Akademia sommeliera

Wino na dzień ojca – czerwone, białe, różowe…? Sommelier wybiera TOP 5 win

Podarowanie wina na Dzień Ojca to wspaniały pomysł. Przekonaj się – mamy dla Ciebie TOP 5 win, które przypasują ojcom do gustu. Selekcji dokonał sommelier Fine Wine.

Twój ojciec preferuje czerwień? Zdecyduj się na dobrze zrównoważone, pełne ciała czerwone wino. Woli biel? Poszukaj odświeżającego i aromatycznego białego wina. A co jeśli nie wiesz, na jakie wino na dzień ojca się zdecydować? Postaw na wybór sommeliera!

Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine, przygotował specjalną selekcję win, które będą świetnym pomysłem na prezent z okazji Dnia Taty. Co mogłoby się znaleźć na liście życzeń winiarskich ojca?

Wino musujące na Dzień Ojca – Crémant Mosel Edition Abtei Himmerod Elbling

Czerwiec to początek lata. A najlepiej celebruje się lato z dobrą butelką wina musującego – która będzie urzekać swą uniwersalnością i opowiadać jakąś historię.

Taką butelką może z powodzeniem stać się Crémant Mosel Edition Abtei Himmerod Elbling. Co czyni to wino wyjątkowym? – Odmiana! Elbling jest jedną z najstarszych niemieckich odmian o dwóch mileniach historii. Dziś rośnie na niewielkim obszarze raptem 460 ha, co stanowi tylko 0,5 proc. upraw w Niemczech. Na dokładkę to wino z gron pochodzących z klasztornych winnic jednego z najdawniejszych opactw na terenie dzisiejszych Niemiec – przekonuje Krzysztof Sułek.

Samo crémant jest niezwykłym winem. Spełnia surowe wymogi produkcyjne, jest rzadko eksportowane, a stanowi raptem 0,5 proc. produkcji win musujących w Niemczech. To wyjątkowość w każdym calu!

Eleganckie wino białe na Dzień Ojca – Vidal-Fleury Côtes du Rhône Blanc

W naszym TOP 5 win na Dzień Ojca nie mogło oczywiście zabraknąć wina białego. Sommelier Krzysztof Sułek postanowił iść tropem… historii USA. – Jednym z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych był Thomas Jefferson (notabene, zacny handlarz winem), którego jedną z wyróżnionych winnic była pochodząca z Doliny Rodanu Vidal-Fleury. I właśnie stąd pochodzi kolejna wyjątkowa propozycja. Dla Ojca od Ojca USA – zachęca Sułek.

Białe wino Vidal-Fleury Côtes du Rhône Blanc nie uległo zmianie (włącznie z szatą graficzną) od 1781 roku! Ukazuje wysoką klasę Doliny Rodanu w tworzeniu złożonych win białych. Swój elegancki styl wino zawdzięcza długiemu dojrzewaniu nad osadem i bardzo tradycyjnemu podejściu producenta. To monoszczepowe wino produkowane ze szczepu viognier, będącego wizytówką winnic położonych nad Rodanem.

Pomarańczowe wino na Dzień Ojca – Gerard Bertrand Orange Gold

Kolejnym winem mogącym sprawić ojcu radość jest modne współcześnie wino pomarańczowe (bursztynowe). Nie dość, że łączy w sobie cechy bieli i czerwieni (doskonale wpisując się w klimat lata), to jeszcze intryguje swą bogatą strukturą. Krzysztof Sułek z okazji Dnia Ojca poleca wino Gerard Bertrand Orange Gold.
– Wyjątkowość wina podkreśli fakt, iż pochodzi z rygorystycznie uprawianych biologicznie, a częściowo również biodynamicznie winnic prowadzonych przez Gerarda Bertranda. Ów właściciel winnic jest dziś prawdziwą gwiazdą winiarstwa francuskiego, jego wina odnaleźć można w najlepszych restauracjach tego kraju. Tym jednak, co może zjednać i zaciekawić każdego ojca, jest fakt, iż Gerard nim stał się winiarzem z krwi i kości, przez lata oddawał się zawodowemu uprawianiu sportu. I to nie byle jakiego: rugby! Ta prawdziwie męska dyscyplina, niezwykle poważana we Francji, doprowadziła go na sam szczyt. Przez lata był kapitanem reprezentacji kraju – opowiada Sułek.

Czerwone wino na Dzień Ojca – Juan Gil Silver Label

Dla wielu ojców wybór czerwonego wina będzie strzałem w dziesiątkę. Nie tylko ze względu na jego elegancki styl, ale także wysoką zawartość polifenoli, które pozytywnie działają na serce. Idąc tym tropem, dobrze zaproponować ojcu wino ze starych krzewów monastrella, które jest bogate w resweratrol, pochodzi z ręcznie zbieranych gron i dojrzewało przez kilkanaście miesięcy w dębowych beczkach.

– Pochodzące z regionu Jumilla wino Juan Gil Silver Label urzeka każdego, jest esencją przyjemności. Ma moc i elegancję, które zrodziły się w niezwykle wymagającym, suchym i kamienistym regionie, gdzie winorośl zapuszcza głęboko korzenie, by przetrwać i tym samym wzbogacić wino złożonością terroir – mówi Krzysztof Sułek.

Wzmacniane wino na Dzień Ojca – Porto Quinta de la Rosa Tawny 30YO

Na finał zostawiliśmy wino o dużym potencjale dojrzewania, którym można raczyć się niespiesznie, kontemplując każdy łyk. Porto Quinta de la Rosa Tawny 30YO to wyjątkowa pozycja. Oddajmy głos sommelierowi:
– Wino pochodzi z winiarni, w której nadal hołduje się tradycyjnym metodom produkcji. To właśnie Quinta de la Rosa posiada jedne z najlepszych i najbardziej widowiskowych siedlisk nad majestatyczną rzeką Douro. Tim, ojciec obecnej właścicielki Sophii, wzniósł na wyżyny apoteozy tworzenie porto. Butelka 30YO to wino wybitne, dekadenckie w hedonizmie, doskonałe.

Wybraliśmy dla Ciebie: