Wino i nie tylko

Wino różowe, czyli „pink is a new black”

Wino różowe często pite z lodem mocno kojarzy się nam z ciepłymi, letnimi miesiącami. Sączymy je na skąpanych w słońcu piaszczystych plażach podczas wakacyjnych wojaży.

Wino różowe zyskuje na popularności

Wina różowe z roku na rok zdobywają coraz większą popularność pod każdą szerokością geograficzną. Ludzie pokochali różowe wino za ich bezpretensjonalność, łatwość w piciu oraz odejście od konwenansów powszechnie kojarzonych z piciem wina. Można rzec, że stało się wręcz symbolem egalitaryzmu w dziedzinie konsumpcji alkoholu.

Miłośnicy różowego wina często na boczne tory stawiają wielosetletnie historie winnic, skomplikowane oznaczenia oraz nazwy widniejące na butelkach wina (tak Francjo, mówimy o tobie!). Swoją uwagę koncentrują na tym, co w gruncie rzeczy w winie najważniejsze – na smaku.

Powyższe wybory znajdują również odzwierciedlenie w liczbach. Otóż dynamika konsumpcji w tym segmencie jest jedną z najszybciej rosnących. Na razie nic nie zapowiada, aby ten trend miał ulec zmianie.

Różowy kolor

Oprócz smaku drugim niezwykle istotnym aspektem, który sprawił, że wina różowe stają się tak popularne, jest… jego kolor. O tym istotnym czynniku może świadczyć chociażby hasztag #rosewine na Instagramie, pod którym możemy znaleźć blisko pół miliona opublikowanych zdjęć.

Po pobieżnym ich przejrzeniu nie sposób nie zgodzić się z postanowioną na początku artykułu tezą o przystępności tych win. Zamiast zamkniętych półciemnych salek degustacyjnych, hebanowych stołów i skrupulatnie prowadzonych notatek z degustacji – widzimy kieliszki. Sowicie napełnione różowym winem, w towarzystwie wymuskanych influencerów płci obojga, na tle plaż w pastelowych barwach zachodów słońca i innych, równie urokliwych okoliczności przyrody.

Sam relaks.

Wino różowe… czyli jakie?

Skoro mówimy o winie różowym, warto by wspomnieć o tym, czym właściwie ono jest. Wbrew powszechnej opinii różowe wino NIE jest mieszanką wina białego i czerwonego.

Zasadniczo produkcja różowego wina odbywa się w ten sam sposób, jak produkowane są wina czerwone. Jednak z jedną drobna różnicą. Okres maceracji (czyli trzymania wyciśniętego soku z winogron z wytłoczynami) w przypadku wina różowego trwa bardzo krótko. W zależności od intencji winiarza od 2 do około 24 godzin, a następnie produkty te są od siebie separowane.

Jako punkt odniesienia niech posłuży sposób produkcji wina czerwonego, w przypadku którego ten proces trwać może nawet do 3-4 tygodni!

Nie brnąc zbyt głęboko w aspekty teoretyczne, proces maceracji ma miejsce zarówno w procesie produkcji wina czerwonego, jak i różowego. Odpowiada za zabarwienie moszczu winogronowego barwnikami obecnymi w skórkach winogron, z którymi trzymany jest wcześniej wspomniany moszcz.

Im ten proces trwa dłużej, tym intensywność tego zabarwienia jest większa, dlatego też wina różowe i czerwone tak mocno różnią się nasyceniem swojej barwy.

Pamiętajmy jednak, że wino różowe nie jedno ma imię.

Wina szare / Vin gris

Wino różowe Boschendal
Boschendal Blanc de Noir

pochodzenie: RPA
szczepy: merlot, cabernet sauvignon, shiraz, ruby cabernet
producent: Boschendal

Szare południowoafrykańskie wino z definicji jednak wytworzone z czerwonych odmian. Zbiory dokonywane są ręcznie by jak najdelikatniej obejść się z wyselekcjonowanymi gronami. Kontakt z czerwonymi skórkami odzwierciedla się w łososiowej barwie. Wino delikatne, kruche o wyrazistej owocowej strukturze z truskawkami i malinami na pierwszym planie. Dobrze zbalansowane o aksamitnej kwasowości i lekkim dotyku dojrzałych owoców na finiszu.

Sam termin win szarych może wydawać się wysoce mylącym, gdyż wbrew nazwie wina te nie cechują się szarym kolorem.

Ów nazwa wywodzi się z tradycji stosowania do jego produkcji odmian winogron o niskim stopniu nasycenia barwnikiem, takich jak grollou gris czy grenache gris.

Sam proces produkcji tego wina polega na braku, lub bardzo krótkiej, nawet jak na różowe wino maceracji ze skórkami.

W przypadku wina z winnicy Boschendal proces ten trwał zaledwie dwie godziny, dlatego też kolor wina w kieliszku delikatnie balansuje na granicy bieli i bladego różu.

Wszystko to znajduje odzwierciedlenie również w winie. W ustach jest ono dobrze zbalansowane, gdzie wyraźnie owocowość (czereśnie, czerwone jabłka) miesza się z jego orzeźwiającym charakterem.

Różowe wino musujące

wino różowe Cava Bohigas
Cava Bohigas Rosado

pochodzenie: Hiszpania
szczepy: pinot noir, trepat
producent: Fermi Bohigas

Wino musujące, o pięknym, intensywnym ciemnoróżowym kolorze. Bardzo orzeźwiające, z wiodącym aromatem poziomek i truskawek, konsekwentnie czytelnym także na podniebieniu. Odświeżajaca kwasowość wsparta delikatnymi, drobnymi babelkami sprawia, że wino jest bardzo aksamitne i eleganckie.

Bo kto powiedział, że róż ma być pozbawiony bąbelków?

Ta musująca, hiszpańska Cava stanowi świetny kompromis pomiędzy złożonością zawartych w niej aromatów, a ekspresyjnością i przystępnością w piciu.

Wino z uwagi na wyłączne użycie bardzo delikatnej, endemicznej odmiany trepat oraz dyskretną słodycz wynikającą z lekkiego dogsage nabrało istotnie powabnego, eterycznego charakteru.

Subtelna mieszanka w pełni dojrzałych truskawek, płatków róży i suszonej żurawiny miesza się tu z kremową strukturą wynikającą z zastosowania método tradicional, czyli sposobu produkcji win musujących tożsamą z metodą powstawania klasycznych, francuskich szampanów.

Kilka słów więcej o winnicy Bohigas można odnaleźć TUTAJ, natomiast osoby zainteresowane technicznymi aspektami powstawania najszlachetniejszych win musujących świata odsyłam TUTAJ.

Wybraliśmy dla Ciebie: