Walentynki to szczególny dzień dla wszystkich zakochanych. Zazwyczaj spędzamy ten czas z naszymi partnerami, świętując wspólnie podczas eleganckich kolacji lub kameralnie w domowym zaciszu. Jedno jest pewne, to dzień podczas, którego nie powinno zabraknąć wyjątkowego jedzenia oraz odrobiny eleganckiego wina. Poniżej znajdzie przepis na ostrygi w szampanie, które idealnie pasują do tej okazji.
Ostrygi w szampanie – składniki:
- 12 ostryg
- ½ szkl. szampana brut (lub innego dobrego, wytrawnego wina musującego)
- 7 łyżek masła
- 1 szalotka
- sól, pieprz świeżo zmielony
Przygotowanie:
Ostrygi w całości włożyć do naczynia z zimną, posoloną wodą. Pozostawić w chłodnym miejscu na ok 3 godziny. Otwarte i popękane ostrygi odrzucić. Pozostałe (zamknięte) oczyścić – z każdej muszli odciąć brody.
Muszle starannie, ale delikatnie oskrobać. Oczyszczone muszle przełożyć do miski ze świeżą wodą i dokładnie umyć (delikatnie, aby się nie poobijały). Płukać pod bieżącą wodą do momentu, aż spływająca woda będzie zupełnie czysta. Ponownie włożyć do miski z wodą i po 10 minutach odsączyć.
Muszle otworzyć i wyjąć ostrygi. Odsączyć na sitku, a sos pozostawić. Szalotkę posiekać i poddusić przez 3 minuty na małym ogniu na połowie masła. Dodać sos z ostryg i część szampana. Nad rondlem z sosem ustawić sitko z ostrygami i lekko podgrzewać sos na bardzo małym ogniu.
Przełożyć ostrygi do połówek muszli, ułożyć na talerzach na grubej soli i lekko podgrzewać w otwartym piekarniku przez około minutę. W tym czasie dodać resztę masła do sosu, połączyć z pozostałym szampanem i lekko ubić. Ostrygi posolić i polać przygotowanym sosem.
Jakie wino do obiadu?
Organizując walentynkowe spotkanie warto wziąć pod uwagę wino musujące produkowane metodą tradycyjną (szampańską). To bardzo uniwersalny typ wina, który doskonale komponuje się z wieloma typami potraw, a dodatkowo wprowadza niezapomnianą atmosferę świetnie nadając się na towarzystwo walentynkowej kolacji.
Tradycyjny, francuski szampan z charakterystycznym aromatem świeżo upieczonego chleba oraz odświeżającą kwasowością, to zawsze właściwy wybór. Jego najtańsza wersja to NV (non vintage jak Monopole Hedsieck&Co Blue Top Brut), czyli mieszanka win z różnych roczników. Może występować w wersji białej lub różowej. Szampany rocznikowe lub tak zwane prestige cuvee, np. Dom Perignon od Moet Chandon, Cristal od Louis Roederer, czy La Grande Damme od Veuve Clicquot, to kwintesencja stylu danego domu szampańskiego i świetne, choć drogie wino pasujące do celebracji szczególnych okazji.
Warto też dodać, że od czasów Ludwika XIV szampan robi karierę jako niezawodny afrodyzjak. Poza tym jak, mawiała Madame de Pompadour: „Szampan jest jedynym winem, po wypiciu którego kobieta pozostaje piękną”
Jeżeli z szampanem połączymy inny afrodyzjak – ostrygi (notabene jedno z najbardziej klasycznych zestawień) to uzyskamy piorunujący efekt.
Intensywna, naturalna, odświeżająca kwasowość oraz delikatny charakter stworzą udane połączenie z delikatnym mięsem ostryg. Wino musujące, jakim jest szampan, to szyk, elegancja i celebracja niecodziennego wydarzenia.
Jeśli miałbym postawić na najbardziej uniwersalne wino podczas kolacji walentynkowej w połączeniu z ostrygami, wybrałbym właśnie szampana.