Akademia sommeliera

Wino pomarańczowe. Jak powstaje, skąd pochodzi, z czym je serwować?

Wino pomarańczowe zyskuje coraz większą popularność wśród koneserów wina, którzy szukają nowych doświadczeń i chętnie eksperymentują z różnymi stylami. Bo właśnie takie jest wino pomarańczowe: o niepowtarzalnej gamie aromatów, w których nie brakuje owoców, przypraw, suszonych kwiatów. Poznaj je bliżej!

Wina pomarańczowe są stosunkowo nowym stylem wina i dlatego nie są jeszcze tak popularne jak tradycyjne czerwone, białe czy różowe. Nie da się jednak przejść obok nich obojętnie. Coraz częściej pojawiają się na listach win w restauracjach, coraz głośniej rozmawiają o nich miłośnicy wina. Dzisiaj odpowiadamy na wszystkie pytania o wina pomarańczowe.

Co to jest wino pomarańczowe?

Wino pomarańczowe to rodzaj wina z białych winogron, którego powstaje z wykorzystaniem technik typowych dla produkcji czerwonych win. – Oficjalnie nie ma klasyfikacji win pomarańczowych, więc de iure są to wciąż wina białe, choć de facto pomarańczowe lub, jak wolą niektórzy, bursztynowe. Więc jak się je tworzy? Po prostu nie oddziela się skórek białych winogron od miąższu, fermentując je razem – opowiada Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Proces produkcji wina pomarańczowego obejmuje macerację skórek i często również pestek w czasie fermentacji. Właśnie ten zabieg sprawia, że wino pomarańczowe uzyskuje swój charakterystyczny kolor i smak.

Wino pomarańczowe – jak powstaje?

Produkcja win pomarańczowych jest dość wymagająca, głównie ze względu na obowiązek kontrolowania procesu maceracji. W trakcie tego procesu ze skórek wyciągane są m.in. antocyjany, które nadają winu pomarańczową barwę, a także wpływają na jego smak i aromat.

Proces maceracji skórek podczas fermentacji może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy, co wymaga stałego nadzoru i opieki nad winem. – Nie ma schematów ani prawideł ustaw czy rozporządzeń, więc w tym zakresie panuje dowolność. Do szerszego powrotu win pomarańczowych przyczynili się europejskich entuzjaści, którzy eksperymentowali z wykorzystaniem antycznych technik winiarskich, z powodzeniem i bez przerwy stosowanych w Gruzji – dodaje Sułek.

Jak smakuje wino pomarańczowe?

Maceracja skórek i pestek w czasie fermentacji daje winu pomarańczowemu swoją wyjątkową strukturę, intensywność koloru i smaku. Skórki i pestki zawierają taniny i antocyjany, które zapewniają bardziej złożony profil smakowy, zbliżony do czerwonych win.

Wina pomarańczowe mają bogaty, złożony smak z nutami owoców, miodu, orzechów i pikantnych przypraw. – Są wyjątkowe zarówno w sferze aromatycznej (herbata, siano, owoce pestkowe, suszone kwiaty i owoce), jak i smakowej (duża ilość garbników w winie). Poza tym są zazwyczaj długowieczne i wyraźnie zmieniają się w szkle wraz z upływem czasu, oferując zauważalnie inne doznania – wylicza Krzysztof Sułek.

Gdzie produkuje się wino pomarańczowe?

Wino pomarańczowe można spotkać w Gruzji, Włoszech, Słowenii czy Chorwacji, ale przede wszystkim znane jest we Francji. Jest produkowane z różnych szczepów winogron: chardonnay, sauvignon blanc, grenache, muscat czy viognier.

Doskonałym przykładem francuskiego wina pomarańczowego jest Domaine de la Baume Capucine Vin Orange. Ma bursztynową barwę z pomarańczowymi refleksami. W zapachu można wyczuć mandarynki uzupełnione egzotycznymi niuansami ananasa, mango i guawy. Z południa Francji polecamy zaś Gerard Bertrand Orange Gold z nutami białych kwiatów, kandyzowanych owoców i białego pieprzu na czele.

W Polsce wina pomarańczowe to stosunkowo nowy trend, choć są producenci, którzy je tworzą. Z produkcji win pomarańczowych znana jest m.in. Winnica Turnau z okolic Szczecina. Wino Winnica Turnau Ambre w zapachu przywodzi na myśl dojrzałe jabłko, skórkę pomarańczy i żywicę. W ustach jest zdecydowanie wytrawne, przypomina gorzką herbatę i cierpki owoc miechunki. Do produkcji tego wina posłużyły grona ze szczepu solaris.

Po bardziej międzynarodowe szczepy sięgnęli winiarze z Winnicy Pszczew i Winnicy Wieliczka: Forange z Pszczewa powstał z chardonnay, a Jantar z Wieliczki również z pinot gris, rieslinga i sauvignon blanc. Oba wina są wyraźnie taniczne, wytrawne z nutą owoców.

Do czego serwować wino pomarańczowe?

Ze względu na swoją złożoność smakową i wytrawność, wino pomarańczowe dobrze pasuje do pikantnych serów, wędzonych mięs, dań z ryb morskich, a także dań kuchni azjatyckiej: sushi, tajskich zup czy curry.

– Na pewno nie jest to wino dla każdego i na każą okazję. Jedni będą mu zarzucać, że czuć w nim lakier do drewna, inni będą zachwyceni woskową strukturą na podniebieniu. Oczywiście, że w sukcesie wina pomarańczowego niemałe zasługi ma moda, ale ci, którym mocniej zabiło serce z kieliszkiem orange wine, wracają do niego regularnie – kwituje Sułek.

Wybraliśmy dla Ciebie: