Akademia sommeliera

Wino dla babci i dziadka. Które będzie dobrym prezentem?

Sto lat, sto lat, niech żyją, żyją nam! Jak co roku dzień babci i dziadka przypada 21 i 22 stycznia – i z tej okazji warto wręczyć im elegancki, przemyślany prezent. Planujesz wybrać wino dla babci i dziadka? Zobacz nasze propozycje!

Wielu z nas świętuje dzień babci i dzień dziadka, składając rodzinne wizyty i szczere życzenia. Jeśli chcesz dać swoim dziadkom drobny upominek w eleganckim tonie, postaw na wino. W Salonach Fine Wine znajdziesz wyjątkowe trunki – dopasowane do okazji.

Wina dla babci i dziadka – niech żyją nam sto lat!

Jednym z najpopularniejszych życzeń, które składamy dziadkom, jest klasyczne „sto lat” – i to niezależnie od ich wieku. Jeśli więc chcesz wręczyć swojej babci lub dziadkowi prezent w duchu długowieczności, postaw na wina, które dobrze się starzeją. Wśród win o świetnym potencjale starzenia warto wymienić m.in. merlot, porto, sangiovese, monastrell, syrah, nebbiolo czy cabernet franc.

Dobrym wyborem na prezent dla babci i dziadka będzie więc np. Equilibrio Monastrell 9 Meses. To hiszpańskie wino czerwone, które – zgodnie ze swoją nazwą – dojrzewało przez 9 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego (60%) i amerykańskiego (40%). Winogrona wykorzystane do jego produkcji pochodzą zresztą z bardzo starych krzewów: głównie pięćdziesięcioletnich. Z równie wiekowych krzewów pochodzą grona użyte w produkcji wina Agnus de Valdelana Malvasia. To wino o eleganckim minimalizmie na podniebieniu.

Wina dla dziadka i babci – dużo, dużo zdrowia!

Sekretem długowieczności jest niewątpliwie dobre zdrowie. Wino – szczególnie czerwone – dzięki zawartości polifenoli opóźnia procesy starzenia w organizmie i dobrze działa na układ krążenia.

– Na świecie prowadziło się i wciąż prowadzi mnóstwo badań medycznych. Prasa fachowa, a nie tylko popularno-naukowa, od dekad donosi w swych artykułach na temat zalet wina w diecie. Nie bez kozery wieki temu powstało przysłowie niemieckie, które dobitnie o tym świadczy: winiarze żyją dłużej niż lekarze – opowiada Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Jak pokazują badania, najwyższą zawartość dobroczynnych polifenoli zawierają takie wina jak pinot noir, cabernet sauvignon i malbec.

Idąc tym tropem, warto przyjrzeć się Chartron et Trebuchet Pinot Noir. To eleganckie, aksamitne wino, które dojrzewało przez 11 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. Ma aromaty ciemnych owoców, porzeczki i agrestu. A może twoi dziadkowie gustują w polskich produktach? Postaw na pinot noir z Winnicy Wieliczka o intensywnych aromatach czerwonych owoców.

– Pamiętajmy jednak, że nie tylko czerwień ze swoimi polifenolami jest lekarzem w butelce. Biel bogata w witaminy i minerały staje się zacnym suplementem, a wino musujące poprawia pamięć i koncentrację. Choć pamiętajmy, że w nadmiarze łatwo się z kolei zapomnieć! – dodaje Sułek.

Wino na dzień babci i dziadka – dużo słodyczy wnuk i wnuczka życzy

Składając życzenia, często wymieniamy „jak najmniej zmartwień”, „spokoju”, „dużo uśmiechu”.

Życzysz swoim dziadkom słodkiego, miłego życia? Słodkie wino będzie strzałem w dziesiątkę, takie jak porto czy muscat.

– Z myślą o słodyczy w winie lepiej sięgać po sprawdzone regiony i typy win, w których cukier owszem jest ale jako rzecz naturalna. Czy to będą wina likierowe, jak chociażby porto, szlachetnie słodkie sauternes lub tokaje, to wybór jest szeroki. Metoda koncentracji słodyczy w winie poprzez późny zbiór czy zatrzymanie fermentacji niekoniecznie musi być metodą drogą. Znalezienie przyzwoitej butelki dobrego muscata czy słodkiego rieslinga oraz nieśmiertelnego porto nie powinno nastręczać trudności – wylicza Krzysztof Sułek.

W babcine gusta z pewnością trafi portugalskie wino Quinta de la Rosa Porto Tawny. To wzmacniane wino o niepowtarzalnej złożoności, w wyrazistym, zwiewnym stylu. Dla dziadka polecamy Muscat Saint Jean Minervois – ma ujmujące, słodkie aromaty kandyzowanych owoców brzoskwini i cytrusów z miodowo-rodzynkowym finiszem.

Wybraliśmy dla Ciebie: