Akademia sommeliera

Gdzie jest szczep malbec? Rośnie nie tylko w Argentynie…

Największe uznanie szczep malbec zdobył w Argentynie – to fakt. Ta wyjątkowa czerwona odmiana winorośli zadomowiła się szczególnie w tym południowym kraju, ale… czy tylko? Dzisiaj przybliżamy inne ojczyzny malbeca.

O szczepie malbec można napisać wiele. Pochodzi z Francji, a dokładniej Akwitanii, znany był już w czasach rzymskich. Aklimatyzując się w Argentynie, musiał dostosować się do cieplejszego, bardziej suchego klimatu i… zrobił to z niezłym wynikiem. Argentyna jest dziś największym na świecie krajem produkującym malbec.

Szerszą charakterystykę wina malbec opisaliśmy już w artykule „Wino malbec – argentyńskie grona, francuskie korzenie, unikalny aromat. Co musisz wiedzieć o winie malbec?”. Dzisiaj spoglądamy więc na malbeca od innej strony. Gdzie jeszcze rośnie malbec i jakie daje wina? Czy w enoturystyce szykuje się wielki odwrót od Argentyny? Przeczytaj!

Kraje, które kochają szczep malbec

W Argentynie malbec jest absolutnym królem. Z tej odmiany powstaje niemal 23% wszystkich produkowanych w kraju win, z czego aż 40% win czerwonych. Szczep pokrywa ponad 45 tys. ha argentyńskiej ziemi! Czy jest jeszcze jakiś kraj, który tak bardzo kocha malbeca jak Argentyna? Tak!

Kraje, w których można spotkać malbec, to Francja i Chile. – Malbec z pochodzenia jest Francuzem, jednak po klęsce filoksery i mroźnej zimie w 1956 roku ustąpił miejsca merlotowi. Oprócz Argentyny znajdziemy go również po drugiej stronie Andów w Chile. Ma tam idealne warunki uprawy: dużo słońca i dużą wysokość, a co za tym idzie duże amplitudy, by optymalnie dojrzewać – wylicza Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Oczywiście nie są to tak olbrzymie ilości, jak w Argentynie. Dla porównania malbec we Francji rośnie na powierzchni 6 tys. ha, a w Chile – ok. 2,5 tys. ha.

Malbec z Francji

Szczep malbec występuje w całej zachodniej i południowo-zachodniej Francji: w Bordeaux, Dolinie Loary i Cahors. Ten ostatni region rozsławił malbec jeszcze w XII wieku i właśnie tam znajduje się najwięcej nasadzeń. Zgodnie z prawem wina z apelacji Cahors muszą zawierać minimum 70% szczepu malbec. Coraz częściej łączone są z takimi szczepami, jak merlot, tannat i cabernet sauvignon. Malbec był też i nadal jest (choć w aptekarskich ilościach) składnikiem kupażu w Bordeaux.

We Francji szczep malbec daje ciemne wino o ostrych garbnikach. Mają gęstą strukturę i intensywny owoc, m.in. dojrzałych, ciemnych jagód. Ze względu na to, że wielu francuskich winiarzy zastąpiło swój malbec merlotem, który jest łatwiejszy w uprawie, oba szczepy można bardzo często znaleźć w jednej butelce. Właśnie takim kupażem jest Saint Aubin Les Vignes de Saubon Rouge 2019. Znajdziesz w nim grona pochodzące z winnicy o ekspozycji południowej i przeszło 25-letnich krzewów o niskiej wydajności gwarantującej doskonałą jakość.

Malbec z Chile

Chilijski malbec może zaskakiwać: najstarsze krzewy mogą znacznie wyprzedzać swoim wiekiem te z Argentyny! W Chile można bowiem spotkać nawet ponad stuletnie krzewy tej odmiany. Choć przyznać trzeba, że właśnie sukces Argentyny zainspirował winiarzy do nowych nasadzeń.

Chilijski malbec ma świeży i elegancki styl, głęboko purpurowy kolor. Znany jest z aromatów owocowych z ziemistymi tonami i aksamitnej struktury. Zazwyczaj sadzony jest w chłodniejszych częściach Doliny Centralnej (Central Valley), m.in. w kultowej Dolinie Maule znajdującej się nad południowym zboczem rzeki Cauquenes. To stamtąd pochodzi Sibaris Malbec Gran Reserva – arcyciekawa interpretacja szczepu, wykorzystująca potencjał siedliska i staranne zbiory.

Szczep malbec – pozostałe kraje

Po odmianę malbec sięgają również winiarze z USA, Australii i RPA. Wszystkie te kraje odcinają jednak kupony od popularności odmiany, jaką zapoczątkowała Argentyna. W Stanach rośnie ok. 2 tys. ha malbeca, a w Australii tylko 600 ha. RPA, Nowa Zelandia, Izrael, Włochy i kilka innych krajów produkują jeszcze mniejsze ilości.

W USA większość nasadzeń malbeca znajduje się w Kalifornii. Znacznie mniejsze ilości można znaleźć także w Oregonie, Waszyngtonie, Nowym Jorku, Teksasie i kilku innych stanach. Ciekawostką jest fakt, że malbec współtworzy wino meritage – wytwarzane wyłącznie z określonych szlachetnych odmian winorośli z Bordeaux.

W Australii i Nowej Zelandii malbec jest często mieszany z merlotem, by uzyskać lżejsze wina o zapachu śliwek i fiołków. Coraz częściej zdarza się jednak, że winiarze tworzą z malbeca także wina jednoodmianowe. Malbec rośnie w regionie Clare Valley w Australii Południowej i Hawkes Bay w północno-zachodniej Nowej Zelandii.

W Republice Południowej Afryki szczep malbec można znaleźć w regionach Stellenbosch i Paarl – i to już od lat 20. XX wieku. Winiarze używają go przede wszystkim w blendach w stylu Bordeaux, wraz z odmianami cabernet sauvignon, merlot czy petit verdot. Właśnie takim ciekawym kupażem jest Boschendal Nicolas. To precyzyjnie dobrany zestaw francuskich odmian, w którym każda dochodzi do głosu, by wino stało się w pełni kompleksowe. Malbec przebija się tu w intensywnej barwie i soczystej owocowości.

Czym wyróżnia się szczep malbec sadzony poza Argentyną?

Ze względu na to, że w Chile, USA, Australii i RPA nasadzeń szczepu malbec jest cały czas mało, trudno stwierdzić różnice pomiędzy krajowymi odmianami. Najistotniejsze różnice znajdziemy między argentyńskim i francuskim szczepem malbec.

– Ten pierwszy jest bardziej wypolerowany, z wyraźnie wyczuwanym dębem i coraz drobniejszymi taninami. Z kolei Francja to mniejszy udział nowego dębu. Styl tamtejszego malbeca jest bardziej charakterny, nawet rustykalny. Oba style mają oczywiście wspólny mianownik w postaci aromatów jagody, wiśni i śliwki – opowiada Krzysztof Sułek.

Zaciekawiliśmy Cię? Koniecznie zajrzyj do najbliższego Salonu Fine Wine! Nasi doradcy opowiedzą o każdym winie i dobiorą do Twoich wymagań.

Wybraliśmy dla Ciebie: