Akademia sommeliera

Sake: jak pić, jak smakuje? Wszystko o sake

Sake, towarzyszący nam od wieków alkohol pochodzący z Japonii, zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. To nie tylko alkohol – to kultura, tradycja i sztuka. Jeśli ciekawi Cię, jak pić sake, jak smakuje i czego warto się o niej dowiedzieć, to artykuł dla Ciebie!

Sake – towarzysz japońskich spotkań i tradycji, od lat kuszący swoim niezwykłym smakiem. Jest symbolem bogatego dziedzictwa japońskiej kuchni. Picie sake to podróż przez tysiące lat historii, kultury i staranności wytwarzania, której owocem jest trunek, który zdobywa serca smakoszy na całym świecie.

Sake ma długą i bogatą historię, sięgającą aż 2000 lat wstecz. Pierwsze ślady produkcji sake można odnaleźć w chińskich zapisach z III wieku naszej ery. Jednak to Japończycy doskonalili jego proces wytwarzania, co doprowadziło do powstania napoju, jaki znamy dzisiaj.

Jak powstaje sake?

Sake wytwarza się głównie z ryżu, wody i drożdży. Proces produkcji jest niezwykle skomplikowany i wymaga precyzji oraz cierpliwości. Kluczowym etapem jest fermentacja ryżu, która odbywa się w specjalnych naczyniach zwanych kame. Podczas fermentacji drożdże przekształcają cukry zawarte w ryżu w alkohol. Różnice w długości fermentacji i innych czynnikach wpływają na smak i aromat sake.

– W trakcie procesu fermentacji dodawany jest również specjalny rodzaj pleśni Aspergillus oryzae. Sam proces fermentacji odbywa się w jednej kadzi, dzięki czemu zachodzi tzw. wielokrotna fermentacja równoległa. W porównaniu do browarniczych wyrobów sake zawiera więcej aminokwasów i peptydów i jest o wiele mocniejsze – mówi Anton Titov, sommelier, ekspert od sake.

Jak wygląda i smakuje sake?

Sake jest napojem o niezwykle zróżnicowanym smaku. Może być delikatna i subtelna albo wyrazista i pełna aromatów. To zależy od rodzaju sake, regionu, z którego pochodzi, oraz technik produkcji. Sake może być zupełnie bezbarwna lub delikatnie żółtawa, zawierać od 10% do 18% alkoholu.

Chociaż smak często określa się jako słodkawy, to najbardziej wyczuwalna jest w nim jednak trudny do określenia smak umami. Dla wielu osób degustacja sake to prawdziwa przyjemność, która pozwala odkrywać nowe smaki i zapachy.

Jakie są rodzaje sake?

Junmai-shu

Junmai-shu to jeden z podstawowych rodzajów sake. Jest to czyste sake, bez dodatków alkoholu destylowanego. Ma intensywny smak i aromat ryżu, co czyni go idealnym wyborem dla miłośników tradycyjnego smaku sake.

Ginjo-shu

Ginjo-shu to sake premium produkowana z delikatnie spolerowanego ryżu, o wyższej jakości i subtelniejszym smaku, który jest poddawany dłuższej fermentacji i niższej temperaturze. To sprawia, że sake ma delikatniejszy smak i wyjątkowy aromat owoców i kwiatów. Jest to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie subtelność i elegancję.

Nigorizake

Nigorizake to sake mglista, nieoczyszczona. Jest poddawana prasowaniu przez płótno o mniej ścisłym splocie, co oznacza, że zawiera pewne ilości osadu ryżowego. Ma mleczną konsystencję i słodki smak. To doskonały wybór dla osób poszukujących czegoś unikalnego i niekonwencjonalnego. Przed podaniem należy wstrząsnąć butelką.

To jednak nie wszystkie rodzaje sake. – Daiginjo to najwyższa klasa sake produkowana z najwyższej jakości ryży o wysokim poziomie spolerowania. Genshu to nierozcieńczona sake o wyższej zawartości alkoholu. Obok Junmai-Shu jest też jeszcze jeden rodzaj sake premium, który nazywa się Honjozo. Również jest wytwarzany z ziarna o nieznacznym stopniu spolerowania i małej ilości destylatu dodawanego po fermentacji – dodaje Anton Titov.

Jak pić sake?

Tradycyjnie sake podaje się w małych ceramicznych kubkach zwanych o-choko, do których sake nalewa się z tokkuri, czyli karafki o pojemności 300 ml. Wybór odpowiedniego naczynia ma wpływ na doświadczenie związane z piciem sake.

Sake można podawać na różne sposoby, w zależności od preferencji smakowych. Możesz pić je zarówno na zimno, jak i na ciepło. Optymalna temperatura zależy od rodzaju sake. Na ogół sake o lekkim smaku podaje się na zimno, natomiast te o intensywnym smaku na ciepło.

Ciekawi Cię smak sake? Koniecznie zajrzyj do najbliższego Salonu Fine Wine. Na naszych półkach znajdziesz m.in. sake Sawanotsuru Hyakunin no Kiki Zakeshi Junmai, sake Sawanotsuru Deluxe, sake Sawanotsuru Kobe 1717 Junmai Ginjo czy sake Sawanotsuru Cho Tokusen Junmai Daiginjo Zuich.

Wybraliśmy dla Ciebie: