Akademia sommeliera

Lekcja I – Vitis vinifera i białe wina | Akademia Sommeliera

Wina dzielimy ze względu na kolory – białe wina i czerwone. Jest to zależne od odmiany winorośli z jakiej powstaje dane wino, czyli szczepu i metody produkcji.

Vitis vinifera – łacińska nazwa winorośli właściwej, która jako gatunek zaliczana jest do roślin z rodzaju Vitis, określającego w przeszłości rośliny dziko żyjące w gęstych puszczach i pnące się ku niebu w celu dostępu do światła słonecznego umożliwiającego proces fotosyntezy. Godne uwagi jest to, że Vitis vinifera dzieli się na wiele odmian, które mimo swojego europejskiego pochodzenia występują na obszarach kuli ziemskiej między 30. a 50. równoleżnikiem północnym i południowym i są doskonałym surowcem do produkcji jakościowego białego wina.

 

 

Z pewnością zróżnicowanie odmian, miejsce występowania, sposób prowadzenia winnicy, rodzaj gleby oraz wiele innych lokalnych czynników określanych przez francuskich winiarzy jako terroir wpływają na efekt końcowy wina.

Reasumując, cała istota wina skupia się głównie w małej jagodzie, która dzięki zróżnicowanej zawartości związków chemicznych i mineralnych daje efekt w postaci szlachetnego napoju o niecodziennych cechach i walorach.

 

BIAŁE WINA – NAJPOPULARNIEJSZE ODMIANY

CHARDONNAY – z pewnością najpopularniejsza odmiana białego wina o niezbyt intensywnym aromacie. Jednak dzięki swojej strukturze często wspierana jest przez dodatkowe dojrzewanie w dębowych beczkach, dzięki czemu nabiera wigoru i głębi. Efektem tego są wina bogatsze, o wyrafinowanym smaku i wysokiej cenie. Jest to również odmiana, która gra główną rolę w produkcji szampana i innych jakościowych win musujących. Poza Szampanią występuje głównie w Burgundii, która uważana jest za jego kolebkę. Poza Francją jest szeroko uprawiana w innych krajach Europy, jak również w krajach Nowego Świata.

 

PROFIL WINA

FORMA PODANIA

DOMINUJĄCE AROMATY


 

SAUVIGNON BLANC – odmiana, która zazwyczaj daje intensywne, rześkie, świeże wina z zaawansowaną kwasowością i charakterystycznymi aromatami agrestu, świeżo skoszonej trawy, pokrzywy czy nawet „kocich siuśków”. Szczep uprawiany we Francji w Dolinie Loary oraz w Bordeaux. Godne uwagi jest jednak to, że największą popularność zdobył w Nowej Zelandii, USA, Chile, Argentynie i RPA.

 

PROFIL WINA

FORMA PODANIA

DOMINUJĄCE AROMATY

 

RIESLING – odmiana uznawana przez wielu za najlepszą na świecie. Zazwyczaj wina wytwarzane z odmiany riesling są dość delikatne i mocno wyraziste. Zaawansowana kwasowość doskonale odświeża i utrzymuje wino w ryzach i daje możliwość ponadprzeciętnego dojrzewania. Starzone rieslingi charakteryzują się aromatem nafty. W przeciwieństwie do świeżych roczników, które mają smak limonki, zielonego jabłka, jaśminu i wosku pszczelego. Mocno rozpowszechniona w Niemczech i Austrii. Popularna również w Alzacji, Nowej Zelandii, Australii i USA.

 

PROFIL WINA

FORMA PODANIA

DOMINUJĄCE AROMATY


 

TREBBIANO – z pewnością najpopularniejsza odmiana włoska występująca niemalże w każdym zakątku Włoch. We Francji znana pod nazwą ugni blanc, gdzie stanowi surowiec do produkcji koniaku i armaniaku. Niezbyt wyrazista, dość neutralna w smaku i aromatach. Daje wina białe o średniej budowie i mało wyrafinowanym stylu. Zazwyczaj używana do produkcji win masowych, choć zdarzają się wina wybitne.

 

PROFIL WINA

FORMA PODANIA

DOMINUJĄCE AROMATY

 

Przejdź do lekcji 2 – wina czerwone.

Wybraliśmy dla Ciebie: