Akademia sommeliera

Jakie prosecco do spritza wybrać? Przygotuj samodzielnie letni spritz

Chcesz schłodzić się w letnie popołudnie i zastanawiasz się, jakie prosecco do spritza wybrać? Zwróć uwagę na kilka cech wina, które pomogą stworzyć idealne połączenie. Oto nasze wskazówki.

Nie ma lepszego koktajlu na lato niż spritz! Jego podstawą są bowiem aperitify lub bittery – likiery o wyraźnym smaku i aromacie, które łącząc się z kostkami lodu, tworzą idealnie chłodzący drink na gorące dni.

Aby stworzyć spritz, który będzie zachwycał nie tylko kolorem, ale i smakiem, lepiej sięgnąć po odpowiednie prosecco. – Dziś prosecco to ponad 700 mln butelek rocznie, liczba niewyobrażalna jeszcze kilka lat temu. I wciąż rośnie. Jednym z nośników popularności stał się właśnie spritz. Uniwersalny, działający na wyobraźnię kolorystycznie, smakowo na zmysły. Czegóż chcieć więcej o poranku na urlopie, wieczorem w restauracji czy klubie, przed książką czy filmem… – wylicza Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

W temacie prosecco możesz wybierać spośród wielu marek dostępnych na rynku. Jeśli jednak chcesz stworzyć naprawdę dobrze skomponowany spritz, zachowaj poniższe wskazówki. Zacznijmy od podstaw.

Co to jest spritz?

Spritz to włoski koktajl często serwowany jako aperitif w północno-wschodnich Włoszech. Składa się z prosecco, likieru typu bitter i wody gazowanej. Co ciekawe, spritz powstał na początku XIX wieku, ale został rozpowszechniony w Wenecji dopiero w 1920 roku.

W 2011 roku spritz trafił na oficjalną listę koktajli, które mogą być wykonywane podczas światowego konkursu WCC (World Cocktail Competition) organizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Barmanów (i początkowo był wpisany na listę właśnie jako „Spritz Veneziano”).

Które koktajle to spritz?

Aperol Spritz, Hugo, Spritz Veneziano… Znasz te koktajle? Tak, wszystkie są spritzami, co w Polsce często tłumaczy się jako szprycery. Wymienione drinki są najpopularniejszymi koktajlami typu spritz, ale to zdecydowanie nie wszystkie. Kluczowe są oczywiście składniki.

Wśród spritów, które bazują na prosecco, najpopularniejszymi są:

  • Aperol Spritz, w którym prym wiedzie Aperol;
  • Campari Spritz z likierem Campari;
  • Hugo z syropem z kwiatów bzu;
  • Cynar Spritz z likierem Cynar;
  • Select Spritz z aperitifem Select – i ta wersja często uznawana jest za oryginalną wenecką.

Odwiedzając region Friuli-Wenecja Julijska, w lokalnych restauracjach z pewnością znajdziesz lokalną wersję spritza pod nazwą Spritz Bianco, gdzie prosecco zastępuje się białym winem spokojnym.

Jakie prosecco do aperolu, bittera, syropu w spritzie?

Aby domowy spritz zachwycił, dobrze postawić na wysokiej jakości prosecco. W wyborze weź pod uwagę:

Jak zrobić spritz? Stwórz własną wersję z prosecco!

Wiesz już, z jakich zwykle składników powstaje spritz. Ale kto powiedział, że nie warto próbować własnych przepisów? Tworzenie własnego spritza z prosecco to wspaniała okazja do eksperymentowania i odkrywania nowych smaków.

– Wariacji jest tyle, ile wyobraźni ma ktoś, kto tworzy spritz. Od klasyków z bitterami, poprzez renesans przeszłości, czyli bellini i brzoskwinie, po użycie świeżych owoców sezonowych. Masz ochotę na połączenie sorbetu z prosecco? Też wspaniale się uda. Dziś Włosi zaczynają sięgać nawet po piwo spritz, choć to też nie nowość, bo Anglicy już sto lat wcześniej łączyli portera z szampanem. Generalnie tak uniwersalne wino, jakim jest prosecco, łączyć można z wódką, ginem czy amaretto – opowiada Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Naszą propozycją jest likier Mazzetti Bitter, który pochodzi z najstarszej gorzelni w samym sercu Piemontu. Słodko-gorzką charakterystykę nadają mu aromaty rabarbaru i skórki cytryny. Przygotuj więc kieliszek do wina, wrzuć kostki lodu i nalej 3 części prosecco, 2 części likieru Mazzetti Bitter i 1 część wody gazowanej, a następnie całość zamieszaj. Gotowe! Koktajl możesz ozdobić plasterkiem pomarańczy lub oliwką.

Czym zastąpić aperol? Aperitivo MySpritz

A jeśli lubisz smak gorzko-pomarańczowy smak spritza, sięgnij po świetny aperitif MySpritz. Łączy w sobie gorycz i słodycz, ponieważ został skomponowany na bazie ziół, pomarańczy i rabarbaru. To świetna baza do drinków, a przede wszystkim – łączenia z prosecco w spritzie.

Jaką wersję spritza przygotujesz?

Wybraliśmy dla Ciebie: