Akademia sommeliera

Badenia – niemiecka kraina pełna słońca. Poznaj bliżej wino z Baden

Nasycone słońcem, aromatami owoców i krystaliczną jakością – wino z Baden chwyciło za serce niejednego miłośnika win o południowym stylu. Zaskoczyliśmy Cię tym opisem? Zapraszamy na winiarską wycieczkę po mapie. Dzisiejszy kierunek: Badenia!

Pod względem winiarskim Badenia to bardzo ciekawy niemiecki land. Jest wysunięta na południe, a przez to jako jedyny niemiecki region winiarski nie należy do najchłodniejszej strefy klimatycznej. Dla zaznajomionego z winiarskimi prawidłami enoturysty oznacza to jedno: wina „rozpieszczane słońcem”!

Wino z Baden, czyli skąd?

Badenia to trzeci największy region winiarski w Niemczech. Rozciąga się na długości ok. 400 km od rzeki Tauber na północy do Jeziora Bodeńskiego na południu.

Sama Badenia ma ok. 15,8 tys. hektarów winnic rozsianych na dziewięciu obszarach uprawy winorośli. Każdy obszar tego rozciągniętego landu ma nieco inne warunki klimatyczne i inne gleby, czego efektem są oczywiście różnorodne wina. Jeśli chcielibyśmy jednak skrótowo określić klimat Badenii, powiedzielibyśmy: słoneczny i ciepły. Z pewnością bliżej mu do francuskiej Alzacji niż niemieckiej Frankonii.

Jakie szczepy rosną w Badenii?

W Badenii rosną głównie szczepy win białych – statystyki mówią, że aż 60% nasadzeń reprezentują odmiany białych winogron. Nie oznacza to jednak, że czerwień jest niedoceniana. Wręcz przeciwnie, o czym za chwilę.

W północnej części, nieopodal rzeki Tauber, winiarze uprawiają głównie rieslingi i schwarzrieslingi. W środkowej części, na wysokości francuskiego Strasburga, rośnie najwięcej krzewów rieslinga i spätburgundera. Zaś w południowej części, u podnóża Kaiserstuhl, najpopularniejsze są odmiany burgudzkie, z których powstają wina czerwone i białe. Nieopodal Jeziora Bodeńskiego rośnie również odmiana müller-thurgau – krzyżówka rieslinga i madeleine royale.

Co ciekawe, blisko co druga winorośl w Badenii pochodzi z rodziny pinot – znane są jednak po innymi nazwami. Będąc w Badenii, spotkasz się więc z winami ze wspomnianego wcześniej szczepu spätburgunder (pinot noir), grauburgunder (pinot gris) i weissburgunder (pinot blanc).

I to właśnie czerwony spätburgunder jest najważniejszym szczepem badeńskiego regionu uprawy winorośli, znanym ze swojej wysokiej jakości w całej Europie.

Spätburgunder – rubin niemieckiej Badenii

Spätburgunder uprawiany jest łącznie na ponad 12 tys. hektarów. Ilość jego nasadzeń szybko się zmienia, zresztą z prostego powodu – klimat się ociepla. Można się więc spodziewać, że produkcja win z odmiany spätburgunder będzie rosnąć z roku na rok, szczególnie właśnie w Badenii.

Z niemieckiego pinot noir powstają wina w wielu stylach, także różowe. Miejscową specjalnością jest Badisch Rotgold – wino z grauburgundera i spätburgundera oraz kapslowane Spätburgunder Weissherbst. W swojej najpopularniejszej, tradycyjnej wersji spätburgunder charakteryzuje się rubinową, ciemną barwą i soczyście owocowym nosem z aromatami czarnych porzeczek i jeżyn.

Co z białymi winami? Wróćmy do rodziny pinot.

Białe wino z Baden – poznaj grauburgundera i weissburgundera

Grauburgunder i weissburgunder słyną z badeńskich stronach ze swoich owocowych aromatów. W weissburgunderze często można znaleźć nuty cytrusów, melona, mango i dojrzałej gruszki. Grauburgunder zaś może pochwalić się aromatami pigwy, marakui i bardzo świeżych owoców cytrusowych.

Masz ochotę na wycieczkę? Właśnie w maju odbywają się doroczne Badeńskie Targi Wina w Offenburgu, które prezentują pełen wachlarz badeńskich win. Jeśli jednak nie po drodze Ci do Badenii, koniecznie zajrzyj do najbliższego Salonu Fine Wine. Mamy dla Ciebie wina od Weingut Siegbert Bimmerle – jednego ze 100 najlepszych producentów wina w Niemczech. Winiarnia może pochwalić się ponad 80-letnią historią. Wina tej marki wielokrotnie zdobywały nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach.

Wybraliśmy dla Ciebie: