem i aksamitnym smakiem. Czy jest jakaś butelka wina, o której marzysz?

Chciałabym móc spróbować jakiekolwiek wino, które zostało zrobione przez mojego pradziadka. Niestety nie zachowaliśmy żadnej butelki. Jestem ciekawa jak smakowałyby wina z tej samej winnicy, gdy szczepy były młodsze. Czy jest jakaś winnica, do której chciałabyś pojechać i poznać?

Wszystkie. Każdy kraj, ma swój własny sekret w tworzeniu wina i bardzo lubię to odkrywać. W 2016 roku byłam w Nashik (region winiarski w Indiach). Zapytacie mnie: Indie? Tak! Jest to branża, która dopiero startuje, ale są tam małe winnice prowadzone przez bardzo dobrych winiarzy, którzy badają winiarstwo w swoich warunkach.

 

Twoje ulubione wino do…

  • jako aperitif – delikatne rosé
  • mięsa – pełne wino z naszej oferty Selección Ramirez de la Piscina.
  • ryby – młode, białe z regionu Rioja
  • deski serów i wędlin – Viura z regionu Rioja starzona w beczce
  • deseru – TOKAJI 5 puttonyos.

 

Poznaj ofertę winnicy Ramirez de la Piscina:

Ramirez de la Piscina - winnica Rioja Bodegas Ramirez de la Piscina Tinto

 

pochodzenie: Hiszpania, Rioja
szczepy: tempranillo
producent: Bodegas Ramirez de la Piscina

Wino pełne świeżości i soczystości. Rubinowy kolor z purpurowymi refleksami. Intensywny owocowy nos. Usta z dobrze zaznaczonym garbnikiem, który jednak w finiszu przechodzi w przyjemną, subtelną słodycz dojrzałych truskawek z lekkim lukrem w tle. Winogrona do produkcji wina zostały zebrane ręcznie i poddane starannej selekcji.
>> Zobacz <<

Ramizer de la Piscina z regionu Rioja Bodegas Ramirez de la Piscina Gran Reserva

 

pochodzenie: Hiszpania, Rioja
szczepy: tempranillo
producent: Bodegas Ramirez de la Piscina

Koneserskie, kontemplacyjne wydanie apoteozy Riojy. Starzone przez dwa lata w beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego, a następnie trzy lata w butelce wino o głęboko rubinowym kolorze. Urzeka od pierwszej chwili szeroką paletą zapachową. Dojrzała wiśnia przeplata się z szlachetnym tytoniem, egzotycznymi przyprawami skąpanymi w gorzkiej czekoladzie z akcentami wanilii. Na podniebieniu feeria smaków z mimo pełnej dojrzałości zaznaczoną przyjaźnie kwasowością, nadającą winu wigoru. Finisz niezwykle długi z dotykiem dojrzałych, drobnych tanin i szczyptą pieprzu.

>> Zobacz <<

Wino z rioja Bodegas Ramirez de la Piscina Selección Crianza

 

pochodzenie: Hiszpania, Rioja
szczepy: tempranillo
producent: Bodegas Ramirez de la Piscina

Doskonałe połączenie młodzieńczego temperamentu najszlachetniejszej hiszpańskiej odmiany z dojrzałością uzyskaną przeszło 16 miesięcznym dojrzewaniu w beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego. Barwa wiśniowo-czerwona z fioletowymi refleksami. Nos przenikają intensywne aromaty dojrzałych owoców uzupełnione wspaniale nutami drewna. Usta zrównoważone z świetnie wpisanymi garbnikami okraszonymi pikantną nutą oraz wanilią. Bardzo długi, zapadający w pamięć finisz. Winogrona z 30 letnich krzewów, zbierane ręcznie.

>> Zobacz <<


Więcej wywiadów znajdziecie >> tutaj <<

Wybraliśmy dla Ciebie: