Akademia sommeliera

Siedem niezwykłych cech pinot noir, które musisz poznać!

Pinot noir to jedna z najbardziej uznawanych odmian winogron na świecie. Subtelny smak i aromat sprawiają, że jest to ulubione wino wielu smakoszy. Jednak to nie wszystko, co sprawia, że pinot noir jest wyjątkowy. W tym artykule przyjrzymy się siedmiu niezwykłym cechom tego wina, które musisz poznać, aby docenić jego wyjątkowość.

Wino pinot noir jest niezwykłe pod wieloma względami. Delikatność smaku, zróżnicowane odmiany, zdolność do starzenia, różnorodność stylów, doskonałość w degustacji i bogata historia sprawiają, że jest to wino, które po prostu trzeba poznać.

– Pinot noir to arystokrata, jeśli chodzi o genezę pochodzenia. Z szacunkowym wiekiem na dwa millenia miał czas zakorzenić się w świadomości winiarzy, konsumentów i sommelierów. Jest odmianą, jak na arystokratę przystało, kapryśną i bardzo przywiązaną do swych włości. Co za tym idzie, niezwykle transparentnie ukazuje, skąd pochodzi – opowiada Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Jeśli jesteś miłośnikiem wina lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z winem, pinot noir z pewnością zapewni Ci niezapomniane doświadczenia smakowe. Na jakie jego cechy warto zwrócić uwagę?

Delikatne wina pinot noir

Wino pinot noir jest znane ze swojego delikatnego smaku, który jest pełen subtelnych niuansów. Charakteryzuje się owocowym bukietem, z wyraźnymi nutami truskawek, wiśni i malin. Jest lekkie i eleganckie na podniebieniu, co sprawia, że to wino idealne do picia na co dzień. Doskonale sprawdza się też podczas wyjątkowych okazji. Nie wierzysz? Porównaj niezwykle dostojne wino Anna’s Way Pinot Noir ze zwiewnym winem Cremant d’Alsace Michel Leon Brut Rose. Powstały z tych samych szczepów, a są tak diametralnie różne!

Różne wcielenia pinot noir

Niezwykłą cechą pinot noir jest jego zdolność do wyrażania różnic w terroir, czyli unikalnych warunków glebowych i klimatycznych danego regionu. To oznacza, że pinot noir z Burgundii (jak wino Chartron et Trebuchet Pinot Noir) będzie smakować zupełnie inaczej niż ten z Kalifornii. To zróżnicowanie sprawia, że pinot noir to prawdziwa podróż po winiarskim świecie. Każdy ma szansę znaleźć takie pinot noir, które odpowiada mu najbardziej!

– Siedlisko niezwykle pinot noir determinuje, więc sommelier ma tu nie tylko pole do popisu, ale i możliwość większej różnorodności niż przy innych odmianach. Kapryśną naturę objawia głównie w uprawie oraz nadwrażliwości na zmiany klimatyczne. Prawdziwy konserwatysta w tym temacie – dodaje Sułek.

Pinot noir świetnie paruje się z jedzeniem

Pinot noir jest uważane za jedno z najbardziej wszechstronnych win pod względem łączenia z jedzeniem. Jego delikatność i równowaga smaku czynią je doskonałym towarzyszem zarówno dla potraw mięsnych, jak i dań wegetariańskich. Jak podkreśla Krzysztof Sułek: – Pinot noir jest lubiany przez świadomych szefów kuchni oraz sommelierów przez swą wybitną gastrolubność oraz możliwości sprostania często przeciwstawnym daniom na stole czy też różnym ciężarom dań.

Wina szczepu pinot noir doskonale komponują się z pieczonym kurczakiem, łososiem, a nawet pizzą. Subtelność smaku czyni je również doskonałym towarzyszem potraw kuchni francuskiej czy też lekkich sałatek.

Potencjał do starzenia z winie pinot noir

Choć pinot noir jest często kojarzony z młodymi winami, to ma także zdolność do długotrwałego starzenia. Wina pinot noir z najlepszych roczników mogą dojrzewać przez wiele lat, nabierając jeszcze bardziej złożonych smaków i aromatów. Starzone przez kilka lat mogą nabierać bardziej złożonych nut, takich jak nuty korzenne, skóra i tytoń.

Dla przykładu – wino Familia Schroeder Pinot Noir Malbec z 2012 roku ma bardzo dojrzałe garbniki, aromaty wanilii i czekolady od leżakowania w beczkach przez 18 miesięcy oraz przepiękne fioletowe krawędzie. Dla kolekcjonerów win to prawdziwy skarb.

Wielość stylów pinot noir

Pinot noir jest winem, które można znaleźć w wielu różnych stylach. Z tej odmiany może powstać wino czerwone i różowe. Niektóre wina pinot noir są bardziej wytrawne, podczas gdy inne bardziej owocowe i słodkie. To sprawia, że jest to wino, które może zadowolić różne gusta i preferencje.

– Dla konsumenta pewną blokadą może być barwa czy raczej brak jej intensywności. Dla miłośnika odmiany to będzie prawdziwy atut w szczerości przejrzystości. Warto wspomnieć, że pinot noir to doskonały materiał na wybitne wina różowe, a także białe (blanc de noir) czy zwłaszcza szlachetne musujące – wylicza Sułek.

Pinot noir – owoc winiarskiej pasji

Ostatnią, ale nie mniej istotną cechą pinot noir jest pasja winiarzy zaangażowanych w jego produkcję. Wytwarzanie tego wina wymaga ogromnego poświęcenia i precyzji. Winogrodnicy dbają o każdy detal, starając się uzyskać perfekcyjny trunek. – Jak bardzo jest pożądany, niech świadczy fakt, że wśród najdroższych win świata prym wiodą właśnie tworzone z odmiany pinot noir pochodzące z matecznika, czyli Burgundii – dodaje Sułek.

Wino z historią

Pinot noir ma długą i fascynującą historię, która sięga setek lat wstecz. To wino było ulubionym trunkiem wielu monarchów i znanych osobistości. Dziś kontynuuje swoją tradycję jako jedno z najbardziej szanowanych win na świecie. Poznanie historii pinot noir to także poznanie historii samego świata wina.

Wybraliśmy dla Ciebie: