Akademia sommeliera Wino i nie tylko

Ciekawi Cię szampan pinot meunier? Poznaj wyjątkową winnicę Serveaux

Mikroskopijna – tak można by określić winnicę Serveaux, gdyby porównać ją do szampańskich gigantów. Jest jednak coś, co wyróżnia tę markę na tle francuskich bestsellerów: szampan pinot meunier. Jaki jest? Czym się charakteryzuje? Przeczytaj!

Wina Fine Wine Oferta

Historia niezwykłej winnicy Serveaux rozpoczyna się w latach pięćdziesiątych – z perspektywy winiarzy w bardzo niepewnym okresie w historii. Tym bardziej trzeba więc docenić odwagę, którą wykazał się wtedy Georges Serveaux. Georges zdecydował się pożyczyć pieniądze na założenie winnicy od weterana z czasów Wielkiej Wojny. Bez żadnej gwarancji sukcesu, niejako igrając z losem!

W całym przedsięwzięciu jeszcze bardziej karkołomny okazał się wybór winorośli. Od samego początku założyciel winnicy Serveaux postawił na najmniej popularną odmianę w Szampanii – pinot meunier.

Pinot meunier – co to za winorośl?

Pinot meunier to odmiana winorośli o czerwonych owocach, jedna z trzech wykorzystywanych w produkcji szampana (pozostałe dwie to pinot noir i chardonnay). Jest zresztą ściśle spokrewniona z pinot noir.

Francuska winnica, która produkuje szampan pinot meunier - poznaj ją bliżej na Fine Wine!Co ciekawe, meunier pochodzi z języka francuskiego i oznacza po prostu ‘młynarza’. Skąd takie skojarzenie? Nazwa wzięła się od wyglądu liścia – jego spód jest niemal biały, wygląda jak oprószony mąką.

Pinot meunier jest dość wytrzymałą odmianą winorośli. Rośnie tam, gdzie bywa za zimno dla wspomnianego chardonnay i pinot noir. Wyprodukowane z pinot meunier wino jest odrobinę bardziej kwasowe od pinot noir, ale nie można odmówić mu cytrusowych aromatów i lekkości. Najbardziej zaskakujący dla tego rozpowszechnionego w Szampanii szczepu jest jednak fakt, że… rzadko bywa butelkowany jako pojedyncza odmiana.

I właśnie tu pojawia się rodzina Serveaux ze swoim pomysłem na francuskie szampany.

Wyjątkowe wina Serveaux – szampany z Francji

Georges razem z synem Pascalem skrupulatnie powiększał swoją winnicę i przez kolejne lata obsadzał kolejne areały. Dzisiaj winnicą zarządza trzecie pokolenie: Elodie, Nicolas i Hugo Serveaux. Winorośle rodziny Serveaux rozciągają się na obszarze 15 hektarów, na najlepszych siedliskach ujmujących krajobrazem wzgórz w Meandre de Passy. Pinot meunier stanowi aż 60 proc. nasadzeń (20% pinot noir i 20% chardonnay).

Francuska winnica, która produkuje szampan pinot meunier - poznaj ją bliżej na Fine Wine!

Średnia wieku winorośli to ponad 45 lat, co przekłada się na niską wydajność i wysoką jakość owoców– rocznie butelkuje się tutaj ok. 50 tys. butelek szampana. Część win jest fermentowana również w dębowych beczkach, co dodatkowo wyróżnia rodzinę Serveaux w tym francuskim regionie.

 

Rodzina Serveaux dość rygorystycznie podchodzi również do ochrony środowiska. Winiarze nie stosują żadnych herbicydów – i to mimo że ten region Francji uznaje się za trudny dla uprawy winorośli. Winnice posiadają certyfikat HVE (Haute Valeur Environmentale), czyli Wysokiej Wartości Środowiskowej oraz VDC, czyli Zrównoważonej Uprawy Winorośli. Winorośl rośnie na podłożu gliniasto-wapiennym, choć są i krzewy wyłącznie na wapieniu.

Wizytówka rodziny Serveaux: szampan pinot meunier

Swoim podejściem do prowadzenia winnicy rodzina Serveaux wyróżnia się na tle innych francuskich producentów – to fakt. Jednak za najbardziej wyjątkowe (i jednocześnie niezwykle rzadkie na rynku) wina od Serveaux uważa się właśnie szampany opartych wyłącznie na odmianie pinot meunier.

Szampan pinot meunier to prawdziwy biały kruk w świecie wina. Wyróżnia się niepowtarzalnym stylem, do którego trzecie pokolenie winiarzy Serveaux jest szczególnie przywiązane. W tym monoszczepowym szampanie pinot meunier jest nośnikiem mineralności, owocowości i aromatyczności. Wino ma bardzo delikatny, różowy kolor z jasnozłotymi refleksami. W zapachu przywodzi na myśl piwonie, czerwone owoce, ale w szampanie pinot meunier można również odnaleźć cytrusy i subtelne nuty korzenne.

Francuska winnica, która produkuje szampan pinot meunier - poznaj ją bliżej na Fine Wine!

To wyjątkowy szampan na prezent – głównie za sprawą swojej niepowtarzalności. Wspaniały, wyrafinowany szampan pinot meunier jest na wskroś uniwersalny i doskonale odnajduje się w połączeniu z jedzeniem.

 

Champagne Serveaux Fils Grand Vintage 2008 Extra Brut
Champagne Meunier d’Antan Extra-Brut

pochodzenie: Francja
szczepy: 100% pinot meunier
producent: Champagne Serveaux Fils

Apoteoza odmiany pinot meunier, której wielkim propagatorem jest ta niewielka, rodzinna wytwórnia. Niezwykle rzadka adaptacja w 100% tej dającej wybitną mineralność odmiany. Aromatycznie uwodzicielski nos przywołujący zapach gruszek, zielonej herbaty i skórek cytrusów. W tle kandyzowane owoce z subtelnym niuansem anyżu. Na podniebieniu skoncentrowane, kremowe o bardzo długim, szlachetnym finiszu.

>> Zobacz <<

Champagne Serveaux Fils Rose de Saignee Extra Brut
Champagne Rose de Saignee

pochodzenie: Francja
szczepy: 100% pinot meunier
producent: Champagne Serveaux Fils

Szampan na wskroś wyjątkowy. Róż z jednej, niezwykle rzadko stosowanej w 100% odmiany, jaką jest niosący dużą dawkę mineralności pinot meunier. Barwa jasnoróżowa o delikatnych bąbelkach nadających kremowej konsystencji na podniebieniu. Nos pełen elegancji z aromatami truskawek i malin otulanych nutami korzennymi i kwiatowymi (róża i piwonia). Wspaniały, wyrafinowany szampan na wskroś uniwersalny i doskonale odnajdujący się w połączeniu z jedzeniem.

>> Zobacz <<

Champagne Serveaux Fils Pur Meunier Brut
Champagne Pur Meunier

pochodzenie: Francja
szczepy: 100% pinot meunier
producent: Champagne Serveaux Fils

Wyjątkowy w swej rzadkości szampan. Prawdziwy rara avis i klasa sama dla siebie. Wino o szacie w kolorze delikatnego, ledwie zauważalnego różu z jasno złotymi refleksami. Nos to przede wszystkim intensywny zapach piwonii otulonej czerwonymi owocami. Na podniebieniu wyraziście mineralne o długim finiszu. Wino przez siedem miesięcy dojrzewało w beczkach z dębu francuskiego.

>> Zobacz <<

Ciekawi Cię, w jakiej temperaturze przechować tego wyjątkowego szampana? Obejrzyj porady sommeliera!

Wybraliśmy dla Ciebie: