Akademia sommeliera

Wyjątkowe pomysły na prezent dla miłośnika wina – poza butelką oczywiście!

Jeśli szukasz idealnego prezentu dla miłośnika wina, to… nie szukaj dalej. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę kreatywnych i przemyślanych opcji na wyjątkowe prezenty dla miłośnika wina. Oto nasze TOP 7!

Znalezienie idealnego prezentu dla miłośnika wina może być wyjątkowo przyjemnym wyzwaniem. Przekonaj się samodzielnie – przejrzyj naszą listę TOP 7 prezentów dla miłośników wina. O pomoc w znalezieniu prezentów poprosiliśmy Krzysztofa Sułka, sommeliera Fine Wine. Każdy przedmiot z naszej listy odpowiada innemu aspektowi winnej pasji. Czas, start!

Korkociąg, czyli sztuka otwierania wina

Dobra butelka wina zasługuje na równie dobry korkociąg. Ale nie mówimy o zwykłym korkociągu: mówimy o pięknie wykonanym i ergonomicznym narzędziu, który zamienia otwieranie butelki w przyjemność.

– Korkociągów nigdy za wiele. Dobry korkociąg to idealne wyposażenie kuchni. Tym bardziej, że w wielu wciąż pokutują korkociągi z minionej epoki, niszczące i przebijające korek. Czyniące więcej szkody niż pożytku. Oczywiście, są łatwe w obsłudze, ale na tym kończą się ich zalety. Dobry korkociąg to partner na „długie” ilości otwieranych butelek – przekonuje sommelier.

Zatyczki do wina – by zachować magię w butelce

Przychodzi wieczór – otwierasz butelkę wina, nalewasz do kieliszka i… co z pozostałym trunkiem? Zachowanie świeżości wina po otwarciu butelki to jedno z najważniejszych zadań. Dlatego drugą propozycją prezentową są właśnie zatyczki do wina. Występują w różnych kształtach. Nie tylko zachowują świeżość wina, ale także dodają elegancji.

– Jeśli chcemy się cieszyć butelką wina dłużej niż jeden wieczór (to wcale nie fanaberia!), warto zaopatrzyć się w zestaw korków i pompki do odciągania powietrza. Wówczas nie musimy męczyć się z wsadzeniem korka oryginalnego z powrotem do butelki, a samą butelkę umieścimy w lodówce nawet w sąsiedztwie zasmażanej kapusty, nie martwiąc się o przenikanie zapachów do naszego wina – dodaje Sułek.

Coolery do wina dla wygody

Dobrze schłodzona butelka wina potrafi zamienić zwykły wieczór w wyjątkową okazję. Coolery do wina, zwane potocznie schładzaczami, występują w różnych wzorach: od klasycznych po nowoczesne, i zapewniają, że wino jest zawsze podawane w idealnej temperaturze. Krzysztof Sułek opisuje je krótko: – Próżniowy cooler do wina będzie dobrym akcesorium. Byśmy nie musieli co chwila opuszczać gości, odnosząc schłodzoną butelkę na powrót do lodówki.

Pełny aromat, pewna precyzja: aeratory do wina i lejki drop stop

Z tymi dodatkami degustacja wina stanie się jeszcze bardziej fascynująca. To proste, ale jednocześnie niezwykle przydatne gadżety. Aerator do wina poprawi aromat i smak trunku, pozwalając mu oddychać. Lejek drop stop nie zaburzy za to przyjemnej kolacji kilkoma kroplami czerwonego wina na białym obrusie.

Takie prezenty z pewnością podniosą poziom domowej degustacji. Czy to poprzez uwydatnienie aromatu dzięki aeratorowi, czy precyzyjne nalewanie dzięki lejkowi drop stop.

Kieliszki do wina – by każda degustacja przebiegła w eleganckim stylu

Każdy miłośnik wina wie, że odpowiedni kieliszek może znacząco wpłynąć na doświadczenie degustacji wina. Rozważ podarowanie zestawu wysokiej jakości kieliszków do wina, które nie tylko są funkcjonalne, ale także stanowią piękny dodatek do kolekcji.

Zdaniem Krzysztofa Sułka, dobrej jakości kieliszki od uznanego producenta będą zdecydowanie najlepszym prezentem dla miłośnika wina. – To one będą współdecydowały wraz z jakością wina i temperaturą jego podania o ostatecznym odbiorze danego trunku. Dobre szkło naprawdę pomaga w cieszeniu się winem. Dodatkowo służy dłużej, amortyzując wyższą cenę, mniej się tłukąc i będąc bardziej odpornym na działania zmywarki – wylicza sommelier.

Smak elegancji: karty podarunkowe i voucher na degustację w Salonie Fine Wine

Idealny wybór dla tych, którzy doceniają personalizowane prezenty. Z kartą podarunkową lub voucherem na degustację nigdy nie można się pomylić – zwłaszcza w Salonach Fine Wine. To wszechstronny prezent, który pozwoli obdarowanej osobie wybrać swoje ulubione wino lub zyskać wyjątkowe doświadczenie.

– Podczas wydarzeń goście mają możliwość zaznajomienia się z kilkoma tytułami win lub alkoholi mocnych, poznania producentów, regionów, a także kontekstu historyczno-kulturowego. W kameralnej atmosferze i profesjonalnej oprawie obdarowany lub obdarowana spędzi z nami świetny czas, wynosząc nowe, ciekawe doświadczenia – zapewnia Sułek.

***

W świecie wina istnieje wiele możliwości na dobry prezent – poza samą butelką. Wybierając wyjątkowy i przemyślany prezent związany z winem, z pewnością zaskoczysz bliskiego Ci miłośnika wina. Z Fine Wine masz pewność, że Twój prezent zostanie doceniony. Zapraszamy do Salonów Fine Wine!

Wybraliśmy dla Ciebie: