Akademia sommeliera

Wino biodynamiczne a wino ekologiczne. Jakie są różnice?

Dzisiaj ekologia odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Kupujemy produkty eko, na zakupy zabieramy materiałowe torby, angażujemy się w recykling. Ekologiczne może być już nie tylko jedzenie, ale także kosmetyki czy ubrania. Nie dziwi więc fakt, że coraz większą popularność zdobywa wino biodynamiczne i wino ekologiczne. Co je różni i co je łączy (oprócz oczywistej miłości do natury)? Przeczytaj!

Chcąc zrozumieć istotę win biodynamicznych i ekologicznych, musimy przenieść się… wstecz. Jeszcze zanim winogrono realnie stanie się winem! To właśnie tu znajduje się odpowiedź na pytanie, czym jest wino biodynamiczne i wino ekologiczne. W rolniczych praktykach uprawy winogron.

Ujmując rzecz w skrócie: wino biodynamiczne i wino ekologiczne to rodzaje wina o specyficznym sposobie produkcji. Wino biodynamiczne jest produkowane zgodnie z filozofią, która uznaje wpływ przyrody na życie człowieka. Natomiast wino ekologiczne jest produkowane ze składników, które nie zostały poddane chemicznym dodatkom. Weźmy je na tapet.

Biodynamiczne rolnictwo na winnicy

Drastyczne zmiany klimatyczne zachęcają do zmiany nawyków – z myślą o poprawie warunków życia na Ziemi. Zapewne wiesz już, czym jest rolnictwo ekologiczne. Ale czy wiesz, czym jest ruch biodynamiczny, który tak wielu rolników wprowadza w życie?

Według organizacji Biodynamic Association biodynamika to „holistyczne, ekologiczne i etyczne podejście do rolnictwa, ogrodnictwa, żywności i żywienia”. Idea po raz pierwszy została opisana w 1924 roku w pracy dr Rudolfa Steinera, który był filozofem i naukowcem. Dr Steiner w latach swojej pracy naukowej dawał wiele wykładów dla rolników o zrównoważonym rozwoju upraw. Również tych winiarskich.

Wino biodynamiczne i jej specyficzne uprawy

Czym jest więc wino biodynamiczne? To wino wytwarzane zgodnie z ideą, że winnica jest jednym ekosystemem, organizmem. W tym rodzaju rolnictwa bardziej liczy się życie całej winnicy – nie tylko winogron, ale także innych roślin, owadów i zwierząt.

– Cała winnica to żyjący ekosystem, w którym, cytując Gerarda Bertranda, czołowego biodynamika Francji, każdy z tysiąca szczegółów ma znaczenie. To winnica, którą słychać. Pełno tu insektów, które dbają o glebę, ale też zapylają rośliny niezbędne dla całości przedsięwzięcia. Warto pamiętać, że biodynamika to też swego rodzaju filozofia, której jednym z ważnych elementów jest też poszanowanie dla zwierząt i zapewnienie im godziwych warunków bytowych – przekonuje Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

W biodynamicznej uprawie winorośli nawozy chemiczne i pestycydy są więc całkowicie zabronione. Do utrzymania winnicy używa się naturalnych materiałów i kompostów, m.in. z krwawnika, rumianku i pokrzyw. Ziemię użyźnia się z pomocą m.in. koni, owiec, kaczek. Ważną częścią uprawy biodynamicznej winorośli jest także kalendarz księżycowy.

Wino ekologiczne z zielonym listkiem

Z winami ekologicznymi sprawa jest nieco prostsza. Wino ekologiczne jest produkowane z organicznie uprawianych winogron. I tu pojawia się ważna kwestia: określenie „ekologiczny” nie musi oznaczać, że wino jest wegańskie! O tym, czym są wegańskie wina, dowiesz się z artykułu „Wino wegańskie – czym się różni?”.

Wina ekologiczne powstają z winogron uprawianych bez sztucznych nawozów, pestycydów lub herbicydów. Rolnicy ekologiczni nie wybierają też nasion modyfikowanych genetycznie (GMO). Wielu z nich decyduje się na certyfikowanie swoich winnic, dlatego szukając wina ekologicznego, zwróć uwagę na etykiety i kontretykiety. Na butelce z pewnością znajdziesz odpowiednie oznaczenie zielonego listka.

Co ważne, uzyskanie certyfikatu ekologicznego wcale nie jest łatwe. Winiarz decydując się na zdobycie certyfikatu, musi liczyć się z ciągłymi i szczegółowymi kontrolami. Jednak troska o środowisko – jak mówił dr Steiner – z pewnością jest warta takiej uwagi.

– Ekologia w winiarstwie raczkująca niemrawo kilkanaście lat temu dziś jest prężnie rozwijającym się trendem. W zasadzie nie ma kraju czy regionu, który nie byłby w mniejszym czy większym stopniu zaangażowany w ekologię upraw. Są liderzy i maruderzy oczywiście. Wśród tych pierwszych, nota bene dostarczających prawie 70 procent ekologicznych win są Hiszpania, Włochy i Francja. Te liczby pokazują jasno, że samym ekologia zaczyna być standardem a nie ekstrawagancją – dodaje Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Wino biodynamiczne czy ekologiczne – co je łączy?

Od pierwszych wykładów dra Steinera minęło już prawie 100 lat, a rolnictwo biodynamiczne i ekologiczne dopiero dziś bije rekordy popularności. Co ważne, również badania naukowe wykazują ich znaczenie. Wiele prac naukowych udowadnia, że rolnictwo ekologiczne ma wpływ na plony i jakość gleby. Podobnie zresztą z rolnictwem biodynamicznym.

Jeśli zależy Ci na ekologii i zrównoważonym rozwoju, oba rodzaje win będą dla Ciebie. Chociaż różnią się w zakresie specyfiki upraw, dzielą te same idee. Winiarze ekologiczni i biodynamiczni chcą zmniejszyć wpływ na środowisko, poprawić bioróżnorodność i żyzność gleby.

Chcesz poznać lepiej wina ekologiczne i biodynamiczne? Zajrzyj do oferty Fine Wine. Przygotowaliśmy dla Ciebie spory wybór win, które zostały wyprodukowane z myślą o środowisku.

Wybraliśmy dla Ciebie: