Akademia sommeliera

Rubinowy, purpurowy czy ceglasty? Poznaj sekrety koloru wina czerwonego

Czerwone wino najchętniej wybieramy jesienią. I podobnie jak jesień, może występować w wielu odcieniach. Jakie tajemnice skrywa kolor wina czerwonego? Co o samym winie może powiedzieć nam jego barwa? Przeczytaj!

In vino veritas – w winie prawda, jak mówi stare powiedzenie. Niektórzy wierzą w te słowa na tyle mocno, że za pomocą wina… wróżą sobie przyszłość. Oinomancja, bo tak nazywa się wróżenie z plam po czerwonym winie, może być świetną zabawą np. na andrzejkowy wieczór.

Jeśli jednak zamiast na przewidywaniu przyszłości wolisz skupiać się na poznawaniu samego wina – spieszymy z pomocą! Dzisiaj na tapet bierzemy wszystkie kolory czerwieni, szukając odpowiedzi na pytanie, co sam kolor może powiedzieć o winie.

Dlaczego wino czerwone jest czerwone?

Wino czerwone wysyca się kolorem dzięki pigmentom zawartym w skórce owocu. Antocyjany, bo tak nazywa się ten barwnik, uwalniają się podczas procesu maceracji. Dłuższa maceracja naturalnie powoduje, że wino ma ciemniejszą, bogatszą barwę. Ale nie zawsze jest to regułą.

Proces maceracji uwalnia do wina nie tylko barwnik, ale także taniny, inaczej zwane garbnikami. Zapewne kojarzysz to uczucie ściągnięcia w ustach po wypiciu czerwonego wina? Jego źródłem są właśnie taniny.

Czy czerwone wino robi się z czerwonych winogron?

Za czerwony kolor wina odpowiada głównie poziom antocyjanów zawartych w winogronach, a nie sam kolor gron. Co ciekawe, czerwone wina mogą się różnić kolorem nawet w zakresie jednego szczepu. Dzieje się tak, ponieważ za ostateczny produkt, czyli wino, odpowiada winiarz. Styl i sposób tworzenia, długość starzenia wina, a nawet zachowana kwasowość mają wpływ na kolor. W świecie wina istnieje więc całe spektrum kolorów.

Jaki może być odcień i kolor wina czerwonego?

Najczęściej spotykanymi kolorami w czerwonych winach są rubinowy i purpurowy. Niektóre mogą zawierać tony granatowe, fioletowe i magentowe. Wina tworzone z winogron o cieńszej skórce mają lżejszą, delikatniejszą barwę. Te wykonane z owoców o grubszej skórce charakteryzują się zdecydowanie głębszym kolorem.

Co ważne, czerwone wina zmieniają swoją barwę razem z wiekiem. Młode wina są mocno wysycone kolorem, często mają granatowe lub fioletowe refleksy. Im wino starsze, tym bardziej wytraca swoją czerwień, zmierzając w stronę ceglastych odcieni. Wino zmienia także swoją złożoność i intensywność smaku. Z pewnością mniej będzie aromatów czerwonych owoców, a więcej orzechów, przypraw, dymu.

Każda odmiana winorośli ma swój unikalny kolor. Cabernet sauvignon będzie wpadać w fioletowy kolor, a pinot noir – rubinowy. Syrah z kolei będzie utrzymywać głęboki czerwony kolor nawet z wiekiem.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o winach czerwonych, zajrzyj do najbliższego Salonu Fine Wine. Nasi doradcy pomogą Ci wybrać wino, które najlepiej będzie odpowiadało Twoim gustom!

Wybraliśmy dla Ciebie: