Akademia sommeliera

Jak smakują wina z Australii? Dowiedz się wszystkiego o australijskich winach

Wina z Australii to podróż przez szczepy winorośli, które mają swoje korzenie w kolonialnej historii tego kontynentu. Jak Australia stała się jednym z najważniejszych producentów wina na świecie? Przeczytaj!

Australijskie wina mogą zaskoczyć – i nie jest to żaden frazes. Bo czy wiesz, że w Australii czas winobrania przypada na pierwszą połowę roku: od lutego do maja? Że ponad 75% win jest obecnie zamykanych metalowymi zakrętkami? I że w Australii zwyczajnie nie ma apelacji? Tak, dla każdego miłośnika europejskiego winiarstwa Australia jest nie lada przygodą do odkrycia.

Wino z Australii – historia lokalnego winiarstwa

Początki australijskiego winiarstwa to historia odwagi i poszukiwań. W 1788 roku, po utracie kolonii w Ameryce Północnej, Wielka Brytania założyła miasto Sydney w Nowej Południowej Walii. To tu, na nieznanych jeszcze glebach, zaczęto kultywować winorośl. Pierwotnie produkcja koncentrowała się na winach wzmacnianych, ale importowane z Bordeaux i Rodanu szczepy cabernet sauvignon i syrah otworzyły nowy rozdział.

Winiarnie założone w XIX wieku (niektóre działają do dziś!) wplatają tradycję w nowoczesność, tworząc wina, które są zarówno hołdem dla przeszłości, jak i odzwierciedleniem współczesnych innowacji.

Różnorodne wina z Australii: od wytrawnego shiraz po eleganckie chardonnay

Zmiany lat 70. XX wieku wprowadziły Australię na szlak szlachetnych szczepów. Dziś australijscy winiarze uprawiają ponad sto odmian winorośli. – Australijskie wina wyróżnia wysoka jakość, w 2006 roku pokonały w degustacji londyńskiej znane francuskie wina. Lokalni winiarze nie boją się eksperymentować, w pozytywnym sensie nie uwierają ich rygorystyczne przepisy. A ze względu na klimat tradycyjne, kosmopolityczne odmiany mają cieplejszą adaptację – wylicza Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Główne białe wina z Australii to:

Główne czerwone wina z Australii to:

Podróże winiarskie po Australii: obszary, nie apelacje!

Australia jest królestwem winiarskiej różnorodności. Barossa Valley z shirazem, Clare Valley z delikatnym rieslingiem czy Margaret River z wyrafinowanym cabernet sauvignon… Każdy obszar to unikalny charakter. Właśnie – obszar, nie apelacja. O co chodzi?

W Australii można wyróżnić 65 obszarów produkcji wina. Każdy nosi nazwę Geographical Indication (GI). Na szczególną uwagę zasługuje kilka z nich:

 • Barossa Valley (Australia Południowa) – shiraz, grenache
 • McLaren Vale (Australia Południowa) – shiraz, grenache
 • Margaret River (Australia Zachodnia) – cabernet sauvignon, chardonnay, sauvignon blanc, semillon
 • Hunter Valley (Nowa Południowa Walia) – sémillon
 • Coonawarra (Australia Południowa) – cabernet sauvignon
 • Yarra Valley (Wiktoria) – chardonnay, pinot noir
 • Adelaide Hills (Australia Południowa) – chardonnay, sauvignon blanc

Warto szczególnie przyjrzeć się Australii Południowej, w której produkuje się ponad połowę australijskiego wina. To także region, który nigdy nie doświadczył epidemii filoksery, co sprawia, że krzewy winorośli rosną tu na swoich własnych systemach korzeniowych.

W Australii Południowej mieści się zresztą najbardziej odizolowany region winiarski – Frankland River. Właśnie tutaj znajduje się winnica Frankland Estate, którą założyli w 1988 r. zakochani w winie po podróży do Francji Judi i Barry Smith. – To jedyna w regionie winiarnia z ekologicznym certyfikatem autoryzowanym unijnie. W winnicy obecne są perliczki, które m.in. zwalczają szkodniki! – mówi sommelier.

Terroir australijskich winnic

Gleba, klimat i unikalne cechy każdego obszaru tworzą niepowtarzalne warunki, które przekładają się na charakterystyczne smaki i aromaty australijskich win.

W Barossa Valley, gdzie dominuje czerwona gleba, shiraz zyskuje intensywność i głębię smaku. Tak jest np. w winnicy Seppeltsfield Estate. Na glebie, m.in. kwarcu i łupku, rosną tarasowe winnice ze starymi krzewami (ponad 60-letnie grenache!). – Co ciekawe, winnica została założona raptem 15 lat po kolonizacji tych ziem przez Josepha Seppelta, niemieckiego emigranta z Dolnego Śląska. Joseph początkowo uprawiał tytoń, ale wkrótce zmienił na winorośl – opowiada Sułek. Dziś Seppeltsfield to 170 ha w historycznej lokalizacji, a sama winnica wpisana jest na listę zabytków.

Istotny wpływ na rozwój winogron ma także klimat. GI takie jak McLaren Vale, z ciepłym klimatem śródziemnomorskim, sprzyjają produkcji win o pełnym ciele, takich jak shiraz i grenache. Właśnie tu zresztą mieści się winnica Penny’s Hill, założona w 1988 roku. Winnicę zakładał Thomas Parkinson, ale od kilku lat grupą kieruje Warren Randall z winiarni Seppeltsfield.

Z kolei obszary takie jak Yarra Valley w regionie Wiktoria, gdzie klimat jest chłodniejszy, są idealne dla uprawy odmiany chardonnay, która tam uzyskuje wyjątkową świeżość i elegancję.

Szczepy i etykiety: jak czytać wina australijskie

Etykiety australijskich win kryją w sobie tajemnice produkcji i jakości. Jak je rozszyfrować? Oto podpowiedzi:

 • Etykiety muszą zawierać nazwę producenta.
 • Na każdej etykiecie musi być podana procentowa zawartość każdego z użytych szczepów.
 • Dominujący będzie podany jako pierwszy.
 • Jeśli na etykiecie podana jest lokalizacja, przynajmniej 85% zawartości butelki musi pochodzić z tego obszaru.
 • Jeśli na etykiecie podany jest rocznik, co najmniej 95% winogron musi pochodzić z tego roku.

Wybraliśmy dla Ciebie: