Akademia sommeliera

Jakie wino wybrać na piknik? Zobacz typy sommeliera

Planujesz piknik na świeżym powietrzu i zastanawiasz się, jakie wino będzie dobrze się komponować z przekąskami i upałami? Zobacz kilka porad, które pomogą Ci wybrać wino idealne na piknik i… cieszyć się jego smakiem w plenerze!

Pikniki to przede wszystkim jedzenie i towarzystwo. Do tej pary świetnie pasuje wino: orzeźwiające, zrównoważone, które dobrze łączy się z jedzeniem. Jeśli wybierasz się na piknik i chcesz wybrać idealne wino, masz wiele możliwości.

Idealne wino na piknik? Dopasowane do jedzenia

Wybór wina na piknik zacznij od określenia jedzenia, które ze sobą zabierzesz. Twoje ulubione potrawy piknikowe to deska tapas i focaccia? A może klasycznie dojrzałe sezonowe owoce? To idealne przekąski do podjadania przy ulubionym winie.

Do lekkich smaków piknikowych zdecydowanie najlepsze będą rześkie białe wina, różowe lub bardzo lekkie czerwone. Unikaj cięższych win czerwonych, takich jak cabernet sauvignon, które mogą przytłoczyć piknikowe potrawy.

Zobacz nasze propozycje win na piknik do konkretnych smaków:

  • Sery – wybierz wino białe lub subtelne czerwone. Do lżejszych, delikatnych serów pasują wina chardonnay lub sauvignon blanc, np. Aliwen Chardonnay Reserva. Do serów pleśniowych lub długo dojrzewających dobierz lekkie wino czerwone, takie jak pinot noir lub zinfandel.
  • Świeża bagietka, focaccia czy ciabatta z oliwą i ziołami – świetnym wyborem będzie białe wino pachnące cytrusami i ziołami. Takie jak soczyście owocowa Shania Blanco BIB.
  • Lekka sałatka z mozzarellą i winegretem – aby nie przytłaczać jej smaku, sięgnij po wina białe lub różowe, jak pinot grigio, sauvignon blanc, chardonnay lub rosé. Te rześkie wina nie zdominują piknikowych sałatek. W tej kategorii szczególnie polecamy Ramirez de la Piscina Rosado z Hiszpanii.
  • Owoce, np. winogrona, jabłka, oliwki – spróbuj owocowości skąpanej w nowozelandzkim winie Savee Sea Sauvignon Blanc. Zaskoczy Cię szczypta marakui na finiszu.
  • Wędliny – różowe wino dobrze skomponuje się z wędlinami. Sięgnij np. po Zsadanyi TKJ Rose Sparkling. Jest lekkie, odświeżające i zwiewne, idealne na piknik.

A może planujesz wziąć ze sobą przenośny grill? Potrawy z grilla wymagają innego rodzaju wina niż te serwowane na pikniku. O tym, jakie wina pasują do grilla, dowiesz się z tego tekstu.

Jakie wino na piknik? Łatwe w przechowaniu

Na piknikach liczy się praktyczność – dlatego upewnij się, że wybierasz wina, które można łatwo otworzyć. Pierwszym wyborem będą oczywiście butelki z zakrętką, które nie potrzebują korkociągu do otwarcia. O tym, że wino na zakrętkę jest równie dobre, jak wino z korkiem, pisaliśmy m.in. w tym artykule. Ale zakrętka to nie jedyna opcja!

Świetnym wyborem wina na piknik będą wina typu BIB (Bag in Box). Tego rodzaju wina są przechowywane wewnątrz próżniowej torby, która chowa się w kartonowym pudełku. Opakowanie typu BIB chroni wino przed światłem i powietrzem, co przedłuża jego trwałość w porównaniu do tradycyjnych butelek. Wina BIB są łatwe do otwarcia dzięki specjalnej klapie, która umożliwia łatwe wyciągnięcie torby z folii. Do tego łatwo je przechować i przetransportować, dlatego będą świetnym wyborem na piknik.

W Salonach Fine Wine znajdziesz wiele win BIB: zarówno białe, jak i czerwone. Zobacz nasz wybór win Bag in Box!

Jak wybrać wino na piknik, gdy na zewnątrz upał?

Wiemy już, że podczas pikniku warto wybierać lekkie, orzeźwiające wina, które dobrze gaszą pragnienie. Tylko jak zadbać o odpowiednio niską temperaturę wina, gdy nie ma się dostępu do lodówki lub zamrażarki? Rozwiązań jest kilka.

  • Przed zapakowaniem butelki do piknikowego kosza lub plecaka nasuń na nią rękaw chłodzący. W ten sposób utrzymasz wino w idealnej temperaturze przez długi czas.
  • Schłodź butelkę wcześniej. Umieść je w lodówce na kilka godzin przed piknikiem. Dzięki temu wino będzie odpowiednio schłodzone, gdy przyjdzie czas, aby je otworzyć.
  • Włóż wino do torby termicznej razem z wkładem chłodzącym. Wino z pewnością utrzyma niską temperaturę.
  • Wybierz torbę chłodzącą na wino. Na rynku są dostępne chłodzące torebki ze specjalnym płynem, który mrozi się w zamrażarce. Do tak przygotowanej torebki włóż butelkę wina, a z łatwością utrzymasz ją w odpowiedniej temperaturze.

Wybraliśmy dla Ciebie: