Akademia sommeliera

Jakie czerwone i białe szczepy vitis vinifera znajdziesz w Polsce?

Polska leży w zbyt chłodnym klimacie, by uprawiać winorośl vitis vinifera? Skąd! Polscy winiarze coraz częściej podejmują rękawicę i sadzą na swych stokach szlachetne odmiany znane z krajów o rozwiniętej tradycji winiarskiej. Zobacz, jakie odmiany vitis vinifera możesz znaleźć w polskich winnicach.

Winiarzy, którzy sadzą i uprawiają szlachetne odmiany vitis vinifera w Polsce, nie stanowią jeszcze większości. Według szacunków w Polsce ponad trzy czwarte upraw zajmują tzw. hybrydy. Są to genetyczne krzyżówki winorośli właściwej vitis vinifera i odmian amerykańskich czy azjatyckich (takich jak vitis labrusca, vitis rupestris czy vitis amurensis).

Polscy winiarze wybierają odmiany hybrydowe częściej, ponieważ te winorośle są lepiej dostosowane do chłodniejszych warunków klimatycznych. Zdecydowanym plusem uprawy hybryd jest ich odporność na niską temperaturę czy przymrozki. Niestety, razem z łatwiejszą uprawą idą w parze mniej wyraziste aromaty i smaki.

Krótko o vitis vinifera w Polsce

Dzisiaj w Polsce w uprawie winorośli vitis vinifera przodują dwa województwa: lubuskie oraz dolnośląskie, jednak nie tylko tu można wybrać wysokojakościowe wino. Małopolskie, lubelskie, świętokrzyskie i inne regiony również mają swoich reprezentantów. Wytrawnego rieslinga czy chardonnay można znaleźć np. w Winnicy Wieliczka, a wspaniałego pinot noir – w Winnicy Turnau mieszczącej się w Baniewicach na południe od Szczecina.

– Gdyby zapytać z użyciem wariografu właścicieli istniejących od lat winnic w Polsce, co dziś zasadziliby pośród winogradów, otrzymalibyśmy odpowiedź, że śmielej sięgnęliby po vitis viniferę. Niektórzy odpowiedzieliby, że w ogóle większość uprawy stanowiłyby właśnie odmiany z tej rodziny. Przez lata karmieni sloganem, że u nas chłodniej, za chłodno na większość odmian vitis vinifera, zostaliśmy poddani miłemu rozczarowaniu. Nie dość, że polskie winnice rozwijają się dynamicznie (abstrahując od finalnej jakości), a udział i sukces w butelce odmian vitis vinifera rośnie – opowiada Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Aby winogrona z odmian vitis vinifera dawały plony, winiarze dbają o nie z olbrzymią pieczołowitością. Krzewy sadzone są tylko w odpowiednio dobranych lokalizacjach, które zapewniają dobrą ilość światła i ciepła. Winorośl szlachetna wymaga też dodatkowego nakładu pracy, np. przez okrywanie krzewów na zimę, by ochronić je przed mrozem.

Jakie szlachetne odmiany zatem uprawia się w Polsce?

Odmiany białe vitis vinifera z Polski

Wina z sadzonych w Polsce winorośli szlachetnych można przyrównać do win z Niemiec, Austrii, Słowacji czy Czech – i to bez żadnych kompleksów. Odmiany białe vitis vinifera z Polski dają wina o wyrazistszych aromatach, czystszych. Mają także więcej ciała. Są to:

 • Riesling
 • Chardonnay
 • Traminer
 • Pinot gris
 • Pinot blanc
 • Silvaner

Wśród białych odmian zdecydowanie najliczniejszym reprezentantem winorośli właściwej jest riesling. Daje on wina kwasowe i mineralne. Jeśli szukasz ciekawych butelek z tego szczepu, zobacz na Rieslinga Szumiącego z Winnicy Wieliczka lub rieslinga z Winnicy Turnau.

Odmiany czerwone vitis vinifera w Polsce

W Polsce te odmiany są trudne w uprawie, jednak powstają z nich wina o wyjątkowej jakości.

– Czerwień w Polsce ma się gorzej w porównaniu z bielą, parafrazując tytuł filmu „To nie jest kraj dla czerwieni”. Oczywiście nie jest tak źle, a bywają lata oraz winnice, które radzą sobie świetnie w tej kolorystyce. Klienci są złaknieni polskiej czerwieni i są skłonni wiele jej wybaczyć, acz podaż jest wciąż dużo mniejsza niż popyt. Podoba mi się też pokora niektórych winiarzy, którzy w gorszym roku wolą zrobić dobre wino różowe wykorzystując odmiany czerwone niż kiepskie lub przeciętne wino czerwone – opowiada Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

W Polsce wśród czerwonych odmian vitis vinifera sadzi się:

 • Pinot noir
 • Zweigelt
 • Dornfelder
 • Cabernet sauvignon
 • Merlot

Z czerwonych odmian w chłodniejszych klimacie szczególnie dobrze sprawdza się pinot noir. Jeśli ciekawi Cię ten szczep w wydaniu polskim, zajrzyj na półki w najbliższym Salonie Fine Wine. Swojego czerwonego pinota tworzy zarówno Winnica Turnau, jak i Winnica Wieliczka.

– Nasze czerwienie, choć nie ma co generalizować idealnie odnajdą się przy stole, czyniąc je gastrolubnymi. Wyższy poziom kwasowości, inna adaptacja garbnika to niepodrabialne piętno i cecha charakterystyczna, przez jednych pożądana, przez innych pomijana na rzecz bieli – podsumowuje Krzysztof Sułek.

Chcesz poznać wszystkie kolory polskich odmian vitis vinifera? Zajrzyj do najbliższego Salonu Fine Wine!

Wybraliśmy dla Ciebie: