Akademia sommeliera

Certyfikaty winiarskie. Po co, dla kogo, jakie są najpopularniejsze?

Chcesz zgłębić tajniki fascynującego świata wina? Jednym ze sposobów na poszerzenie swojej wiedzy i umiejętności jest zdobycie certyfikatu winiarskiego. Przyjrzyjmy się, dla kogo są przeznaczone oraz jakie są najpopularniejsze rodzaje certyfikatów.

Uzyskanie certyfikatu potwierdzającego wiedzę winiarską może przynieść wiele korzyści, zarówno dla profesjonalistów branży winiarskiej, jak i miłośników tego trunku. O to, dlaczego warto podjąć takie wyzwanie i jak poszerzać swoje horyzonty, zapytaliśmy Kacpra Woźniaka, Head Sommeliera w Fine Wine.

Dlaczego warto uzyskać certyfikat potwierdzający wiedzę winiarską?

Uzyskanie certyfikatu winiarskiego pozwala podnieść swoje kwalifikacje w tej dziedzinie. Jest to szczególnie istotne dla osób pracujących w branży winiarskiej, takich jak sommelierzy, dziennikarze, a nawet blogerzy.

Nauka prowadząca do uzyskania certyfikatu pozwala pogłębić swoją wiedzę na temat produkcji wina, różnych odmian winogron, procesów fermentacji oraz sposobów degustacji i oceny wina. To doskonała okazja do zgłębienia się w fascynujący świat winiarstwa.

Dla kogo są przeznaczone certyfikaty winiarskie?

Certyfikat może zdobyć każdy, ponieważ kursy są adresowane do różnych grup. Najczęściej certyfikaty winiarskie zdobywają profesjonaliści z branży, np. sommelierzy, menedżerowie salonów winiarskich, producenci wina czy krytycy.

Posiadanie certyfikatu potwierdzającego wiedzę winiarską jest także sposobem na uwiarygodnienie swojej wiedzy, dlatego niejednokrotnie wybierają je osoby dopiero planujące karierę w branży winiarskiej. Certyfikat może stanowić solidną podstawę do zdobycia niezbędnych umiejętności i wiedzy.

Trzecią grupą są po prostu miłośnicy wina. Pasjonaci, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na ten temat i lepiej zrozumieć świat winiarstwa.

Skupmy się zatem na miłośnikach wina. Gdzie najlepiej zacząć naukę? Od razu sięgnąć po kursy certyfikujące?

Zależy od tego, jaką wiedzę o winach posiadamy. Jeśli jesteśmy dopiero na samym początku, polecam branie udziału w różnorakich imprezach branżowych: degustacjach, prezentacjach prowadzonych przez sommelierów czy winiarzy. Posłuchanie opowieści o regionach, krajach, szczepach, historii, tradycji winiarni, apelacji to dobry punkt wyjścia.

A imprezy online? Jako początek dla tych osób, które mieszkają poza większymi miastami?

Degustacje online są bardzo interesujące i rzeczywiście z roku na rok jest ich coraz więcej. Warto przejrzeć portale edukacyjne. Niektóre stowarzyszenia sommelierów prowadzą nawet całe kursy online, można się na nie zapisać. Wino i świat winiarski jest na tyle szeroki, że wybór jest ogromny.

Jakie są najpopularniejsze certyfikaty winiarskie?

Jedną z najbardziej renomowanych instytucji oferujących certyfikaty winiarskie jest Wine & Spirit Education Trust (WSET). Ich programy edukacyjne obejmują różne poziomy zaawansowania, począwszy od podstawowych kursów dla początkujących aż po zaawansowane szkolenia dla profesjonalistów. Z kursu certyfikacyjnego może skorzystać każdy – to dobra droga, aby uzyskać dobry poziom wiedzy winiarskiej i łatwiej poruszać się po świecie win. WSET nie przekazują jednak praktycznej wiedzy sommelierskiej.

Sommelier to osoba, która oprócz wiedzy teoretycznej posiada również praktyczną: zna się na podawaniu wina, sposobach jego otwarcia, łączenia z jedzeniem. Dlatego chcąc zrobić certyfikat sommelierski, trzeba zapisać się na profesjonalny kurs organizowany przez Association de la Sommellerie Internationale (ASI) lub Court of Master Sommeliers (CMS). ASI i CMS skupiają najwybitniejszych sommelierów na świecie. Ich certyfikacja obejmuje cztery poziomy, począwszy od podstawowego sommeliera aż po tytuł Mistrza Sommelierów.

Chcąc iść dalej, można zostać Master of Wine (MW). Ten tytuł jest uważany za jeden z najbardziej prestiżowych w świecie winiarstwa. Osoby posiadające ten certyfikat są uznawane za wybitnych ekspertów w dziedzinie wina i winiarstwa. Uzyskanie MW to wyjątkowa rzecz.

Czwarta ścieżka to uzyskanie Master of Business Administration (MBA). Ten kierunek wybierają ci, którzy chcą poznać świat winiarstwa ze strony handlowej, menedżerskiej. W tym celu kształcą się w szkołach handlowych w Bordeaux czy Burgundii.

Czyli dla miłośników wina pozostaje tylko WSET?

Nie tylko! W Fine Wine uruchomiliśmy własny program certyfikujący Winowersytet. To kurs, który systematyzuje wiedzę i przekazuje ciekawe informacje – nie tylko książkowe, ponieważ skupiamy się również na praktycznym podejściu. To świetny wybór dla osób, które chcą po prostu lepiej poruszać się po świecie winiarskim, jednocześnie nie wiążąc się z branżą. Winowersytet gwarantuje jakość nauczania. Zajęcia są ciekawie prowadzone, a każdy kursant otrzymuje imienny certyfikat.

Jak wyglądają zajęcia w ramach Winowersytetu?

W ramach części pierwszej organizujemy trzygodzinne spotkania w dwóch blokach tematycznych. Opowiadamy o systematyce winiarskiej, podziale win na kolory, metodach produkcji. Podpowiadamy, jak czytać etykiety winiarskie. Dzielimy się wiedzą praktyczną, np. na temat foodpairingu czy rozpoznawaniu wad wina. Stawiamy na profesjonalne przekazanie wiedzy w łatwym, przyjemnym tonie.

Gdzie organizowane są spotkania?

Spotkania organizowane w Fine Spotach w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu. Projekt cały czas się rozwija, dlatego już planujemy kolejne spotkania specjalizujące się w konkretnych dziedzinach. Polecam obserwować nasze social media i stronę z wydarzeniami.

Wybraliśmy dla Ciebie: