Akademia sommeliera

Klucz do smaków Italii? Włoskie likiery! Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Od słodkich nut migdałów po gorzką nutę ziół – włoskie likiery to nieodłączny element kultury Italii. Co czyni je tak wyjątkowymi? Dlaczego są cenione przez baristów na całym świecie? Dowiedz się wszystkiego o włoskich likierach!

Czy wiesz, że Włochy mogą poszczycić się ponad 200 różnymi rodzajami likierów, z których wiele jest produkowanych wyłącznie lokalnie i nigdzie indziej na świecie? To właśnie ta niesamowita różnorodność sprawia, że włoskie likiery są tak fascynujące i wyjątkowe. Każdy region Włoch – od górzystej północy po słoneczne południe – ma swoje unikalne receptury.

– Na terenie dzisiejszych Włoch tradycje wytwarzania likierów ciągną się tak naprawdę od czasów jeszcze rzymskich. Prawdziwą popularność, a przede wszystkim udoskonalenie receptur, zawdzięczają średniowiecznym mnichom. To w ich czasach likiery stały się sławne, a przede wszystkim pożądane – opowiada Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Czym są włoskie likiery?

Włoskie likiery to mocne alkohole o różnych smakach i aromatach. Często wykorzystuje się je jako aperitify lub digestify, a ich receptury opierają się na lokalnych składnikach, takich jak owoce, zioła i przyprawy. Cytryny z Amalfi, migdały z Saronno czy zioła z Alp – to tylko niektóre z lokalnych składników, które nadają likierom włoski charakter i niepowtarzalny smak.

Co łączy likiery między sobą? – Dbałość o jakość i składniki, które w ogromnej większości podkreślają miejsce pochodzenia trunku. Łączy je też w wielu przypadkach pieczołowicie pielęgnowana tradycja i receptura przekazywana z pokolenie na pokolenie. Szczególnie ważny jest regionalizm, który barwnie wpływa na popularność danych likierów w danym miejscu. Zresztą turysta udający się w jakiś region, wnika w świat nie tylko wina, ale właśnie likierów w wersji aperitifu, digestifu lub współtowarzysza kawowych spotkań – przekonuje Sułek.

Jakie włoskie likiery musisz znać? Rodzaje likierów

Limoncello

Limoncello to słoneczny likier z Kampanii, szczególnie popularny na Wybrzeżu Amalfi i Wyspie Capri. Produkuje się go przez macerację skórki cytrynowej w alkoholu, a następnie mieszanie z syropem cukrowym. Efekt? Intensywny, słodko-kwaśny smak – tak jak w Limoncello Costiera del Tirreno, produkowanym na Wybrzeżu Tyrreńskim. Tradycyjnie limoncello przechowuje się w zamrażarce, aby podawać go lodowato zimnym. Niektórzy Włosi twierdzą, że idealna temperatura podania to -7°C.

Amaretto

Amaretto, pochodzący z Saronno w Lombardii, to likier o wyraźnym smaku migdałów, choć często produkowany z pestek moreli. Słodko-gorzki profil tego likieru sprawia, że jest on doskonałym dodatkiem do koktajli oraz deserów. Legenda głosi, że amaretto zostało wynalezione przez wdowę, która chcąc wyrazić wdzięczność dla malarza, przygotowała dla niego ten likier. Nie da się ukryć: amaretto ma w sobie nutę romantyzmu i tajemniczości… Szczególnie Amaretto Mazzetti. To piemoncka adaptacja tej legendy!

Sambuca

Sambuca to anyżowy likier, który często serwuje się z trzema ziarnami kawy – symbolizującymi zdrowie, szczęście i pomyślność. Jest popularny jako digestif, ale bywa również podawany na różne sposoby, np. z dodatkiem wody lub jako składnik koktajli. Warto spróbować sambuci podpalanej – daje to spektakularny efekt.

Grappa

Grappa to mocny likier produkowany z wytłoków winogron, popularny na północy Włoch, zwłaszcza w regionach Veneto, Trentino i Friuli (co ciekawe, pierwotnie był produkowany jako sposób na wykorzystanie odpadów po produkcji wina). Ten trunek o wysokiej zawartości alkoholu ma bogaty, pełny smak, który najlepiej docenią miłośnicy mocnych alkoholi. Jeśli szukasz wyjątkowej grappy, sięgnij po Mazzetti Incontro Barbaresco Barolo. Zachwyci lekką tanicznością, aromatami orzechów laskowych, nutami wanilii i tostów.

Fernet-Branca

Fernet-Branca to bardzo gorzki likier ziołowy, który zaskakuje swoim intensywnym smakiem. Produkuje się go z różnych ziół i przypraw, w tym szafranu i rabarbaru. Doskonale sprawdza się jako digestif. Fernet-Branca ma tak intensywny smak, że Włosi czasem nazywają go „płynną szczotką do zębów”. W Argentynie jest często mieszany z colą, tworząc popularny drink Fernet con Coca.

Strega

Strega to likier ziołowy o jasnożółtej barwie, produkowany z około 70 różnych ziół i przypraw, w tym mięty i kopru włoskiego. Jego unikalny smak sprawia, że jest wyjątkowym dodatkiem do koktajli. Nazwa strega oznacza po włosku „czarownica”, a sam likier jest związany z licznymi legendami o czarownicach z miasta Benevento, gdzie jest produkowany.

Mirto

Mirto to likier pochodzący z Sardynii. Tradycyjnie produkuje się go z jagód mirtu – roślin, które rosną dziko na wyspie. Ten likier ma intensywny, lekko gorzkawy smak z delikatnymi nutami ziołowymi. Jest on ceniony zarówno przez miejscowych, jak i przez turystów, jako symbol sardyńskiej gościnności. Świetną interpretację tego likieru przygotowała destylarnia Mazzetti w formie likieru Mazzetti Mirtillo.

Amaro

Amaro to klasa włoskich likierów charakteryzujących się gorzkim smakiem i wyrazistym aromatem ziołowym. Nazwa amaro pochodzi z włoskiego słowa oznaczającego „gorzki”, co idealnie opisuje charakter tego trunku. Amaro zwykle spożywa się jako digestif po posiłku, aby pomóc w trawieniu, choć jest również popularny jako składnik wielu klasycznych koktajli. Jego receptury mogą się różnić w zależności od regionu produkcji, ale zawsze zawierają mieszankę ziół, przypraw i korzeni, która nadaje mu jego charakterystyczny smak. Destylarnia Mazzetti przygotowała dwa rodzaje tego likieru: Amaro Gentile i Amaro Forte. Oba powstały na bazie bardzo starych receptur.

Dlaczego włoskie likiery są takie wyjątkowe?

Włoskie likiery wyróżniają się na tle innych alkoholi swoją różnorodnością i jakością. Są produkowane z lokalnych, świeżych składników, a ich receptury często pozostają niezmienione od pokoleń. Ścisła selekcja składników gwarantuje niepowtarzalność smaku każdego likieru. Proces produkcji włoskich likierów często pozostaje rzemieślniczy, co oznacza, że każda butelka jest wynikiem starannej pracy i dbałości o detale. W wielu przypadkach produkcja odbywa się w małych, rodzinnych destylarniach.

Wybraliśmy dla Ciebie: