Akademia sommeliera

Wino na wesele do 30 zł? To możliwe! Zobacz nasze triki

Chcesz zorganizować eleganckie wesele, ale budżet się nie dopina? Znalezienie dobrej jakości wina w niskiej cenie może być wyzwaniem, choć nie jest niemożliwe. Zobacz triki, które pomogą Ci kupić wino na wesele do 30 zł i usatysfakcjonować swoich gości.

Organizacja wesela to zadanie pełne wyzwań – zwłaszcza jeśli chcesz zmieścić się w określonym budżecie. Jednym z elementów, który często stanowi istotną część przyjęcia weselnego, jest właśnie wino. Ale czy można znaleźć dobrej jakości wino na wesele za 30 złotych? Bez dwóch zdań!

– Volenti nihil difficile, jak mawiali starożytni („dla chcącego nic trudnego”). Definicja dobrego też zależy od tego, czego oczekujemy. Nie będą to wina kontemplacyjne, ale z powodzeniem mogą stać się winami hedonistycznymi. To będą niewątpliwie butelki bez aspiracji medalowej, ale niosące radość celebracji – podkreśla Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Poznaj kilka trików, które pomogą Ci w znalezieniu dobrego wina na wesele do 30 zł.

Wino na wesele do 30 zł? Wybierz mniej znane regiony winiarskie

Na cenę wina wpływa wiele czynników – jednym z bardziej istotnych jest właśnie region pochodzenia. Wina z popularnych kierunków winiarskich, takich jak Francja czy Włochy, często są droższe ze względu na swoją reputację.

Wybierając wina z mniej znanych regionów, takich jak Portugalia, Hiszpania czy Chile, masz większą szansę na znalezienie dobrego wina na wesele do 30 zł. – Bezpieczniejsze prawdopodobnie będą wybory europejskie, bo zazwyczaj „oryginalne”, tzn. butelkowane w kraju wytwarzania – przekonuje Sułek.

Jeśli szukasz półwytrawnych win, sięgnij po hiszpańskie Espada Negra – w wersji czerwonej lub białej. Znajdziesz w nich dużo kwiatów i owoców, łagodności i świeżości. Z bardziej wytrawnych polecamy włoskie Cuvee 39 Brut. Ma łagodne musowanie i wyrazistą, odświeżającą kwasowość.

Postaw na młode wino na wesele

Młode wina są świetną okazją, aby zapewnić swoim gościom przyjemne doświadczenia, nie przekraczając budżetu. Szukaj tych z oznaczeniem vinho verde lub nouveau – są zazwyczaj tańsze i dostępne w niższych cenach. Są przeznaczone do spożycia bez długiego okresu leżakowania, co pomaga obniżyć koszty produkcji i wpływa na niższą cenę detaliczną.

A jeśli o vinho verde mowa, to oczywiście obieramy kierunek na Portugalię. W Salonach Fine Wine znajdziesz m.in. wino Ataegina Branco Vinho Verde, czyli białe, wytrawne wino z trzech szczepów: loureiro, trajadura i arinto. To bardzo odświeżające i eleganckie wino, z wyraźnie obudowanym egzotycznymi owocami finiszem. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości, sięgnij po różowe wino Ataegina Rose Vinho Verde. Poczujesz w nim świeże i soczyste aromaty czerwonych owoców z truskawką na czele.

Skonsultuj się z ekspertem, by wybrać wino na wesele do 30 zł

Obawiasz się, że Twój wybór będzie nietrafiony? Porozmawiaj z ekspertem w Salonie Fine Wine! Nasi menedżerowie dobrze znają rynek winiarski i będą doskonale wiedzieć, jakie są dostępne opcje w Twoim przedziale cenowym. Mogą zaproponować Ci wina, które pasują do Twoich preferencji smakowych i budżetu.
– Przyjęcie weselne to najczęściej nadmiar posiłków i ich barokowe czy wręcz rokokowe wersje, a zatem im mniej słodyczy w alkoholu, tym lepiej. Wina białe i czerwone rzecz jasna, najlepiej po jednym tytule, by nie siać niepotrzebnego zamętu. Jeśli ktoś obawia się o gusta gości, niech wybierze wina złotego środka, które nie epatują kwasowością w przypadku win białych i nie rażą nadmiarem tanin w przypadku czerwieni. Ot, chardonnay zdawać się będzie krainą łagodności, pinot grigio z włoski akcentem będzie przyjaźnie neutralne, a valpolicella czy merlot będą odpowiedzią na soczystość w winie czerwonym – wylicza Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Listę Salonów Fine Wine znajdziesz na naszej mapie. Spotkajmy się! A jeśli szukasz gotowego rozwiązania, bo nie chcesz przesadzić z ilością kupionego wina, sięgnij po…

Zestawy win na wesele

W Salonach Fine Wine czekają na Ciebie gotowe zestawy win na wesele. Przygotowaliśmy wiele różnych propozycji i miksów, a także kalkulator wina na wesele z podziałem na ilość butelek i gości na imprezie. Możesz wybrać więc zestaw dostosowany do wielkości Twojego przyjęcia – w obniżonej, bardzo przystępnej cenie.

Planujesz na swoim przyjęciu do 60 gości? A może będzie to ogromne wydarzenie, na którym zjawi się blisko 200 osób? Mamy ciekawe propozycje dla mniejszych i większych wesel.

Wybraliśmy dla Ciebie: