Akademia sommeliera

Wina z RPA, czyli o chenin blanc i pinotage słów kilka

Wiesz, że Republika Południowej Afryki ma bardzo dobre warunki do produkcji wina? Największą popularnością cieszą się czerwone wina z RPA, które odznaczają się intensywnymi, owocowymi aromatami. Tak, w tym tygodniu zabieramy Cię w winiarską podróż po południowej półkuli świata. Pierwszy przystanek: wina z RPA!

Republika Południowej Afryki słynie z wina – i to od ponad 300 lat. Kraj ten jest jednym z najważniejszych producentów wina na świecie. Wina z RPA są szczególnie cenione za swoją jakość i, co ważne, różnorodność.

Wina z RPA: historia i kultura

RPA jest krajem o bogatej historii i kulturze winiarskiej. Pierwsze krzewy winorośli zostały zasadzone w północno-wschodniej części kraju jeszcze w XVI wieku. Jednak największy rozwój winiarstwa przypada na XVII wiek – kiedy holenderscy osadnicy przywieźli ze sobą swoje ulubione winorośle.

200 lat później rolnicy zaczęli uprawiać winorośl na większą skalę, a w okolicach Cape Town pojawiły się pierwsze winnice. Wtedy też zaczęto eksperymentować z nowymi gatunkami winorośli, które miały lepiej pasować do klimatu RPA. Niestety, rozwój południowoafrykańskiego winiarstwa został wstrzymany przez filokserę i lata apartheidu.

Dzisiaj o winach z RPA znów jest głośno. Wina z RPA produkowane są głównie w południowej części kraju – w okolicach Kapsztadu (Cape Town). I choć patrząc z perspektywy winiarskiej etymologii, należą do Nowego Świata, na myśl przywodzą raczej wina europejskie. Są eleganckie, finezyjne, a jednocześnie dojrzałe i obfite.

Wina z RPA: jakość ponad ilość

Wina z RPA cieszą się dużą popularnością na całym świecie ze względu na swoją wysoką jakość. Nie ma w tym nic zaskakującego: tereny uprawne są dobrze nawodnione, a wiatr pustyni i duża ilość słonecznych dni sprzyjają rozwojowi winorośli. Klimat jest tutaj zresztą bardzo różnorodny: od suchych i gorących pustyń, aż po góry i doliny.

Na obszarze RPA występuje też wiele rozmaitych typów gleb (w samym regionie Stellenbosch istnieje ich ponad 50). Co je wyróżnia? Głównie dobry drenaż i tendencja do zatrzymywania wilgoci. A to idealne warunki klimatyczne i glebowe do rozwoju winiarstwa. Dlatego też w RPA winne krzewy rosną na blisko 300 tys. hektarów ziemi.

Centrum południowoafrykańskiego winiarstwa są okolice Półwyspu Przylądkowego i wspomniany Kapsztad. Znajdują się tam najważniejsze regiony winiarskie RPA: Constantia, Stellenbosch i Paarl. Winnice powstają także w niektórych regionach Prowincji Przylądkowej Północnej, KwaZulu-Natal i Prowincji Przylądkowej Wschodniej.

Jakie wina południowoafrykańskie wybrać?

Winiarze mają do dyspozycji szeroki wybór gatunków winorośli. Popularność zdobyło kilka najważniejszych – zarówno takich, które dają czerwone wina, jak i białe wina.

Czerwone wina z RPA

Wśród czerwonych należy wymienić pinotage, merlot, cabernet sauvignon i shiraz. Według statystyk to cabernet sauvingnon wysuwa się na prowadzenie w kwestii liczby krzewów w RPA, jednak za narodowy szczep uważa się pinotage. To czerwone wino jest krzyżówką pinot noir i cinsault. opracowaną przez Abrahama Perolda, pierwszego profesora uprawy winorośli w Stellenbosch. Znakiem rozpoznawczym pinotage są aromaty czerwonych owoców. Czerwone wino pinotage ma w sobie lekkość i wysoką kwasowość.

Białe wina z RPA

W zakresie białych win bezapelacyjną królową jest odmiana chenin blanc. Dzięki południowoafrykańskiemu klimatowi i glebie szczep chenin blanc daje aromaty brzoskwiń, czereśni, moreli. Chenin blanc charakteryzuje się wysoką kwasowością, dzięki czemu jest doskonałym kompanem do jedzenia.

Jeśli jednak szukasz innego wina, poza chenin blanc, koniecznie poznaj chardonnay i sauvignon blanc z RPA.

Na koniec ciekawostka. Zgodnie z tradycją w RPA produkuje również się dużo wina musującego, a także słodkich win deserowych.

Wybraliśmy dla Ciebie: