Akademia sommeliera

Wina Bag In Box – odpowiadamy na najpopularniejsze pytania

Miłośników tradycji może przyprawić o zawrót głowy, miłośników nowoczesności może zaskoczyć wielofunkcyjnością. Oto BIB – wina bag in box, inaczej wina w pudełku. Jaka jest różnica między winami BIB a butelką z korkiem? Czy tak zapakowane wino pozostaje dłużej świeże? Przeczytaj!

Wino BIB stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnej szklanej butelki z korkiem lub zakrętką. Uznawane jest za idealne rozwiązanie na wakacyjne wypady za miasto z przyjaciółmi, choć przecież nie tylko latem pija się wino w większym gronie – w kartonach BIB występują np. zimowe grzańce.

Wina BIB za granicą znane są już od kilku lat. Po tak zapakowane wina sięgają Szwedzi, Niemcy, Norwegowie i Amerykanie. W Polsce wina BIB dopiero zyskują popularność. Jakie są ich benefity? Jak długo po otwarciu pozostają świeże? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania.

Co to jest BIB? Box z winem, wino w kartonie czy wino w worku?

Wino bag-in-box, określane także jako wino BIB, to wino w pudełku (jak wskazuje sama nazwa), choć… nie do końca. Dokładnie rzecz ujmując, wino jest zamknięte w szczelnej folii z hermetycznym zaworkiem, który wychodzi z ochronnego pudełka kartonowego. Innymi słowy każde z powyższych określeń jest prawidłowe.

Niezależnie od tego, jak nazwiemy wino BIB, najważniejsze są korzyści przechowywania wina w ten sposób. To wina, które łatwiej się przechowuje, mają mniejszy ślad węglowy, świetnie sprawdzają się podczas grupowych spotkań, ale także gotowania czy grillowania.

Jaka jest różnica między winem zamkniętym w butelce a winem BIB?

Główna różnica dotyczy świeżości wina. BIB dzięki swojemu unikalnemu systemowi zamknięcia, który zapewnia brak dostępu tlenu i światła słonecznego, długo pozostaje świeże po otwarciu – nawet do 6 tygodni. Przez ten czas masz pewność, że jego kolor ani smak się nie zmieni. Wino w butelce znacznie krócej utrzymuje świeżość. Niektóre wina należy wypić nawet do 1 dnia, inne mogą przetrzymać tydzień w lodówce.

Z tą zaletą idzie jednak również jedna wada – wino BIB nie jest przeznaczone do starzenia. Powinno się je wypić w ciągu 6-8 miesięcy od dnia zakupu.

Co więcej, opakowania BIB o wiele łatwiej poddać recyklingowi. Zarówno kartonowe pudełko, jak i foliowy worek możesz wrzucić do odpowiedniego pojemnika do recyklingu w zakładzie utylizacji.

W jakich pojemnościach występują wina BIB?

Wina BIB możesz dostać w pojemności 3 l lub 5 l. Z jednego 3-litrowego kartonika nalejesz 20 kieliszków wina, a z 5-litrowego – aż 33 kieliszki (przyjmując 150 ml jako standardową porcję wina nalewaną do kieliszka). To naprawdę świetny wynik w porównaniu do tradycyjnej butelki, która mieści tylko 5 kieliszków.

Czy po otwarciu muszę przetrzymywać wino BIB w lodówce?

Możesz, ale nie musisz! I na tym polega piękno win BIB. Hermetyczne zamknięcie pozwala na przechowywanie otwartego wina w temperaturze pokojowej – bez ryzyka utraty właściwości wina. Aczkolwiek musisz pamiętać, że w formie BIB zamykane są najczęściej wina młode, które dobrze smakują odpowiednio schłodzone. Wybór należy jednak do ciebie!

Jakie wina BIB wybrać?

Ta forma przechowywania wina staje się coraz bardziej popularna, a co za tym idzie – coraz więcej producentów sprzedaje w ten sposób swoje wina. Obecnie w ofercie Fine Wine znajdują się m.in. pinot grigio, merlot, sauvignon blanc, cabernet d’anjou, cabernet sauvignong, macabeo, a także sangria biała i czerwona. Możesz wybierać spośród win włoskich, hiszpańskich, francuskich i z RPA. Co ważne, w tej formie zamknięte są także wina wegańskie i organiczne.

Wybraliśmy dla Ciebie: