Akademia sommeliera

Świat alkoholi bezalkoholowych: whisky, gin, rum…

Czy wiesz, że świat alkoholi bezalkoholowych nie kończy się na winie i piwie 0%? Rynek bezalkoholowych opcji rozwija się szybko: od złożonych smaków whisky po wyraziste nuty ginu i rumu. Odkryj niuanse ich interesującej produkcji.

Zainteresowanie bezalkoholowymi alternatywami dla tradycyjnych napojów rośnie. Nie są przecież już żadną niespodzianką ani piwa 0%, ani wina bezalkoholowe (więcej na temat tzw. „wina 0” przeczytasz w artykule „Wino bezalkoholowe – wino, ale nie do końca?”). Co ciekawe, wino bezalkoholowe nie jest wcale taką nowością, jak nam się powszechnie wydaje. Ba, ma już ponad 100 lat!

– Wynalezienie tego osobliwego napoju przypisuje się powszechnie niemieckiej rodzinie Jung znad Renu w Niemczech, której przedstawiciel Carl opatentował w 1908 roku proces dealkoholizacji. Oczywiście Amerykanie mogą zaprotestować i przywołać historię dentysty z New Jersey, który był zagorzałym prohibicjonistą i pasteryzował sok winogronowy, sprzedając go w latach 60. XIX wieku jako „nieodurzające wino” – opowiada Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Bezalkoholowe wina czy piwa wyprodukowane przez usunięcie alkoholu po fermentacji zachowują profil smakowy tradycyjnych trunków. Jak jest jednak z innymi alkoholami mocnymi? Czy potrafią być równie ciekawe?

Alkohole bez alkoholu – co to znaczy?

Alkohole bezalkoholowe to napoje, które zostały poddane procesom usuwania lub znacznego obniżenia zawartości alkoholu. Producenci często wykorzystują różne metody, aby uzyskać napoje z minimalną ilością alkoholu lub całkowicie pozbawione alkoholu.

– W daleko posuniętym skrócie, chodzi o to, by np. gotowe już wino poddać rozbiciu poprzez niejako proces destylacyjny na ciecz, alkohol (któremu dziękujemy) i aromaty, których producent pragnie w procesie jak najmniej utracić. Czy to będzie destylacja próżniowa, czy technologia wirującego stożka, czy też zastosowanie osmozy: produkt finalny jest ten sam – tłumaczy Sułek.

Dzięki alkoholom bezalkoholowym osoby unikające „procentów” mogą nadal cieszyć się smakiem ulubionych alkoholowych napojów, zachowując jednocześnie zdrowie i bezpieczeństwo.

Zalety bezalkoholowych alternatyw

Bezalkoholowe napoje są coraz bardziej popularne ze względu na swoją wszechstronność. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć sięgnięcie po bezalkoholowe alternatywy:

  • Są bezpieczne dla kierowców i osób prowadzących pojazdy mechaniczne, którzy muszą zachować trzeźwość.
  • Mają mniej kalorii niż ich alkoholowe odpowiedniki, co może być korzystne dla osób dbających o wagę i dietę.
  • Mogą je bezpiecznie spożywać kobiety w ciąży i matki karmiące piersią – bez obaw o zdrowie malucha.
  • Pozwalają zachować tradycje i kulturowe obyczaje związane ze spożyciem alkoholu – np. podczas wesel.
  • Dają nowe możliwości kreatywnego eksperymentowania w przygotowywaniu koktajli.

Rodzaje alkoholi bezalkoholowych

Istnieje wiele różnych rodzajów alkoholi bezalkoholowych, które mogą zaspokoić różnorodne gusta i preferencje smakowe. Jak mówi Krzysztof Sułek, ogromne zapotrzebowanie na tego rodzaju trunki rodzi inwencję wśród producentów.

– Bez trudu znajdziemy bittery bezalkoholowe do chociażby koktajli typu spritz. Dla miłośników ginów jest szeroki wybór bezalkoholowych wariacji. W tej samej kategorii można przebierać w rumach, whisky czy nawet wermutach. Dość zaskakującym, acz istniejącym pomysłem, jest wódka bezalkoholowa. Pamiętać jednak trzeba, że są to naśladowcy stylów i nie znajdziemy zazwyczaj na butelkach informacji, że jest to np. rum bezalkoholowy – kwituje Sułek.

Czy jest whisky 0%?

Oczywiście! Choć pewnie dla miłośników whisky pomysł na wersję bezalkoholową może początkowo wydawać się zaskakujący. Jednak postępy w technologii produkcji napojów otworzyły drogę dla whisky bez alkoholu, która uchwyciła esencję swojego alkoholowego odpowiednika. Dzięki innowacyjnym technikom destylacji i starannie wybranym składnikom bezalkoholowa whisky dostarcza znajomą złożoność smaków.

Bezalkoholowy gin – czy smakuje jak tradycyjny gin?

Tak, bezalkoholowy gin potrafi odzwierciedlić esencję botanicznych nut tego klasycznego trunku. Wyprodukowany z mieszanki składników, np. jałowca, kolendry czy skórki cytrynowej, bezalkoholowy gin oferuje doznanie przypominające tradycyjny gin, ale bez zawartości alkoholu. Bez względu na to, czy połączysz go z tonikiem, czy użyjesz w koktajlu, bezalkoholowy gin będzie satysfakcjonującą alternatywą dla wymagających degustatorów.

Rum bez alkoholu

Entuzjaści tego karaibskiego trunku mogą odkryć wiele bezalkoholowych rumów, które uchwytują bogate i złożone smaki oryginału. Są produkowane tak samo jak tradycyjne, z trzciny cukrowej i przypraw. Oferują więc smak tropików bez alkoholu.

Jak smakuje wódka 0%?

Wódka bezalkoholowa zachowuje charakterystyczny smak i aromat tradycyjnej wódki: może być ostra, czysta i lekko gorzka, podobnie jak jej alkoholowy odpowiednik, jednak bez efektów działania alkoholu.

Rynek bezalkoholowego piwa, whisky, ginu i rumu kwitnie. Wzrost sprzedaży alkoholi bezalkoholowych wynosi aż 30% rocznie, choć dla tradycyjnych wyrobów spirytusowych nie są jeszcze konkurencją. Bez względu na to, czy pijesz orzeźwiające bezalkoholowe piwo, czy też zachwycasz się złożonością bezalkoholowej whisky, świat alkoholi bezalkoholowych zaprasza do odkrycia!

Wybraliśmy dla Ciebie: