Gęsina, dziczyzna, grzyby i dynia aż proszą się o towarzystwo idealnie dobranego wina… Zastanawiasz się, jakie wino na jesień dobrać do sezonowych dań? Przeczytaj nasz przewodnik!
Jesień przynosi nie tylko złote liście i chłodniejsze wieczory, ale także sezonowe smaki. Na talerzach zaczynają królować potrawy cięższe, z aromatami przypraw i pieczonych owoców. Dobrze dobrane wino na jesień to nie tylko kwestia gustu, ale i – oczywiście! – winepairingu, czyli dopasowania profilu smakowego wina do charakteru potrawy. Niezależnie od tego, czy planujesz ucztę z gęsiną, kremowe risotto czy serowe fondue, odpowiednie wino podkreśli charakter każdego dania.
Jakie wino na jesień do dania z mięsem?
Jesienne dania mięsne mają często intensywne smaki, z nutą pieprzu czy korzennych przypraw. Gdy na stole pojawiają się aromatyczna gęsina, kaczka, soczysta dziczyzna czy pieczony indyk, warto sięgnąć po wino, które zrównoważy tłustość mięsa i podkreśli naturalną soczystość potrawy. Dania tego typu często wzbogacone są owocowymi akcentami – śliwkami, żurawiną, jabłkami czy gruszkami – dlatego idealnym wyborem będą wina, które w swoich smakach i aromatach nawiązują do takich owocowych, korzennych nut.
Wino do gęsiny
Gęsina, popularna szczególnie w listopadzie, ma delikatne, choć dość tłuste mięso, które aż prosi się o towarzystwo wina z wyraźną strukturą i nutą kwasowości. – Od ładnych kilkunastu lat na św. Marcina sięgamy po młode wina z polskich winnic, czyniąc z tego wspaniałe święto. Jeśli jednak poszukujemy win spoza Polski, wtedy doskonałym wyborem do gęsiny będzie pinot noir czy merlot. Świetnie nada się chianti, owocowy malbec z argentyńskiej Patagonii czy nawet apulijskie primitivo – przekonuje Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.
Wino do piersi z kaczki
Soczysta pierś z kaczki idealnie komponuje się z winami czerwonymi, szczególnie z merlotem i pinot noir. Jeśli podajesz kaczkę w towarzystwie słodko-kwaśnych dodatków, jak sos z wiśni czy śliwek, postaw na merlota. Jego dojrzałe nuty czerwonych owoców, delikatne taniny i pełna struktura równoważą słodycz owoców i podkreślają smak mięsa. Pinot noir to natomiast doskonała opcja dla tych, którzy preferują wina lżejsze, o subtelniejszej kwasowości.
Jakie wino do indyka ze śliwkami?
Indyk w połączeniu ze śliwkami to danie o wyraźnym słodko-kwaśnym charakterze, które potrzebuje wina o średniej kwasowości, by równoważyć intensywność sosu. Mięso z indyka samo w sobie może zadowolić się pełnym, beczkowanym chardonnay, ale jeśli w daniu pojawiają się śliwki, to lepiej sięgnąć po uniwersalne wino pinot noir, dojrzałe klasyki z Bordeaux czy rioja reserva z Hiszpanii.
Wino do dziczyzny
Dziczyzna, jak sarnina czy dzik, to intensywne mięsa o wyrazistym smaku, które świetnie komponują się z winami pełnymi, tanicznymi i długowiecznymi. Pełny popis dadzą cabernety z Chile, shirazy z Australii czy tempranillo z Hiszpanii. Jeśli jednak wolisz aksamitną łagodność, zaproś na stół merlota.
A jakie wino do marynaty dziczyzny dobrać, aby wzbogaciło smak mięsa, a nie je przytłoczyło? Jak radzi Krzysztof Sułek: aby serwowane danie dobrze smakowało, zgodnie z prastarą zasadą zamarynujmy je w tym, co potem będziemy mieć w kieliszku!
Wino do dań z grzybami
Grzyby, szczególnie te leśne, mają wyjątkowo intensywny aromat, który często domaga się wina o ziemistym, głębokim charakterze. Serwując dania z borowikami, doskonałym wyborem będzie pinot noir. I tutaj w zależności od preferencji, choć ten burgundzki będzie najlepszy, można zastosować różne stylistyki tej wdzięcznej odmiany.
Inna opcja? Krzysztof Sułek wylicza: – Soczysta, mocno owocowa barbera z arystokratycznego Piemontu. Świetnie odnajdującym się winem z podgrzybkami będzie też coraz bardziej popularny cabernet franc, ten znad Loary można dobrać do grzybów wręcz mistrzowsko. Wspomniane pary można swobodnie zastąpić bielą, np. intensywnym viognierem czy gastrolubnym rieslingiem.
Jakie wino do risotto z grzybami?
Do kremowego risotto z grzybami, które często podkreślają masło, czosnek i parmezan, pasuje chardonnay – najlepiej starzone w beczce. Dobrze zbalansowane chardonnay, zwłaszcza z Burgundii, o kremowej strukturze i nutach maślanych, idealnie połączy się z risotto. Ale to nie wszystkie możliwości! Polecamy również pinot gris, nebbiolo czy pinot noir.
Wino do kurek
Kurki, które mają delikatniejszy, lekko orzechowy smak, świetnie komponują się z winami białymi, zwłaszcza chardonnay. – Ale nie w przebeczkowanych, ciężkich wariacjach! Raczej w nieco bardziej mineralnych, nieco chłodniejszych adaptacjach z klasyką burgundzką na czele (Chablis) lub z antypodów winiarstwa Nowej Zelandii. Z powodzeniem można też sięgnąć po austriackiego grüner veltlinera – mówi sommelier.
Wino do trufli
Trufle polubią się zarówno z aromatyczną bielą, jak i czerwienią. Wśród białych win warto poszukać takich odmian jak gewürztraminer, sauvignon blanc czy alzacki pinot gris. Wśród czerwonych win – pinot noir, ale i kalifornijski zinfandel, australijski shiraz czy temperamentne hiszpańskie tempranillo.
Jakie wino na jesień do dania z dynią wybrać?
Dania z dyni to synonim jesieni – kremowe zupy, dyniowe zapiekanki czy ravioli z musem z dyni mają zwykle łagodny, lekko słodkawy smak. Do kremu z dyni dobrym wyborem będzie prosecco lub np. albariño z północnej Hiszpanii. Do dyni zapiekanej dopasuje się biały viognier lub czerwone wina z Doliny Rodanu. A jeśli dynia będzie elementem deseru, to koniecznie postaw na skoncentrowaną słodycz w białym wydaniu.
A może wino do fondue?
Fondue dzięki swojej kremowej konsystencji doskonale sprawdza się w towarzystwie win białych o wyższej kwasowości. Klasycznym wyborem jest riesling – szczególnie ten pochodzący z Alzacji, którego wyrazista kwasowość i mineralność świetnie współgra z serowymi daniami. – Z odmian, które doskonale współgrać będą z serem, jest również pinot gris, muscat, chardonnay, a nawet sauvignon blanc. Jeśli przy stole zasiądą gorący orędownicy czerwieni, to śmiało można sięgnąć po nieco bardziej schłodzone pinot noir – komentuje Sułek.
Psst! A może chcesz wiedzieć, jakie wino sprawdzi się w grzańcu? Koniecznie przeczytaj artykuł „Jakie wino wybrać do domowego grzańca? Krótki poradnik”!