Akademia sommeliera

Wina z Marlborough, czyli skarb Nowej Zelandii

Północna część Wyspy Południowej, która słynie z przepięknych krajobrazów, majestatycznych gór i jednoodmianowych win z sauvignon blanc. Taki właśnie jest region Marlborough, który staje się coraz bardziej popularny w winiarskim świecie. Chcesz poznać wina z Marlborough? Przeczytaj nasz tekst!

Dla wielu miłośników wina Nowa Zelandia równa się właśnie regionowi Marlborough – i nie ma w tym nic zaskakującego. Przez kilka ostatnich dekad nowozelandzkie winnice znacznie się rozwinęły. Dziś tutejsze winnice oferują ogromny wybór odmian: od popularnych sauvignon blanc, przez wykwintne pinot noir, po intensywne chardonnay. Co ważne, winiarze cały czas stawiają na jakość i rozwój, promując całkiem adekwatne hasło „Najlepsze dopiero przed nami”.

Wina z Marlborough – nieco o samym regionie

Klimat Marlborough jest raczej kontynentalny: z gorącym, suchym latem i mroźną zimą. Obszary przybrzeżne mają znacznie łagodniejsze warunki. Region często omiatają wiatry z północnego zachodu. Taki klimat – z umiarkowanymi temperaturami i dużą ilością słońca – nadają gronom intensywny, mocny wyraz.

Jednak warunki to jedno, drugie – to gleby. Wina z Marlborough powstają z winogron wyrastających na glebie pochodzenia lodowcowego, która ma dobry drenaż. Dzięki bliskości rzek jest bogata w piaszczyste gliny i wypełniona kamienistymi żwirami.

Winiarze postanowili zasadzić tu swoje pierwsze krzewy już w latach 70. XIX wieku. Dzisiaj, ponad 150 lat później, Marlborough awansował do największego regionu winiarskiego Nowej Zelandii. Rośnie tutaj ponad 23 tys. ha winorośli! Wina z Marlborough przejęły zresztą prym wśród całego nowozelandzkiego winiarstwa. Według wyliczeń tylko co trzecie wino z Nowej Zelandii nie pochodzi z Marlborough.

Wina z Nowej Zelandii, czyli z czego słynie Marlborough

Z winiarskiej perspektywy wina z Marlborough można podzielić ze względu na podregiony: Southern Valleys, Wairau Valley i Awatere Valley. Southern Valleys, czyli Doliny Południowe, słyną z aromatycznego pinot noir. Wairau Valley daje się zapamiętać dzięki energicznym winom o owocowych aromatach. Za to Awatere Valley porasta najbardziej charakterystyczna i rozpoznawalna odmiana z Nowej Zelandii – sauvignon blanc.

Region Marlborough dał się również poznać jako ojczyzna metody fermentacji win musujących. „Méthode Marlborough”, bo o niej mowa, polega na rozpoczęciu drugiego procesu fermentacji w butelce, a po 18 miesiącach żmudnym degorżowaniu. W efekcie powstaje dobrze zbalansowane, świeże wino musujące. „Méthode Marlborough Day”, czyli dzień poświęcony tej metodzie produkcji musującego wina, obchodzi się rokrocznie w ostatni piątek marca.

Jakie są w smaku wina z Marlborough?

Skupmy się nieco bardziej na samych szczepach winorośli z regionu Marlborough.

Sauvignon blanc z Marlborough słynie ze swoich tropikalnych aromatów. Pełno w nim cytrusów, ananasa, papai, nut ziołowych i przyjemnej mineralności. Jeśli chcesz wiedzieć, co wyróżnia wina z Marlborough, koniecznie wybierz sauvignon blanc. Ten szczep stanowi aż 76 proc. całej produkcji wina w regionie!

Na drugim miejscu znajduje się pinot noir – o bardzo bogatym smaku, bardziej owocowym i nieco lżejszym. Trzecią lokatę zajmuje chardonnay – dość intensywne, z aromatami cytrusów, owoców tropikalnych i złożonym charakterze.

W Marlborough rosną również krzewy rieslinga i pinot gris. Zbiera się je jednak późno. W zależności od podregionu, w którym rosną, dają rozmaite wina: od wytrawnych, do słodkich.

Nie możemy również zapomnieć o winie musującym z Nowej Zelandii. Podwójna fermentacja znana z metody Marlborough pozwala uzyskać wina o wysokiej kwasowości i z długimi łańcuszkami bąbelków. W nosie i na ustach spodziewaj się dużej ilości cytrusów.

A jeśli oprócz wina kochasz jedzenie, to dorzucimy jeszcze jedną ciekawostkę. Region Marlborough jest również popularny wśród profesjonalnych kucharzy. To tutaj pozyskuje się jedne z najlepszych owoców morza na świecie!

Wybraliśmy dla Ciebie: