Akademia sommeliera

Dostojne wino crémant. Dowiedz się o nim więcej

Szukasz wytrawnego i eleganckiego wina musującego na wesele czy urodziny? Postaw na wino crémant! Ma bogatą strukturę i kremowość, którą zawdzięcza tradycyjnej metodzie produkcji. Poznaj jego charakterystykę.

Nowy rok, huczne urodziny, wesele w gronie rodziny i przyjaciół… Okazji do wzniesienia toastu winem musującym może być naprawdę wiele. Jeśli chcesz wybrać wino, które zachwyci Twoich gości, a jednocześnie nie nadszarpnie budżetu, wybierz wino crémant. Nie zawiedziesz się!

Co to jest crémant?

Crémant jest winem musującym produkowanym metodą klasyczną z wtórną fermentacją w butelce. Wytwarza się je w siedmiu regionach Francji, m.in. Alzacji, Bordeaux, Burgundii czy Dolinie Loary – poza znanym wszystkim regionem Szampanii.

– Przyjęło się, że jest to określenie dla rodzaju win spoza Szampanii, acz nie jest to do końca prawda. Crémant we Francji pochodzą z określonych regionów i tworzone są wedle ściśle określonych reguł. Co ciekawe, crémant produkowany jest też w Luksemburgu oraz w Niemczech, choć w zupełnej dysproporcji ilościowej. Tutaj największym, a tym samym często najbardziej korzystnym regionem pod względem finansowym, jest Alzacja, odpowiadająca za niemal połowę produkcji. Crémant znajdziemy też i w Jurze, Sabaudii, a nawet w słonecznej Langwedocji, gdzie zresztą wino musujące prawdopodobnie narodziło się w znanej nam formie – opowiada Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Crémant ma we Francji także własną apelację, którą jest Crémant d’Alsace (pisaliśmy o niej w tekście „Poznaj wina z Alzacji – urokliwego regionu Francji”). Crémant d’Alsace uznaje się zresztą za jedną z najlepszych wersji wina crémant.

Z jakich szczepów produkuje się wino crémant?

Wino crémant może być tworzone z wielu szczepów winogron, m.in. chenin blanc, pinot noir, pinot gris, rieslinga czy pinot blanc. – Nie uwiera więc tutaj krótka lista odmian winogron, jak w Szampanii. Możemy mieć szersze spektrum doznań. Mamy do czynienia też częściej z mniejszymi producentami, nie obciążonymi wybujałym ego Epernay czy Reims – dodaje Krzysztof Sułek.

Każdy region, w którym produkuje się ten rodzaj wina, wykorzystuje inne odmiany. Dlatego też wino crémant może mieć różne smaki i aromaty.

Na jakie okazje pasuje wino crémant?

Dzięki temu, że może być produkowane z wielu różnych szczepów winogron, crémant wykazuje szeroki zakres stylów. Z pewnością każde wino crémant ma łagodną kwasowość, specyficzną głębię i złożoność, a także nuty chlebowe, które wynikają z przedłużonego kontaktu z drożdżami.

Dlatego wino crémant świetnie pasuje jako aperitif. Ma jasnosłomkową barwę i nieskończenie dużą ilość delikatnych bąbelków, nadającą uroczysty charakter. Będzie więc pasować na wszelkie uroczyste spotkania rodzinne i większe wydarzenia w gronie przyjaciół, np. urodziny czy wesele.

Jaka jest różnica między szampanem a crémant?

Crémant ma podobny profil smakowy do szampana i tę samą metodę produkcji, jednak różnią się od siebie. Szampanem może być nazywane jedynie wino musujące produkowane w regionie Szampania – crémant produkuje się poza Szampanią. Dodatkowo szampana wytwarza się wyłącznie z trzech odmian winogron (chardonnay, pinot noir i pinot meunier), a crémant wielu różnych szczepów. Tak naprawdę użyte do produkcji crémant szczepy są niejako wizytówką regionu, w którym rosły. Ostatnią kwestią jest relacja ceny do jakości. Wino crémant kosztuje ułamek ceny, którą trzeba zapłacić za szampana, a charakteryzuje się równie wysoką jakością.

Czym różnią się prosecco i crémant?

W tym zestawieniu różnice są znacznie większe. Crémant produkuje się metodą tradycyjną, a prosecco metodą Charmata. Oznacza to, że pierwsze z win przechodzi wtórną fermentację w butelce, a drugie w dużej kadzi ze stali nierdzewnej. Sposób produkcji znacznie wpływa na smak, aromaty i cenę wina. Drugą kwestią jest pochodzenie obu win. Crémant tworzy się wyłącznie we Francji, a prosecco wyłącznie we Włoszech.

Wybraliśmy dla Ciebie: