Przepis na pstrąga faszerowanego z kieliszkiem wina dodaje elegancji wieczorowi. Sprawdź przepis i dobierz odpowiednie wino do kolacji!
Składniki:
- 4 małe pstrągi (po 25 dag)
- 2 cebule
- 3 pieczarki
- 3 łyżki mąki
- 3 łyżki bułki tartej
- 1 szklanka białego wytrawnego wina
- ½ szklanki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 łyżeczka bazylii
- 1 łyżeczka drobno pokrojonej
- natki pietruszki
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Na łyżce oliwy z oliwek udusić drobno pokrojone cebule i pieczarki, wlać wino i dusić chwilę razem, doprawić do smaku solą i pieprzem, na końcu dodać bułkę tartą, wymieszać. Umyte, oczyszczone i osuszone ryby (zostawić głowy, ale usunąć oczy i skrzela) napełnić farszem, zeszyć, lekko posolić, obtoczyć w mące i usmażyć na tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Przełożyć do żaroodpornego naczynia, posypać ziołami, skropić oliwą i wstawić na 15 minut do rozgrzanego piekarnika. Po wyjęciu z piekarnika posypać ryby łyżką drobno pokrojonej natki.
Pstrągi można faszerować surową pokrojoną w piórka cebulą, pokrojonym w talarki porem, cukinią i gałązką natki lub rozdrobnionymi płatkami migdałów wymieszanymi z łyżką miodu, łyżką oliwy i pieprzem.
Jakie wino do obiadu?
Dolina Loary, to bardzo zróżnicowany region winiarski w środkowej Francji.
Zaczyna się podregionem Centralnych Winnic z bardzo znanymi białymi winami Sancerre i Pouilly Fume na bazie szczepu sauvignon blanc. Dalej na zachód znajduje się podregion Turenia, gdzie również można spotkać dużo ciekawych białych win na bazie sauvignon blanc. Jednak rzadko wina z Turenii dorównują swoim sąsiadom z Sancerre czy Pouilly Fume, aczkolwiek są zdecydowanie bardziej przystępne cenowo.
Andegawenia, to kolejny podregion z całkowicie innymi winami w porównaniu z wcześniej wspomnianymi sąsiadami. Apelacje Saumur, Saumur Champigny, Chinon, Bourgeuil, Saint Nicolas de Bourgeuil, czy Anjou, to przedstawiciele podregionu gdzie prym wiedzie, szczep chenin blanc wśród win białych, a wśród win czerwonych i różowych cabernet franc, który często występuje w towarzystwie gamay, znanego głównie z południowo-burgundzkiego wina Beaujolais.
Ostatnim przystankiem w podróży po regionie Doliny Loary jest Nantais. Zwiedzając Nantais możemy spróbować białych win Muscadet ze szczepu melon de bourgogne, który występuje również pod nazwą muscadet. Jego nazwa często kojarzy się ze znanym z produkcji białych win deserowych muscat. Jednak wina Muscadet są jednymi z bardziej wytrawnych win jakie można spotkać we Francji.
I właśnie z uwagi na charakterystyczną wytrawność oraz dużą dawkę mineralności Muscadet (Muscadet Sévre et Maine Hermines du Cardinal) świetnie sprawdza się w towarzystwie potraw na bazie owoców morza.
Wina i apelacje z regionu Doliny Loary nie zostały wspomniane przypadkowo. Większość z nich ze względu na łagodne usposobienie, dużą zawartość odświeżającej kwasowości oraz mineralności, zwłaszcza Sancerre i Pouilly Fume (Pouilly Fumé Les Ombelles) oraz bliskość rzeki, świetnie sprawdza się w połączeniu między innymi z prezentowanym pstrągiem. Szczególnie ciekawe wydawać mogą się połączenia z przedstawicielami białych odmian.
Jednakże łagodny styl niektórych win czerwonych z odmiany cabernet franc, z charakterystycznym eleganckim lekko hibiskusowym aromatem i smakiem, ze środkowej części Doliny Loary powinien doskonale pasować z dodatkami ziołowymi z prezentowanego przepisu (Chemin des Saules Anjou Rouge).
Poza winami z Doliny Loary warto sięgnąć również po wina z północy Półwyspu Iberyjskiego. Albarinho z Galicji z apelacji Riax Baixas, czy Alvarinho (ten sam szczep) z Minho z apelacji np. Vinho Verde.