Akademia sommeliera

Znasz te odmiany? Oto 10 rzadkich szczepów winorośli, które warto odkryć

Odłóż na chwilę na bok cabernet sauvignon i chardonnay – i przygotuj się na fascynującą podróż po mniej znanych, ale niezwykle interesujących szczepach winorośli. Oto nasza lista 10 rzadkich szczepów winorośli, które musisz poznać!

W świecie winiarstwa kryją się prawdziwe skarby, które mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych degustatorów. Znudziły Ci się już klasyczne szczepy? To czas na odrobinę odmienności. Poznaj 10 niezwykłych odmian, które wzbudzą Twoje zainteresowanie i odkryją nowe wymiary wina. Od delikatnych i kwiatowych po bogate i intensywne – te rzadkie szczepy winorośli są prawdziwymi skarbami, które czekają na odkrycie.

Bobal

Ten hiszpański szczep winorośli pochodzi z regionu Walencji. Choć bobal może nie być tak powszechnie znany jak tempranillo czy garnacha, z pewnością zasługuje na uwagę ze względu na swoją wytrzymałość i zdolność do tworzenia wyjątkowych win. Charakteryzuje się intensywnymi aromatami czerwonych owoców, jak wiśnie i jagody, które są doskonale zbalansowane delikatnymi nutami przypraw i ziemi. Wina bobal często cechuje solidna struktura tanin i dobra kwasowość, co sprawia, że są one doskonałe do długiego przechowywania.

Szczep bobal znajdziesz m.in. w winie Cerro Bercial Ladera Los Cantos powstałym w apelacji Utiel-Requena DO. Przyciągnie Cię finezją, elegacją i długim finiszem z jagodowo-dębową końcówką.

Côdega do larinho

Côdega do larinho to biały szczep winorośli pochodzący z Portugalii, jest szczególnie popularny w regionie Douro. Winiarze często używają go do produkcji białych win, znanych z eleganckiego bukietu zdominowanego przez nuty kwiatowe, cytrusowe i mineralne. Côdega do larinho charakteryzuje się wysoką kwasowością i świeżością, co sprawia, że wina z dodatkiem tego szczepu będą doskonałymi partnerami do dań kuchni śródziemnomorskiej.

Jeśli właśnie takiego wina szukasz, sięgnij, po Quinta de la Rosa Branco Reserva – doskonały kupaż wyprodukowany tylko w liczbie 15 tys. butelek.

Gros manseng

Tę odmianę winorośli uprawia się głównie w regionie południowo-zachodniej Francji, zwłaszcza w Pirenejach Atlantyckich. Wina z gros manseng charakteryzują się intensywnymi aromatami tropikalnych owoców, jak mango, ananas i liczi, które są doskonale zbalansowane delikatnymi nutami kwiatowymi i ziołowymi. Są zazwyczaj świeże i owocowe, z żywą kwasowością i delikatnym finiszem, co sprawia, że są one idealnym wyborem na letnie popołudnia i spotkania ze znajomymi.

Dzisiaj często wina z gros manseng są produkowane jako wytrawne, ale tradycyjnie były winami słodkimi. Dowód? Poznaj T Domaine du Touch Moelleux – słodkie wino o intensywnych aromatach brzoskwiń i moreli.

Touriga franca

Touriga franca to portugalski szczep winorośli, który jest często wykorzystywany do produkcji win porto. Charakteryzuje się intensywnymi aromatami czarnej porzeczki, wiśni i kwiatów, które są doskonale zbalansowane delikatnymi nutami przypraw i wanilii. Wina touriga franca są zazwyczaj pełne, z intensywnymi taninami i długim finiszem. Będą więc świetnym wyborem do długiego przechowywania i dojrzewania.

Potencjał do starzenia posiada właśnie porto, np. Quinta de la Rosa Vintage 2009. Wiesz, że producent wytworzył tylko 5 tys. butelek tego wina? Zdecydowanie warto je poznać.

Malvasia fina

To kolejny szczep winorośli, który upodobali sobie producenci porto (w tym przypadku – białego porto). Malvasia fina pochodzi z Portugalii, jest szeroko uprawiany w regionach Douro i Minho. Charakteryzuje się delikatnymi aromatami kwiatowymi, mineralnymi, ale i nutami melasy czy wosku. Może wydawać się nieco „dymne”. W wersji wzmacnianej wino z dodatkiem malvasia fina będzie doskonałym partnerem do lekkich dań kuchni śródziemnomorskiej i owocowych deserów.

Świetnym przykładem jest Porto Quinta de la Rosa White. To świetny aperitif, ale i jako baza do koktajli.

Parellada

Parellada jest hiszpańskim szczepem winorośli uprawianym szeroko w regionie Penedès. Znają go z pewnością miłośnicy win musujących, ponieważ odmianę parellada wykorzystuje się głównie do produkcji wina cava. Charakteryzuje się ona delikatnymi aromatami białych kwiatów, cytrusów i ziół, które są doskonale zbalansowane świeżością i żywym finiszem. Delikatne bąbelki i przyjemna kwasowość sprawiają, że cava ze szczepem parellada jest idealnym wyborem na aperitif i specjalne okazje.

Chcesz spróbować wyjątkową cavę? Sięgnij po Duran Gran Reserva. To harmonijne i eleganckie wino.

Trajadura

Portugalskie vinho verde wiele zawdzięcza szczepowi trajadura. Odmiana ta dodaje winu ciała, a także rześkich, cytrusowo-jabłkowych nut. Ten biały szczep winorośli charakteryzuje się delikatnymi aromatami zielonych jabłek, gruszek i kwiatów, które są doskonale zbalansowane świeżością i owocowością. Wina ze szczepu trajadura są zazwyczaj lekkie i orzeźwiające, z przyjemną kwasowością i subtelnie mineralnym finiszem.

Wśród vinho verde absolutnym bestsellerem jest Monsenhor Vinho Verde DOC, z wyrazistymi aromatami cytrusowymi z wiodącym grejpfrutem.

Carignan / cariñena

Carignan, znany również jako cariñena w Hiszpanii, to czerwony szczep winorośli, który jest szeroko uprawiany we Francji i Hiszpanii. Charakteryzuje się intensywnymi aromatami czerwonych owoców, jak jeżyny i czereśnie, które są doskonale zbalansowane delikatnymi nutami przypraw i drewna. Wina z carignan są zazwyczaj pełne i owocowe, z wyraźnymi taninami i długim finiszem.

Carignan jest podstawą m.in. wina Gerard Bertrand Clos d’Ora. Ma niezwykle długi, aksamitny finisz i wielki potencjał starzenia.

Cinsault

We Francji, zwłaszcza w południowych regionach Langwedocja-Roussillon i Dolina Rodanu, uprawiany jest również cinsault. To czerwony szczep winorośli, który charakteryzuje się aromatami wiśni, truskawek i ziół. Doskonały balans tanin i świeżości daje świetny efekt w postaci win z przyjemną owocowością. Wina z cinsault będą więc idealnym wyborem do lekkich dań kuchni śródziemnomorskiej i pikników na świeżym powietrzu.

Cinsault często występuje w połączeniu z grenache – tak jak w winie Fryer’s Cove Grenache Cinsault. Ma gładkie, choć wyraziste taniny i zrównoważoną kwasowość.

Corvina

Corvina to włoski szczep winorośli, który jest szeroko uprawiany w regionie Wenecja Euganejska, zwłaszcza do produkcji wina Valpolicella i Amarone. Można znaleźć w nim intensywne aromaty czereśni, suszonych śliwek i przypraw, a także delikatne nuty wanilii i drewna. Wina ze szczepem corvina są często pełne i złożone, z wyraźnymi taninami i długim finiszem. Do mięs i serów jak znalazł.

Corvina jest podstawią np. wina Torre del Falasco Valpolicella Ripasso Superiore. Jak napisał o tym winie sommelier Fine Wine, „na podniebieniu elegancja miesza się z koncentracją”.

Wybraliśmy dla Ciebie: